შინაგან საქმეთა მინისტრმა, ვახტანგ გომელაურმა და საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, გიორგი გახარიამ პოლიციის დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაზე შინაგან საქმეთა სამინისტროს სხვადასხვა დეპარტამენტის 10 თანამშრომელი მედლით - „განსაკუთრებული დამსახურებისათვის“ დააჯილდოვეს.
„ჩემთვის დიდი პატივია და საამაყოა, მქონდეს შესაძლებლობა, კიდევ ერთხელ მივულოცო პოლიციის დღე თითოეულ თქვენგანს - ოფიცერს, რიგითს, შინაგან საქმეთა სამინისტროს სრულ შემადგენლობას, მესაზღვრეს, მაშველს, მეხანძრეს, ყველას, ბატონო ვახტანგ, თქვენ გილოცავთ პირველ რიგში, როგორც ამ მნიშვნელოვანი უწყების ღირსეულ ხელმძღვანელს. შინაგან საქმეთა სამინისტრო ჩართულია ქვეყნის ცხოვრების ყველა სფეროში. ყველას უნდა გვესმოდეს, რომ ღირსება და სამართლიანობა არის უდიდესი ფასეულობა, იმიტომ რომ ყველგან ხართ. ადამიანი, რომელიც ქუჩაში გამოდის, ის სახელმწიფოს პირველ რიგში აღიქვამს თქვენი საშუალებით. აი, ფორმიან ადამიანს ხედავს და მისი ქცევის მოდელი არის სახელმწიფოს მოდელი. ეს არის უდიდესი პასუხისმგებლობა. რა თქმა უნდა, ყველა ის პოლიციელი და შსს-ს ყველა თანამშრომელი, რომელმაც თავი გაწირა, როგორც კრიმინალთან ბრძოლაში, ასევე ქვეყნის ინტერესების, ერთიანობის, დაცვის კონტექსტში, ყველა უნდა გვახსოვდეს, ყველას პატივი უნდა მივაგოთ, ყველას ოჯახებზე უნდა ვიზრუნოთ, ყველას შვილებს უნდა მივხედოთ, მარტივი ჭეშმარიტებებია ეს ყველაფერი. ის რაც ჩვენს ღირსებას, პოლიციელის მუნდირის ღირსებას აძლიერებს, ეს არის ის ყოველდღიურად რითიც უნდა ვიცხოვროთ, ვისუნთქოთ და ვიმუშაოთ. ეს არის და ეს. კიდევ ერთხელ გილოცავთ და იცოდეთ, რომ იმაზე უფრო დიდი ღირსება, ემსახურო შენს ქვეყანას და მოქალაქეს, დაიცვა მისი ჯანმრთელობა, სიცოცხლე, მშვიდი ყოველდღიური ცხოვრება, ამაზე უფრო დიდი ღირსება არ არსებობს“, - განაცხადა პრემიერ- მინისტრმა გიორგი გახარიამ.
შინაგან საქმეთ მინისტრმა ვახტანგ გომელაურმა პოლიციელებს პროფესიული დღე მიულოცა და გაწეული სამსახურისთვის მადლობა გადაუხადა.
„მე მინდა მოგილოცოთ ყველა თქვენგანს პროფესიული დღე, პოლიციის დღე, არამარტო თქვენ, მთლიანად შინაგან საქმეთა სამინისტროს ყველა თანამშრომელს, დაწყებული რიგითიდან - ხელმძღვანელით დამთავრებული. ეს სამი თვე, საგანგებო რეჟიმზე ვიყავით გადასული, ვართ კიდევაც, ვაგრძელებთ. თვეები ოჯახში არ ყოფილხართ, ადგილებზე იყავით დარჩენილი, თითქმის ყველა რეგიონში. იყო შემთხვევები, ბატონო პრემიერო, როდესაც შვილი შეეძინათ, ერთ-ერთი გვყავს - სულხანი და დიდი ხნის განმავლობაში ნანახი არ ჰყავდა შვილი. ვიცით, რა სამსახურსაც ეწევით, თქვენს ჯანმრთელობას, ყველაფერს რისკავთ ისევ ჩვენი მოქალაქეების გადასარჩენად. ძალიან ბევრი გააკეთეთ, არ მინდა, რომელიმე გამოვყო, ყველა დანაყოფი იყო ჩართული და მე მინდა, მადლობა გითხრათ, ყველას მოგილოცოთ კიდევ ერთხელ, წარმატება გისურვოთ, ჯანმრთელობა. ვიცით, თუ რა სამსახურია - წლებია, მეც დიდი ხანია უკვე ამ სტრუქტურაში, ამ სისტემაში ვარ, ოჯახში უვნებლად დაბრუნებას გისურვებთ ყოველთვის. რაც ყოველთვის მძიმეა ჩვენი სამინისტროსთვის, ქვეყნისთვის, ერთი პოლიციელის დაკარგვაც უმძიმესია ჩვენთვის. ამიტომ ჯანმრთელი და მშვიდობიანი დაბრუნებულიყავით ყოველთვის თქვენს ოჯახებში. გილოცავთ კიდევ ერთხელ" ,- აღნიშნა ვახტანგ გომელაურმა.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, გიორგი გახარიამ I ხარისხის მედალი - „განსაკუთრებული დამსახურებისათვის“ ქვემო ქართლის პოლიციის დეპარტამენტის დირექტორს, პოლიციის პოლკოვნიკ ლაშა გოგნიაშვილს პირადად გადასცა. II ხარისხის მედალი - „განსაკუთრებული დამსახურებისათვის“ კი გადაეცათ სამინისტროს სხვადასხვა სტრუქტურული დანაყოფის თანამშრომლებს: საინფორმაციო-ანალიტიკური დეპარტამენტი - ოთარ ჭელიძე, საზოგადოებრივი უსაფრთხოების მართვის ცენტრი "112" - ავთანდილ ჩიტაძე, საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახური - მანუჩარ მარგიანი, საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტი - ალექსანდრე ბირთველიშვილი, განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტი - რამაზ თარაშვილი, ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტი - ბაკურ კურტანიძე, თბილისის პოლიციის დეპარტამენტი - ტარიელ ალავიძე, საექსპერტო-კრიმინალისტიკური დეპარტამენტი - ალექსანდრე დადიანიძე, დაცვის პოლიციის დეპარტამენტი - კარლო ურუშაძე.
