• შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ საგანგებო სიტუაციების დროს მოქმედებისა და და...
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ საგანგებო სიტუაციების დროს მოქმედებისა და დაგეგმარების საკითხებზე უწყებათაშორისი სწავლების დახურვის ღონისძიებაში მიიღო მონაწილეობა
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სხვადასხვა დანაყოფის წარმომადგენლებმა მონაწილეობა მიიღეს აშშ-ის თავდაცვის საფრთხის შემცირების სააგენტოს (DTRA) მიერ ორგანიზებულ უწყებათაშორის სწავლებაში - "საგანგებო სიტუაციების დროს მოქმედებისა და დაგეგმარება."
სწავლების დახურვის ღონისძიებას შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე - გიორგი ბუთხუზი, ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩი საქართველოში - კელი დეგნანი და სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის უფროსის მოადგილე, გიგა ნიკოლეიშვილი ესწრებოდნენ, რომლებმაც მონაწილეებს სიტყვით მიმართეს და სერტიფიკატები გადასცეს.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლების გარდა, სწავლებაში ასევე მონაწილეობდნენ - საქართველოს თავდაცვის, იუსტიციის, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროების, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურისა და ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის წარმომადგენლები.
ხუთდღიანი სწავლება მიზნად ისახავდა საგანგებო სიტუაციების დროს უწყებათშორისი კოორდინაციის მექანიზმების დახვეწას, ინციდენტებზე რეაგირების, რისკების შეფასებისა და მასთან ასოცირებული პროცედურების შესახებ ამერიკული გამოცდილების გაზიარებას. ტრენინგის აშშ-ის თავდაცვის საფრთხის შემცირების სააგენტოს (DTRA) მიერ მოწვეული ამერიკელი ექსპერტები უძღვებოდნენ.
სწავლების ფარგლებში მონაწილეებმა ისეთი განიხილეს მნიშვნელოვანი საკითხები, როგორიცაა: საგანგებო სიტუაციების მართვის ორგანიზაციული მოდელები, ფართომასშტაბიანი ინციდენტების მართვა, ოპერაციების დაგეგმვა,: უწყებათაშორისი კოორდინაციის გაუმჯობესება და სხვ.

• Deputy Minister of Internal Affairs attended the Closing Ceremony of Inter-agenc...
Deputy Minister of Internal Affairs attended the Closing Ceremony of Inter-agency Course on Emergency Response and Planning
Representatives of different units of the Ministry of Internal Affairs of Georgia participated in an inter-agency training on Emergency Response and Planning organized by the US Defense Threat Reduction Agency (DTRA).
Closing ceremony was attended by the Deputy Minister of Internal Affairs - Giorgi Butkhuzi, the US Ambassador to Georgia - Kelly Degnan and the Deputy Head of the State Security Service- Giga Nikoleishvili, who addressed the participants with speeches and awarded certificates.
In addition to the staff of the Ministry of Internal Affairs, representatives of the Ministries of Defense, Justice, Labor, Health and Social Affairs of Georgia, as well as the State Security Service and the Revenue Service of the Ministry of Finance took part in the training.
Five day course aimed at refining inter-agency coordination mechanisms during emergencies and sharing US experience regarding incident response, risk evaluation and related procedures. The training was led by American experts invited by the U.S. Defense Threat Reduction Agency (DTRA).
During the training, participants discussed such important issues, as: organizational models of emergency management; large-scale incident management and operations planning; improving inter-agency coordination, etc.