• შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ მიმართული ...
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ მიმართული 16-დღიანი კამპანიის შემაჯამებელ ღონისძიებაში მიიღო მონაწილეობა
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ნინო ცაციაშვილმა, გენდერული თანასწორობის, ქალთა მიმართ ძალადობის და ოჯახში ძალადობის საკითხებზე მომუშავე უწყებათშორისი კომისიის მიერ ორგანიზებულ, ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ მიმართული 16-დღიანი კამპანიის შემაჯამებელ ღონისძიებაში მიიღო მონაწილეობა.
ონლაინშეხვედრაზე უწყებებმა წარადგინეს კამპანიის ფარგლებში ჩატარებული აქტივობების შესახებ ინფორმაცია. ასევე აღინიშნა ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის პრევენციისა და აღკვეთის შესახებ ევროპის საბჭოს კონვენციის (GREVIO) ანგარიშის და ქალთა მიმართ დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის კონვენციის (CEDAW) მეექვსე პერიოდული ანგარიშის წარდგენის მნიშვნელობა საქართველოსთვის.
ნინო ცაციაშვილმა 16-დღიანი კამპანიის ფარგლებში შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ჩატარებულ აქტივობებზე ისაუბრა და ხაზი გაუსვა პანდემიის პირობებში ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის შემთხვევების დროს პოლიციისადმი მიმართვიანობის ტენდენციებს, არსებულ გამოწვევებს და გადადგმულ ნაბიჯებს.
მინისტრის მოადგილემ აღნიშნა, რომ კამპანიის პერიოდში, სამინისტროს მიერ ფართო აუდიტორიისთვის წარდგენილი იქნა ანგარიშები: ბავშვობის ასაკში ქორწინებასთან დაკავშირებულ დანაშაულების, აგრეთვე, საზოგადოებრივ ადგილებში სექსუალური შევიწროების სამართალდარღვევების სტატისტიკისა და ანალიზის თაობაზე.
ნინო ცაციაშვილმა განსაკუთრებით გაამახვილა ყურადღება სამართალდამცველთა შესაძლებლობების გაძლიერებაზე და ამ მიზნით ორგანიზებულ და მიმდინარე სწავლებებზე, ასევე, ცნობიერების ამაღლების მიზნით ჩატარებულ სხვადასხვა ინტერაქტიურ შეხვედრაში მონაწილეობის მნიშვნელობაზე.
ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის მიმართულებით, პოზიტიურად შეფასდა 2020 წლის 1 სექტემბრიდან ამოქმედებული საკანონმდებლო სიახლე - ელექტრონული ზედამხედველობის სისტემა, რომელმაც პოლიციას მიანიჭა უფლებამოსილება, მოძალადის მიმართ, ძალადობის განმეორების რეალური საფრთხის არსებობისას, გამოიყენოს ელექტრონული სამაჯური. აღნიშნული რეგულაციების პრაქტიკაში ეფექტიანად იმპლემენტაციის მიზნით, შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიაში დაინერგა დისტანციური სწავლების კურსი და ონლაინტრენინგები ჩატარდა სხვადასხვა მიზნობრივი ჯგუფისთვის.
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ მადლობა გადაუხადა ყველა იმ პარტნიორ და დონორ ორგანიზაციას, რომლებთან თანამშრომლობის შედეგადაც სამართალდამცავმა სისტემამ მნიშვნელოვან პროგრესს მიაღწია ქალთა მიმართ ძალადობის და ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის მიმართულებით.

• Deputy Minister of Internal Affairs participated in the concluding event dedicat...
Deputy Minister of Internal Affairs participated in the concluding event dedicated to the 16-day campaign against gender-based violence
The Deputy Minister of Internal Affairs, Nino Tsatsiashvili, took part in the concluding event dedicated to the 16-day campaign on violence against women, organized by the Interagency Commission on Gender Equality, Violence against Women and Domestic Violence.
At the online meeting, the agencies presented information about the activities implemented within the frames of campaign. The importance of presenting the report of the Council of Europe Convention on the Prevention and Combating Violence against Women and Domestic Violence (GREVIO) and the Sixth Periodic Report of the Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women (CEDAW) for Georgia was also noted.
Nino Tsatsiashvili spoke about the activities carried out by the Ministry of Internal Affairs within the framework of the 16-day campaign and underlined the tendencies in reporting police on the cases of violence against women and domestic violence, the existing challenges and the undertaken measures under the circumstances of the global pandemic.
The Deputy Minister noted that during the campaign period, the Ministry presented the report to a wide audience on statistics and analysis of child-related marriage offenses, as well as sexual harassment offenses in public places.
Nino Tsatsiashvili made special emphasis on the importance of strengthening the capacity of law enforcement officers as well as implemented and ongoing trainings organized for this purpose, the importance of participating in various interactive meetings aimed at awareness raising.
In the direction of the fight against women and domestic violence, the introduction of electronic surveillance within the frames of the legislative innovation enacted from September 1, 2020, which empowered the police to use electronic bracelets against the offender in case of real threat of recurrence of violence against women and domestic violence - was positively assessed. In order to effectively implement the mentioned regulations in practice, a distance learning course was introduced at the Academy of the Ministry of Internal Affairs as well as online trainings conducted for various target groups.
The Deputy Minister of Internal Affairs expressed gratitude towards all partner and donor organizations with which the law enforcement system has made a significant progress in combating violence against women and domestic violence.