მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესიდან გამომდინარე, გიორგი შაქარაშვილის საქმესთან დაკავშირებით, გვსურს, მოგაწოდოთ შუალედური ინფორმაცია გამოძიების შედეგებისა და მიმდინარეობის შესახებ.
საქმის მოცულობისა და ჩასატარებელი საგამოძიებო მოქმედებების ინტენსივობის გათვალისწინებით, საქმეზე გაფართოვდა საგამოძიებო ჯგუფის შემადგენლობა და სისხლის სამართლის საქმეზე ამჟამად გამოძიებას განაგრძობს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტი.
გიორგი შაქარაშვილის გარდაცვალების მიზეზის დასადგენად, გრძელდება საგამოძიებო მოქმედებები, ყველა შესაძლო ვერსიაზე.
სასამართლო-სამედიცინო ექსპერტიზის დასრულების და გარდაცვალების უშუალო მიზეზის დადგენის შემდგომ, შესაძლოა, შეიცვალოს საქმის კვალიფიკაცია და დამძიმდეს ბრალდება.
ასევე, მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესიდან გამომდინარე, ვასაჯაროებთ იაკობ ბრეგვაძის მიერ "112"- ში განხორციელებულ ზარს, სადაც ის იძახებს პოლიციის ეკიპაჟს და ასევე, ვასაჯაროებთ "112"- ის ოპერატორის მიერ განხორციელებულ ზარს იაკობ ბრეგვაძესთან, სადაც ოპერატორი ბრეგვაძის ლოკაციის დაზუსტებას ცდილობს.
რაც შეეხება ადგილზე მისული პოლიციის ეკიპაჟის მოქმედების სამართლებრივ მხარეს, ამ საკითხს შინაგან საქმეთა სამინისტროს გენერალური ინსპექცია იკვლევს და თუ გამოიკვეთება მათი მხრიდან რაიმე სახის გადაცდომა, მასალები შემდგომი რეაგირების მიზნით გადაეცემა პროკურატურას.
როგორც ცნობილია, აღნიშნულ საქმეზე, ჯგუფური ძალადობის ორგანიზების, მასში მონაწილეობის, თავისუფლების უკანონო აღკვეთისა და ჯგუფური ძალადობის ჩადენისთვის ბრალი წარედგინა და ამჟამად პატიმრობაში იმყოფება 17 პირი.
სისხლის სამართლის საქმეზე უწყვეტ რეჟიმში გრძელდება საგამოძიებო და ოპერატიული მოქმედებები, კერძოდ:
საქმეზე ჩატარებულია 450-მდე საგამოძიებო და 400-მდე საპროცესო მოქმედება. მათ შორის:
• გამოკითხულია 93 პირი;
• გადაუდებელი აუცილებლობის პირობებში და მოსამართლის განჩინების საფუძველზე ჩატარებულია 121 ჩხრეკა-ამოღება, რის შედეგადაც ამოღებულია 105 ერთეული კომპიუტერული ტექნიკა, მობილური ტელეფონი და ფოტოაპარატი. ასევე, საექსპერტო კვლევის მიზნით, საერთო ჯამში, 40 პირისგან - ბრალდებულებისა და საქმესთან შემხებლობაში მყოფი მოქალაქეებისგან ამოღებულია ტანსაცმელი და ფეხსაცმელი;
• ბრალდებულებისა და საქმესთან შემხებლობაში მყოფი, საერთო ჯამში, 41 პირისგან აღებულია დნმ-ის და დაქტილოსკოპიური ნიმუშები;
• მობილური ოპერატორებიდან საქმეში გამავალ ათეულობით პირზე გამოთხოვილია ინფორმაცია, მათი ლოკაციებისა და კავშირების დადგენის მიზნით;
• ათეულობით ობიექტიდან გამოთხოვილია ვიდეოსათვალთვალო კამერების, დაახლოებით, 600 საათამდე ჩანაწერი;
• საქმის ფაქტობრივი გარემოებისა და ობიექტური ჭეშმარიტების დადგენის მიზნით, დანიშნულია 8 სახეობის 57 ექსპერტიზა, მათ შორის, სასამართლო-სამედიცინო, ქიმიური, მიკრონაწილაკების, ბიოლოგიური, ნიადაგის, დაქტილოსკოპიური, ტრასოლოგიური და საინფორმაციო-ტექნოლოგიური ექსპერტიზები.
ჩვენ კვლავ განვაგრძობთ აქტიურ თანამშრომლობას გიორგი შაქარაშვილის ოჯახთან და სისტემატურად ვაწვდით ინფორმაციას გამოძიების მსვლელობისა და შედეგების შესახებ.
აქვე, მივმართავთ საზოგადოებას და ცალკეულ მედიასაშუალებებს, თავი შეიკავონ დაუზუსტებელი და მცდარი ინფორმაციის გავრცელებისაგან, რათა არ დაზიანდეს გამოძიების ინტერესი და არ შეეშალოს ხელი საქმეზე სიმართლის დადგენას.

• Briefing of the Deputy Minister of Internal Affairs – Vladimer Bortsvadze
Due to the high public interest regarding the case of Giorgi Shakaarashvili, Ministry of Internal Affairs would like update society on the results of the ongoing investigation.
Considering the scale and intensiveness of the investigative activities, the number of staff assigned to the case has been increased and thus, the investigation will be continued by the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs.
In order to establish the cause of death of Giorgi Shakarashvili, investigative activities are in progress on all possible versions.
After the completion of forensic-medical expertise and establishing the real cause of death, the case may be re-qualified into more serious charges.
Herewith, due to the high public interest, the Agency publishes the call made by Iakob Bregvadze to 112 service, where he requests patrol crew. Ministry also publishes the call made by the 112 operator to Iakob Bregvadze, where operator tries to specify the detailed location.
As for the legal side of the police crew that arrived at the scene, the General Inspection of the Ministry of Internal Affairs is investigating the matter and in case if any sign of misconduct is revealed from their side, the materials will be handed over to the General Prosecutor's Office for further response.
As it is known, at this stage, 17 people have been charged and detained for organizing violence in group, participation, illegal restriction of freedom and committing gang violence.
Regarding the aforementioned case, intensive investigative as well as operative activities are in progress, in particular:
• Up to 450 investigative and procedural activities have been carried out:
• 93 individuals have been interrogated;
•Under the circumstances of urgent necessity and based on the judge's decision, 121 search and seizure activities have been carried out, as a result of which 105 units of computer equipment, mobile phones and camera have been seized. Also, for the purpose of forensic research, clothes and shoes have been seized from 40 individuals, including the accused persons and others related to the case;
• A total of 41 DNA and dactyloscopic specimens were taken from the accused persons and those involved in the case;
• Information has already been requested from mobile operators to determine locations and connections of dozens of individuals related to the case;
• Video footages of up to 600 hours of length recorded by the surveillance cameras have been requested from dozens of objects;
• In order to establish factual circumstances and objective reality regarding the case, 57 various (8 types) expertises have been appointed, including forensic-medical, chemical, micro-particles, biological, soil, dactyloscopic, traceological and information—technological expertises.
The Ministry of Internal Affairs is actively cooperating with the family of the deceased to immediately provide them with information on the progress and results of the ongoing investigation.
Herewith, the Ministry would like to call on society and particular media sources to refrain from disseminating inaccurate and misleading information so as not to damage the interests of investigation and not to interfere with the process of establishing objective truth regarding the case.