• შინაგან საქმეთა მინისტრმა და საქართველოში აშშ-ის ელჩმა სასაზღვრო სექტორი ”ჯუთას”...
შინაგან საქმეთა მინისტრმა და საქართველოში აშშ-ის ელჩმა სასაზღვრო სექტორი ”ჯუთას” ახალი შენობა გახსნეს
შინაგან საქმეთა მინისტრმა, ვახტანგ გომელაურმა და საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩმა, კელი დეგნანმა საქართველო-რუსეთის სახელმწიფო საზღვარზე სასაზღვრო სექტორი „ჯუთას“ ახალი შენობა გახსნეს.
ვახტანგ გომელაურმა ელჩს მადლობა გადაუხადა იმ განსაკუთრებული წვლილისთვის, რომელიც აშშ-ის მთავრობას შეაქვს საქართველოს სასაზღვრო პოლიციის, როგორც სახმელეთო საზღვრის, ასევე, სანაპირო დაცვის განვითარებაში. შინაგან საქმეთა მინისტრმა, ასევე, მადლობა გადაუხადა მესაზღვრეებს გაწეული სამსახურისთვის და პროფესიულ საქმიანობაში წარმატებები უსურვა.
"ყაზბეგის მიმართულებაზე, ჯუთას მონაკვეთზე ახალი სასაზღვრო სექტორი გაიხსნა, დიდი მადლობა მინდა ვუთხრა ჩვენს სტრატეგიულ პარტნიორებს, ჩვენს მეგობრებს, ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩოს, ქალბატონ ელჩს, რომელიც ჩამობრძანდა, ასევე მადლობა მინდა გადავუხადო „DTRA-ს“ ოფისს, რომლებმაც ეს ახალი სექტორი ააშენეს და აღჭურვეს მთლიანად. ასევე მინდა მადლობა ვუთხრა მესაზღვრეებს, რომლებიც ამ მკაცრ პირობებში მუშაობენ. ჩვენ მაქსიმალურად ვცდილობთ შევუმსუბუქოთ ეს სამუშაო ჩვენს მესაზღვრეებს. სასაზღვრო სექტორების დაახლოებით 20 პროცენტი დარჩა ასაშენებელი და განვაახლებთ ყველაფერს მეგობრებთან და პარტნიორებთან ერთად", - განაცხადა ვახტანგ გომელაურმა.
სასაზღვრო პოლიციის სახმელეთო საზღვრის დაცვის დეპარტამენტის ყაზბეგის სამმართველოს სექტორი "ჯუთას" თანამედროვე სტანდარტების შენობა, რომელიც ზღვის დონიდან 2300 მეტრის სიმაღლეზე მდებარეობს, შინაგან საქმეთა სამინისტროს საპოლიციო ინფრასტრუქტურის განახლების პროექტის ფარგლებში აშენდა და საქართველო-რუსეთის საზღვრის 18-კილომეტრიან მონაკვეთს მოემსახურება. შენობა აღჭურვილია თანამედროვე ინვენტარითა და უახლესი ტექნიკით.
"ეს არის საქართველოს ძალისხმევა, შეერთებული შტატების მხარდაჭერით მოახდინოს სასაზღვრო ობიექტების მოდერნიზება, რათა გაუმჯობესდეს ტექნიკა, რომელიც მიეწოდება მესაზღვრეებს და გაუმჯობესდეს ინფრასტრუქტურა, რაც მესაზღვრეებს საშუალებას მისცემს, დარჩნენ საზღვარზე მთელი წლის განმავლობაში. ეს შენობა არის თანამედროვე ხელოვნების ნიმუში და მე ძალიან ვამაყობ, რომ შეერთებულმა შტატებმა საქართველოსთან ერთად შეძლო ამის გაკეთება. ეს არის ნიშანი იმისა, რომ საქართველო მზად არის ნატოსთან ურთიერთქმედებისთვის და საკუთარი შესაძლებლობების გაზრდისთვის, რათა დაიცვას საკუთარი საზღვრები, ზღვიდან - სანაპირო დაცვის მეშვეობით, ხოლო მთაში - აქ მყოფი მესაზღვრეების დახმარებით. საქართველო ინვესტიციას დებს საკუთარი საზღვრების დაცვის შესაძლებლობების გაზრდაში და ჩვენ მოხარული ვართ, რომ ვართ ამ პროცესის ნაწილი", - განაცხადა საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩმა, კელი დეგნანმა.
