• შინაგან საქმეთა მინისტრმა გაერო-ს განვითარების პროგრამისა და ევროკავშირის პროექტ...
შინაგან საქმეთა მინისტრმა გაერო-ს განვითარების პროგრამისა და ევროკავშირის პროექტს - „საქართველოსა და აზერბაიჯანს შორის სახმელეთო საზღვრის დაცვის კოორდინაციის გაუმჯობესება“ - ხელი მოაწერა
შინაგან საქმეთა მინისტრმა ვახტანგ გომელაურმა გაერო-ს განვითარების პროგრამისა და საქართველოში ევროკავშირის დელეგაციის წარმომადგენლებთან შეხვედრა გამართა. შეხვედრაზე მხარეებმა განიხილეს საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის მართვის მიმართულებით სამინისტროს მიერ განხორციელებული საქმიანობა, არსებული საჭიროებები და გამოწვევები, თანამშრომლობის სამომავლო გეგმები.
შეხვედრის დასასრულს შედგა პროექტის – „საქართველოსა და აზერბაიჯანს შორის სახმელეთო საზღვრის დაცვის კოორდინაციის გაუმჯობესება“ – ხელმოწერის ოფიციალური ცერემონია. პროექტის დოკუმენტს ხელი მოაწერეს შინაგან საქმეთა მინისტრმა ვახტანგ გომელაურმა და საქართველოში გაერო-ს განვითარების პროგრამის მუდმივმა წარმომადგენლმა ნილს სკოტმა.
ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის განხორციელება 2014 წლის ბოლოს გაერო-ს განვითარების პროგრამის მიერ დაიწყო.
პროექტი მიზნად ისახავს საქართველოს და აზერბაიჯანის საზღვრის დაცვის უწყებების ოპერატიული შესაძლებლობების გაუმჯობესებასა და თანამშრომლობის გაღრმავებას, აგრეთვე, ევროკავშირის მიერ აღიარებული საუკეთესო პრაქტიკის დანერგვას სახელმწიფო სახმელეთო საზღვრის დაცვის სფეროში.

• Minister of Internal Affairs has signed “Better coordination of protection of th...
Minister of Internal Affairs has signed “Better coordination of protection of the land border between Georgia and Azerbaijan”-project, funded by the UNDP and EU
Minister of Internal affairs held meeting with the representatives of United Nations Development Program and Delegation of European Union to Georgia. At the meeting sides discussed MIA activities related to the Georgian State Border management, existing needs, challenges and future cooperation plans.
At the end of the meeting signing ceremony of the project “Better coordination of protection of the land border between Georgia and Azerbaijan” took place. Project document was signed by the Minister of Internal Affairs Mr. Vakhtang Gomelauri and UNDP Resident Representative in Georgia Mr. Niels Scott. Project implementation has started at the end of 2014 by UNDP, financed by the European Union.
Project goal is to improve operational capacities of the border agencies of Azerbaijan and Georgia and further cooperation between two countries. Moreover, it aims to introduce EU best practices in the field of land border protection.