პოლიციელის პროფესიულ დღესთან დაკავშირებით, შინაგან საქმეთა მინისტრის სახელით, სამინისტროს 5000- მდე თანამშრომელს სხვადასხვა სახის ჯილდო გადაეცა.

Minister of Internal Affairs, Vakhtang Gomelauri, together with Prime Minister of Georgia, Giorgi Gakharia awarded 10 officers from various departments of the agency with medals for “Exceptional Merits” on the occasion of the Police Day.
"To me, it is a great honor and pride to have the opportunity congratulate the Police Day to each and every one of you- officers, privates, staff of the Ministry of Internal Affairs, Border Guards, Rescuers, Firefighters, everyone, Mr. Vakhtang, congratulations to you in the first place as a worthy leader of this important agency. The Ministry of Internal Affairs is involved in all spheres of life in the country. Everyone needs to understand that dignity and equal justice are the greatest values, as you are represented everywhere. The person who comes out in the street, perceives the state primarily through you. Man in uniform and their actions are clear depiction of the state itself. This is a huge responsibility. Obviously, all the policemen and employees of the Ministry of Internal Affairs who sacrificed their lives to the fight against crime, sacrificed themselves for the sake of the country's interests, unity, protection, should be commemorated and paid relevant respect, we have to take care of their families and children- this is a simple truth. That’s what enhances our dignity, makes us proud when wearing police uniform, that’s what must we live for, breath and serve on the daily basis. That’s the whole idea. I would like to congratulate you once again and remind that there is no greater dignity, than to serve your country and citizens in the time of peace, to protect their health, life, peace on the daily basis, there is no greater dignity than that” - stated Prime Minister of Georgia, Giorgi Gakharia.
Minister of Internal Affairs, Vakhtang Gomelauri congratulated policemen with their professional day and expressed gratitude for their service.
"I would like to congratulate all of you on your professional day, the Police Day, not only you, but all the staff of the Ministry of Internal Affairs, starting from the private to the leadership. These three months, we have been operating in the regime of emergency, we still operate in these conditions, you have not seen your families, stayed to serve almost in every region. Mr. Prime Minister, there were cases when policemen became parents and had no opportunity to see newborns, one of such policeman is Sulkhan. We are aware what it takes to be a policeman, risking your health, everything for ensuring safety of the citizens. You have done so much; I do not wish to single out anyone, as all units were involved and I would like to thank each of you, congratulate once again and wish you success and good health. We know what it takes to be serving police, as it’s been years since I also became part of this agency. I wish you safe return to your families, as it’s very hard to lose even a single employee for the agency and the state as a whole. My congratulations to you one again”-stated Minister Gomelauri.
Prime Minister of Georgia, Giorgi Gakharia, personally awarded the Director of Kvemo Kartli Police Department, Police Colonel Lasha Gogniashvili with I rank medal for “Exceptional Merits”. The following employees of the Ministry of Internal Affairs were also awarded with II rank order for “Exceptional Merits”: Otar Tchelidze - Informational Analytical Department, Avtandil Chitadze - Public Safety Management Center 112, Manuchar Margiani - Emergency Situations Management Service, Aleksandre Birtvelishvili - Patrol Police Department, Ramaz Tarashvili -Special Tasks Department, Bakur Katsitadze - Central Criminal Police Department, Tariel Alavidze - Tbilisi Police Department, Aleksandre Dadianidze - Forensic-Criminalistics Department, Karlo Urushadze - Security Police Department.
In connection with the professional day of police, up to 5000 police officers received various rewards on behalf of the Minister of Internal Affairs.