• შინაგან საქმეთა მინისტრის საგანგებო ბრიფინგი
ახლახან დავბრუნდი გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკიდან, სადაც სამუშაო ვიზიტით ვიმყოფებოდი და მინდა, გამოვეხმაურო ბოლოდროინდელ ფაქტებს, რომლებიც შინაგან საქმეთა სამინისტროს უკავშირდება.
პირველ რიგში, უდიდეს მწუხარებას გამოვთქვამ დემურ სტურუას გარდაცვალების გამო. ჩემი პრინციპული პოზიციაა, რომ კანონის წინაშე ყველა თანაბრად აგებს პასუხს. კანონის წინაშე ყველა თანასწორია, როგორც ჩვეულებრივი მოქალაქეები, ასევე, ნებისმიერი პოლიტიკური პარტიის წარმომადგენლები, თანამდებობის პირების ოჯახის წევრები თუ სამართალდამცველები.
ჩვენ არ დავუშვებთ არც ერთი მოქალაქის უფლებების ხელყოფას. იმ შემთხვევაში, თუკი სამართლდამცველთა მხრიდან ნებისმიერი გადაცდომის ფაქტი გამოიკვეთება, ჩვენ არავის დავაფარებთ ხელს. რეაგირება არის და ყოველთვის იქნება ადეკვატური.
ჩვენი ვალია, გამოვავლინოთ ნებისმიერი კონკრეტული შემთხვევა, რათა ამან არ მიიღოს სისტემური ხასიათი. პასუხისმგებლობა კონკრეტულ გადაცდომაზე ეკისრება კონკრეტულ პირს. ის, რომ ამან სისტემური ხასიათი არ მიიღოს და ტენდენციად არ იქცეს - ეს უკვე ჩვენი პასუხისმგებლობაა.
მაგრამ, მინდა აქვე აღვნიშნო, რომ დავიცავ ყველა მართალ პოლიციელს და არ დავუშვებ, რომ ერთეული შემთხვევების გამო, მთელ პოლიციელთა კორპუსს შეურაცხყოფას აყენებდნენ და მოხდეს კეთილსინდისიერი სამართალდამცველების დემოტივაცია, რაც პირდაპირპროპორციულად აისახება ჩვენი უსაფრთხოების ხარისხზე.
ჩვენს სისტემაში 40 ათასამდე ადამიანი მუშაობს. მათი აბსოლუტური უმრავლესობა თავისი ქვეყნის პატრიოტი და პროფესიონალია. ისინი თქვენი, თქვენი ოჯახის წევრების, თქვენი შვილების სიცოცხლისა და უსაფრთხოების სადარაჯოზე დგანან - 24 საათი, ყოველ დღე.
ამიტომ, მოვუწოდებ ყველას, ნებისმიერი განცხადების გაკეთებისას ნუ მივაყენებთ ჩრდილს მთელ ინსტიტუტს, რადგან თქვენი პოლიცია იმსახურებს პატივისცემას! ხაზგასმით ვაცხადებ: სისტემა, როგორც არასდროს, ორიენტიერებულია საზოგადოების უსაფრთხოებაზე. მე ამას სრული პასუხისმგებლობით ვამბობ! ხოლო პოლიციელი ჩემთვის იყო და არის გმირი! შესაძლოა, ამ ფრაზის გამო ოპონენტებმა ოპონირება გაგვიწიონ კონკრეტული შემთხვევის ან შესაძლოა გადაცდომის მოშველიებით, მაგრამ უდიდეს შეცდომად მიმაჩნია ერთეული შემთხვევების განზოგადება მთელი სამინისტროს მასშტაბით.
დიახ, ადამიანებმა, რომლებიც შეგნებულად უტევენ ამ ინსტიტუტს, ძალიან კარგად იციან, რომ პოლიცია ქვეყნის უსაფრთხოების ფუნდამენტია და მისი დაკნინება შეასუსტებს თავად ქვეყანას.
აქვე მინდა ყურადღება გავამახვილო ბოლო პერიოდის განმავლობაში თბილისში მომხდარ რამდენიმე კრიმინალურ ფაქტზე. თავად ხედავთ, რომ თითქმის ყველა დანაშაული უმოკლეს დროში იხსნება. ცხელ კვალზე გაიხსნა ეს დანაშაულებიც. თუმცა, საპოლიციო საქმიანობაში არანაკლებ მნიშვნელოვანია პრევენცია და აქ საზოგადოების განწყობას, მის თანამშრომლობასა და მაღალ მოქალაქეობრივ პასუხისმგებლობას გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს.
ჩვენ უნდა გავაკეთოთ გააზრებული არჩევანი:
უნდა გადავწყვიტოთ, გვინდა პოტენციური დამნაშავეების ინსინუაციების დაქვემდებარება და მათი თამაშის პირობების მიღება, თუ ჩვენი პოლიციისთვის და შესაბამისად, უსაფრთხოებისთვის მხარდაჭერა?