სტუმრებს სასაზღვრო პოლიციის უფროსის მოვალეობის შემსრულებელმა, პოლკოვნიკმა ნიკოლოზ შარაძემ და სახმელეთო საზღვრის დაცვის დეპარტამენტის დირექტორმა, ვიცე-პოლკოვნიკმა კოკა მელქაძემ უმასპინძლეს, სექტორის ახალი შენობა და ინფრასტრუქტურა დაათვალიერებინეს.
შინაგან საქმეთა მინისტრმა საქართველოს სასაზღვრო პოლიციის საქმიანობის ხელშეწყობისა და სხვადასხვა მნიშვნელოვანი პროექტის განხორციელებაში გაწეული დახმარებისთვის აშშ-ის არმიის უფროსი სამხედრო წარმომადგენელი, თავდაცვის ატაშე, პოლკოვნიკი სტეფანი ბეგლი და თავდაცვის საფრთხეების შემცირების სააგენტოს ევრაზიის ოფისის უფროსის მოადგილე, მაიორი ლარონ ბაიბი შინაგან საქმეთა სამინისტროს II ხარისხის მედლით - "განსაკუთრებული დამსახურებისათვის" დააჯილდოვა. ასევე, შინაგან საქმეთა მინისტრის ბრძანებით, მედალიონით - "განსაკუთრებული დამსახურებისათვის" დაჯილდოვდნენ თავდაცვის საფრთხეების შემცირების სააგენტოს ევრაზიის ოფისის საერთაშორისო პროექტების მენეჯერი, მერი სუზერმანი და მასობრივი განადგურების იარაღის გაუვრცელებლობის პრევენციის პროგრამის მენეჯერი, მარკ სალივანი.

• The Minister of Internal Affairs and the US Ambassador to Georgia Inaugurated Ne...
The Minister of Internal Affairs and the US Ambassador to Georgia Inaugurated New Border Sector Juta
The Minister of Internal Affairs, Vakhtang Gomelauri and the US Ambassador, Kelly C. Degnan have inaugurated a new building at Juta Border Sector at the Georgia-Russian state Border.
The opening ceremony was attended by the representatives from the Ministry of Internal Affairs, US Embassy to Georgia and the US Defense Threat Reduction Agency (DTRA).
Minister Gomelauri expressed his gratitude towards the US Ambassador Degnan for the invaluable contribution that the US Government has been making to develop the Georgian Border Police, particularly the Land Border and the Coast Guard. The Minister of Internal Affairs also thanked the Border Guards for their service and wished them future success in their professional career.
“New border sector - “Juta” of Kazbegi border defense line has been inaugurated. I would like to express my appreciation to our strategic partners and friends, US Embassy to Georgia and Madam Ambassador Kelly C. Degnan, who has arrived here today. I would also like to thank DTRA office, for constructing and equipping this new sector as well as border guards who fulfill their official duties in such difficult conditions. We will do our best to facilitate work conditions of our border guards. Only 20% of the land border remains to be constructed, which will be upgraded with the assistance of our friends and partners”-stated Minister of Internal Affairs, Vakhtang Gomelauri.
The modern standard infrastructure of “Juta” Sector of the Kazbegi Border Police Division, located at 2300 meter altitude above the sea level, has been constructed within the framework of the Police Infrastructure Renovation Project under the Ministry of Internal Affairs and covers 18 km segment of the Georgian-Russian state border. The building is equipped with the modern equipment and inventory.
The construction of the sector has been funded by the US Defense Threat Reduction Agency (DTRA).
“This is an effort by Georgia with the United States support to modernize its border facilities to improve equipment that is provided to the border guard and to improve the infrastructure that will allow them to stay up on the border throughout the year. This is a modern, state of the art facility and I am very proud that the United States can do this with Georgia. It is a sign of Georgia’s commitment to NATO interoperability and to increasing its capability of defending its own borders from the sea with the Coast Guard to the mountains with the border guards up here. Georgia is investing in increasing its ability to defend its own borders and we are very pleased to be a part of it”-state Kelly Degnan.
The guests were hosted by the Acting Head of the Border Police, Nikoloz Sharadze and the Director of the Land Border Defense Department, Koka Melkadze. After the ceremony, the distinguished guests viewed the new infrastructure.
Minister Gomelauri awarded Colonel Stephanie Begley, US Defense Attache to Georgia, and Major Laron Bybee with the II Degree medal of the Ministry for “Exceptional Merits” for their support in border police activities and significant contribution to the important projects. The medallion for "Special Merit" has also been handed over to Mary Susserman, International Project Manager DRTA and Mark Sullivan, Deputy Director of Weapons of Mass Destruction, Proliferation Prevention Program (WMD-PPP), DTRA.