• შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილის - ნინო ცაციაშვილის ბრიფინგი
შინაგან საქმეთა სამინისტრო მთელი ქვეყნის მასშტაბით უზრუნველყოფს არჩევნების უსაფრთხო გარემოში ჩატარებას.
პოლიციის მობილური ჯგუფები გადაადგილდებიან მთელი ქვეყნის მასშტაბით, მყისიერი რეაგირება ხდება პოლიციის კომპეტენციას მიკუთვნებულ ფაქტებზე.
მედიასაშუალებებით გავრცელებულ და სადამკვირვებლო ორგანიზაციების მიერ მოწოდებულ ყველა ინფორმაციაზე, რომლებიც შეიცავდა დანაშაულის ნიშნებს, ჩვენი კომპეტენციის ფარგლებში, მყისიერად დავიწყეთ გამოძიება.
პოლიციამ გამოძიება დაიწყო სავარაუდო დანაშაულის 6 ფაქტზე. მათ შორის, გამოძიება დაიწყო:
- ქალაქ თბილისში, დიდი დიღმის მე-3 მ/რაიონში, N40 საარჩევნო უბნის მიმდებარე ტერიტორიაზე, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის'' აქტივისტის - ზვიად კუპრავას მიმართ განხორციელებულ ფიზიკური შეურაცხყოფის ფაქტზე, დანაშაული გათვალისწინებული საქართველოს სსკ-ის 126-ე მუხლის პირველი ნაწილით.
- ქალაქ ქუთაისში, ვაჟა-ფშაველას ქუჩაზე, N13-ში მდებარე N20-ე საჯარო სკოლაში განთავსებული 37-ე საარჩევნო უბნის მიმდებარე ტერიტორიაზე, პარტია "ლეიბორისტების" ქუთაისის მერობის კანდიდატმა - ირაკლი კიკვაძემ განაცხადა, რომ უცნობმა პირებმა მიაყენეს სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა, რასთან დაკავშირებითაც დაწყებულია გამოძიება საქართველოს სსკ-ის 162-ე პრიმა მუხლის მესამე ნაწილით.
ასევე, გამოძიება დაიწყო ქალაქ თბილისის ისნის N39, მარნეულის მუნიციპალიტეტის სოფელ დაშტაფის N52 და სოფელ ყიზილაჯლოს N89 საარჩევნო უბნებზე მომხდარ ფიზიკური დაპირისპირების ფაქტებზე, დანაშაული გათვალისწინებული სსკ-ის 126 მუხლის პირველი ნაწილით.
აღნიშნულ სისხლის სამართლის საქმეებზე, ამ ეტაპზე, ინტენსიურად მიმდინარეობს საგამოძიებო და საპროცესო მოქმედებები.
რამდენიმე მედიასაშუალების მიერ ყურადღება იქნა გამახვილებული ცალკეულ რეგიონებში საპოლიციო ძალების და ტექნიკის მობილიზებაზე. აღნიშნულის შესახებ ჩვენ გუშინაც გავავრცელეთ განცხადება და ინფორმაცია მივაწოდეთ როგორც საზოგადოებას, ასევე, საერთაშორისო სადამკვირვებლო მისიებს.
კიდევ ერთხელ გაცნობებთ, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროს პასუხისმგებელია ქვეყანაში უსაფრთხოებისა და მართლწესრიგის დაცვაზე. ვაგრძელებთ აქტიურ მოქმედებებს - საპოლიციო ძალების გადანაწილება ქვეყნის მასშტაბით მთელი დღის განმავლობაში გაგრძელდება.
მივმართავთ საარჩევნო პროცესში ჩართულ პირსა თუ ორგანიზაციას, განურჩევლად პოლიტიკური შეხედულებისა, დაიცვან კანონი, საჭიროების შემთხვევაში, მომართონ პოლიციას, რათა ყველამ ერთად ხელი შეუწყოს არჩევნების მშვიდ ვითარებაში ჩატარებას.
ჩვენ არჩევნების მიმდინარეობისას გამოვლენილ შესაძლო სამართალდარღვევებზე პერიოდულად, პროაქტიულად მოგაწვდით ინფორმაციას.

• Press Briefing of the Deputy Minister of Internal Affairs - Nino Tsatsiashvili
The Ministry of Internal Affairs ensures that elections are held in a safe environment throughout the country.
Mobile police teams actively conduct monitoring across the country, making instant response to facts within the police competence.
Ministry of Internal Affairs immediately launched an investigation within our competence regarding all facts with signs of crime, provided by the media and observation organizations.
Police have launched an investigation on 6 alleged crimes cases, in particular:
- On the fact of physical assault against the activist of the United National Movement - Zviad Kuprava, which took place on N40 polling station in III micro district of Didi Digomi settlement, Tbilisi. Crime envisaged under the first part of Article 126 of the Criminal Code of Georgia.
- Labor Party candidate for the Major of Kutaisi - Irakli Kikvadze stated that unknown persons verbally and physically abused him in vicinities of 37th polling station located in the building of public school N20 on Vazha-Pshavela Street, Kutaisi. Regarding the fact an investigation has been launched under the third part of Article 1621 of the Criminal Code of Georgia.
- Investigation was also launched on the facts of the physical confrontation that took place at the polling stations N39 in Isani, N52 in the village of Dashtapi and N89 in the village of Kizilajlo, Marneuli Municipality, under the first part of Article 126 of the Criminal Code of Georgia.
At this stage, intensive investigative and procedural activities are being carried out regarding the mentioned criminal cases.
Several media outlets made special emphasis on the mobilization of police forces and equipment in certain regions. Yesterday the Agency issued a statement and provided information to the public as well as to the international observation missions regarding the mentioned police activities.
Once again, we would like to inform public that the Ministry of Internal Affairs is responsible for maintaining security and rule of law across the country. We actively continue implementation of police measures - the re-deployment of police forces across the country will continue throughout the day.
Ministry calls on physical persons and/or organizations involved in the election process, regardless of their political views, to act in accordance with the law and ask for police assistance if necessary, so that everyone can contribute to the peaceful conduction of the elections.
The Ministry of Internal Affairs will proactively inform the public regarding the revealed violations during the election process throughout the day.