გარდა ამისა, ჩვენ წინ ახლა მნიშვნელოვანი გამოწვევაა: ჩვენ უნდა შევძლოთ მოახლოებული არჩევნების სამართლიან, მშვიდ და უსაფრთხო გარემოში ჩატარება.
მესმის, რომ წინასაარჩევნო კამპანიისას პოლიტიკური ვნებათაღელვები პიკს აღწევს. მაგრამ, როგორც შინაგან საქმეთა მინისტრი, მივმართავ ყველა მხარეს, ნუ ცდილობენ ამ პოლიტიკურ ბატალიებში საკუთარი ქვეყნის პოლიციელების ჩარევას - ვერავინ მოახერხებს მათ დისკრედიტირებას!
პოლიცია არის აპოლიტიკური უწყება. ჩვენ ვართ საქართველოს და მისი ყველა მოქალაქის პოლიციელები. მაგრამ ჩვენ უნდა უზრუნველვყოთ თქვენი უსაფრთხოება ამ პოლიტიკური პროცესების მიმდინარეობისას. ამდენად, ხაზგასმით ვაცხადებ, პირადად მე და შსს-ს მთელი შემადგენლობა არ დავუშვებთ ნებისმიერი სახის დესტაბილიზაციის მცდელობას, ძალადობის ნებისმიერი გამოვლენა დაუყოვნებლივ იქნება აღკვეთილი, რომელი მხრიდანაც არ უნდა მოდიოდეს ის!
შინაგან საქმეთა სამინისტრო იმოქმედებს კანონის სრული დაცვით. ჩვენ გავაგრძელებთ დაუნდობელ ბრძოლას სამართალდარღვევების და კრიმინალის წინააღმდეგ! ეს არის ბრძოლა თქვენი და თქვენი ოჯახების უსაფრთხოებისთვის და ამ ბრძოლაში პოლიცია უკომპრომისო იქნება!

Recently, I returned from my working visit to the Federal Republic of Germany and now I would like to respond to recent incidents, which are linked to the Ministry of Internal Affairs.
First of all, I would like to express my deepest and sincere condolences about the death of Mr. Demur Sturua. My basic position is that everyone is equally responsible before the law. All are equal before the law, as ordinary citizens, as well as members of any political party, family members, of officials or law enforcers.
We will not allow any violation of the rights of citizens. In the case of any violation by the law enforcers we will not cover them up. The response is and will always be adequate.
It is our duty to identify any particular case in order not to assume systematic character. The responsibility for a certain malefaction should be charged to a particular person. The fact that it should not assume systematic character and should not become a trend - is our responsibility.
But, I would like to mention that I will protect all righteous police officers and I will not allow to assault the police officers corps that might result in demotivation of honest police officers directly affecting the quality of our security.
Approximately 40 thousand individuals are employed at our system. The vast majority of them are patriots and professionals of their country. Every day for 24 hours they protect lives and safety of each of you, your family members and children.
Therefore, I urge everyone not to insult the whole institution while making any statements, because your police deserves respect! I would like to emphasize that the system more than ever is focused on public safety. I say this with full responsibility! And a police officer was and will be a hero for me! Perhaps for this phrase our opponents will oppose us via certain fact or probable malefaction. In my opinion generalization of single cases is the biggest mistake.
Of course, people consciously attacking this institution, are very well aware that the police is the foundation of the security of the country and its derogation will weaken the country.
Also, I would like to draw your attention to several criminal facts which took place in Tbilisi recently. You can observe that almost all crimes are solved in the shortest time. Immediately were solved the above mentioned crimes. However, prevention is extremely important in police activities and in this regard public mood, cooperation and civic responsibility is of crucial importance.
We need to make a thoughtful choice:
We have to decide whether we need to be subordinated to a potential criminal institutions and agree with their rules of play or we need to support the police and relevantly support security?
In addition, a significant challenge is in front of us now: We should be able to conduct the upcoming elections in a fair, peaceful and secure environment.
I understand that during the election campaign political anxiety is at its peak. But, as the Minister of Internal Affairs, I appeal to all parties to avoid themselves from involving in their political battles the police officers of their own country - no one will be able to discredit them!
Police is an apolitical institution. We are the police officers of Georgia and all its citizens. But during this political process we have to ensure your safety. Therefore, I would like to emphasize that I personally and the whole personnel of the MIA will not allow any attempt of destabilization, any fact of violence notwithstanding from which side it comes will be prevented immediately.
The Ministry of Internal Affairs will act in full compliance with the law. We continue an uncompromising fight against crime and offenses! This is a battle for your safety and safety of your families and police will be an uncompromising in this fight!