• შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილის - ალექსანდრე დარახველიძის ბრიფინგი
გვსურს, გაგაცნოთ 2022 წელს მთელი ქვეყნის მასშტაბით რეგისტრირებული დანაშაულის შესახებ მონაცემები. გასულ წელს, 2021 წელთან შედარებით, დანაშაულის რაოდენობა შემცირებულია 3.39%-ით (-1908 ფაქტი), მათ შორის შემცირებულია ისეთი მძიმე და განსაკუთრებით მძიმე კატეგორიის დანაშაულები, როგორიცაა:
მკვლელობა;
მკვლელობის მცდელობა;
ჯანმრთელობის მძიმე დაზიანება;
თავისუფლების უკანონო აღკვეთა;
ყაჩაღობა;
ქურდობა, მათ შორის ბინის გაქურდვა და სხვ.
აუცილებლად უნდა აღინიშნოს დანაშაულის გახსნის მატება, რომელიც უპრეცედენტოდ მაღალია და 62%-ს აღემატება.
მონაცემები უკვე გამოქვეყნდა და ნებისმიერი დაინტერესებული პირისთვის ხელმისაწვდომია შინაგან საქმეთა სამინისტროს საინფორმაციო პორტალზე: info.police.ge.
აქვე გაგაცნობთ ერთ სიახლეს - შინაგან საქმეთა სამინისტრომ შეისწავლა ევროპული ქვეყნების საუკეთესო პრაქტიკა, რომლის მიხედვითაც შემუშავდა მთელი რიგი სტატისტიკური მონაცემების გამოქვეყნების ახალი ფორმა და ვადები.
ყველასთვის ცნობილია, რომ საზოგადოებაში არსებული ინტერესის შესაბამისად, შინაგან საქმეთა სამინისტრო სისტემატურად აქვეყნებს ისეთ ინფორმაციას, როგორიც არის:
დანაშაულის სტატისტიკა;
ადმინისტრაციული სამართალდარღვევების შესახებ ინფორმაცია;
საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის კვეთის მონაცემები;
ოჯახში ძალადობის სტატისტიკა;
საგზაო-სატრანსპორტო შემთხვევების რაოდენობა;
გაცემული მართვის მოწმობების შესახებ ინფორმაცია;
სამინისტროს საქმიანობას მიკუთვნებული ბევრი სხვა მონაცემი.
ხაზგასასმელია, რომ არ იცვლება დანაშაულის სტატისტიკის დამუშავების მეთოდოლოგია, თუმცა იცვლება ვადები და გამოსაქვეყნებელი მონაცემები უფრო დეტალური ხდება.
აღნიშნული ცვლილების მთავარი მიზანია დანაშაულის სტატისტიკის ანალიზის გაუმჯობესების შესაძლებლობა.
პრაქტიკული ანალიზით ცხადი გახდა, რომ სამართალდამცველების მიერ დანაშაულებრივი ფაქტის გამოვლენის, შემდეგ დანაშაულის გახსნის და დევნის დაწყების პროცესში ხშირია შემთხვევები, როდესაც ერთი თვის პერიოდი არასაკმარისია სრულყოფილი ანალიზისა და დასკვნებისთვის.
გამოქვეყნების ახალი წესი შინაგან საქმეთა მინისტრის ბრძანებით დამტკიცდა, ის საჯაროა და ნებისმიერ პირს შეუძლია უფრო დეტალურად გაეცნოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ვებგვერდზე.
ბრძანება შემდეგი სახით ჩამოყალიბდა:
რეგისტრირებული დანაშაულის სტატისტიკური მონაცემები, დანაშაულის სახეობის, კონკრეტული მუხლებისა და გახსნის მაჩვენებლის მითითებით გამოქვეყნდება​ წელიწადში 4-ჯერ, კვარტალურად.
ხაზგასასმელია, რომ ყველა ჩამოთვლილი კატეგორიის მონაცემები გამოქვეყნდება ყოველი წლის დასრულების შემდეგ, შემაჯამებელი ფორმით.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ მონაცემების გამოქვეყნების ფორმისა და ვადების ცვლილება არ შეეხება საქართველოს მთავრობის დადგენილებით განსაზღვრულ საჯარო ინფორმაციის პროაქტიულად გამოქვეყნების სტანდარტს, საჯარო ინფორმაციის ელექტრონული ფორმით მოთხოვნის წესსა და პროაქტიულად გამოსაქვეყნებელი საჯარო ინფორმაციის ნუსხას.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო, თავისი საქმიანობის გამჭვირვალობის უზრუნველყოფისთვის, მზადყოფნას აცხადებს, თავის კომპეტენციას მიკუთვნებული ნებისმიერი ინფორმაცია, რომელზეც იქნება საყოველთაო საჯარო ინტერესი, არსებული რესურსების გათვალისწინებით, დაამუშაოს და აცნობოს საზოგადოებას.

• Briefing of Deputy Minister of Internal Affairs - Aleksandre Darakhvelidze
We would like to introduce you to the data on the crimes registered throughout the country in 2022. Last year, compared to 2021, the number of crimes decreased by 3.39% (-1908 facts), including serious and especially serious crimes, such as:
Murder
Attempted murder;
Severe damage to health;
Unlawful deprivation of liberty;
Robbery;
Theft, including apartment theft, etc.
It is necessary to mention the increase in solving of crimes, which is unprecedentedly high and exceeds 62%.
The data has already been published and is available to any interested person on the information portal of the Ministry of Internal Affairs: info.police.ge.
Here we will introduce you to one news - the Ministry of Internal Affairs has studied the best practices of European countries, according to which a new form and terms of publishing a number of statistical data have been developed.
It is known to everyone, that in accordance with the interest in the society, the Ministry of Internal Affairs systematically publishes such information as:
Crime statistics;
Information on administrative violations;
Data on crossing the state border of Georgia;
Domestic violence statistics;
Number of traffic accidents;
Information on issued driving licenses;
Many other data related to the activities of the Ministry.
It is noteworthy, that the methodology of processing crime statistics does not change, however, the deadlines change and the data to be published become more detailed.
The main purpose of this change is to improve the analysis of crime statistics.
Through the practical analysis, it became clear that in the process of detecting a criminal fact by the law enforcement officers, then opening the crime and starting the prosecution, there are often cases when the period of one month is not enough for a complete analysis and conclusions.
The new rule of publication was approved by the order of the Minister of Internal Affairs, it is public and anyone can get to know in more detail on the website of the Ministry of Internal Affairs.
The order was formulated as follows:
Statistical data of registered crime, indicating the type of crime, specific articles and opening rate, will be published 4 times a year, quarterly.
It is noteworthy, that the data of all the listed categories will be published after the end of each year, in a summary form.
The change in the form and terms of publication of data by the Ministry of Internal Affairs will not affect the standard of proactive publication of public information determined by the resolution of the Government of Georgia, the rule of requesting public information in electronic form and the list of public information to be proactively published.
The Ministry of Internal Affairs, in order to ensure the transparency of its activities, declares its readiness to process and inform the public of any information belonging to its competence, which will be of general public interest, taking into account the available resources.