• შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, გაეროს წამების პრევენციის ქვეკომიტეტის წარმ...
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, გაეროს წამების პრევენციის ქვეკომიტეტის წარმომადგენლებთან გამართულ შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღო
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ - ალექსანდრე დარახველიძემ მონაწილეობა მიიღო გაეროს წამებისა და სხვა სასტიკი, არაადამიანური ან დამამცირებელი მოპყრობის ან სასჯელის პრევენციის ქვეკომიტეტის (SPT) წარმომადგენლებთან გამართულ შეხვედრაში, რომლებიც საქართველოში ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში იმყოფებიან. შინაგან საქმეთა სამინისტროს ხელმძღვანელ პირებთან ერთად, შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის, გენერალური პროკურატურის, სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის, მთავრობის ადმინისტრაციის და უზენაესი სასამართლოს წარმომადგენლები.
შეხვედრაზე ალექსანდრე დარახველიძემ კომიტეტის წარმომადგენლებს დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა სამინისტროს სისტემაში მოქმედი დროებითი მოთავსების იზოლატორებისა და საქართველოში უკანონოდ მყოფ პირთა დროებითი განთავსების ცენტრის შესახებ. ქვეკომიტეტის წარმომადგენლები ასევე გაეცნენ ბოლო წლების მანძილზე განხორციელებულ და მიმდინარე რეფორმებს, რომელთა მიზანია საზოგადოების თითოეული წევრის უფლებებისა და თავისუფლებების სათანადო დაცვის უზრუნველყოფა. ალექსანდრე დარახველიძემ ასევე უპასუხა ქვეკომიტეტის წარმომადგენელთა შეკითხვებს.
აღსანიშნავია, რომ ქვეკომიტეტის ვიზიტი საქართველოში პირველად ხორციელდება, რომელიც ითვალისწინებს წამებისა და სხვა სასტიკი, არაადამიანური ან დამამცირებელი მოპყრობის ან სასჯელისაგან თავისუფლებააღკვეთილ პირთა დაცვის გაძლიერებას.

• The Deputy Minister of Internal Affairs participated in the meeting with the rep...
The Deputy Minister of Internal Affairs participated in the meeting with the representatives of the UN Subcommittee on the Prevention of Torture
The Deputy Minister of Internal Affairs, Mr. Aleksandre Darakhvelidze, participated in a meeting with representatives of the United Nations Subcommittee on Prevention of Torture and other Cruel, Inhuman, or Degrading Treatment or Punishment (SPT), paying an official visit to Georgia. Along with the managers of the Ministry of Internal Affairs, representatives of the State Security Service, General Prosecutor's Office, Special Investigation Service, Government Administration, and the Supreme Court also attended the meeting.
During the meeting, Mr. Aleksandre Darakhvelidze provided the visiting delegates with comprehensive information regarding the functioning of Temporary Detention Isolators within the Ministry's system and the Temporary Accommodation Center for persons without legal grounds in Georgia. In addition, the representatives of the subcommittee were introduced to the reforms that have been both implemented and are currently underway in recent years. The aim of these reforms is to guarantee the full protection of the rights and freedoms of every individual. Mr. Aleksandre Darakhvelidze also addressed questions of the Subcommittee’s representatives.
It is noteworthy that the Subcommittee’s visit to Georgia marks its inaugural occurrence. The primary objective behind the visit is to bolster the safeguarding of individuals who are detained, shielding them from torture and other forms of cruel, inhuman, or degrading treatment or punishment.
The Subcommittee will prepare report based on their findings and issue corresponding recommendations.