• შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ და აშშ-ს ელჩის მოადგილის მოვალეობის შემსრულე...
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ და აშშ-ს ელჩის მოადგილის მოვალეობის შემსრულებელმა „სისხლის სამართლებრივი გამოძიების კურსი“-ს მონაწილეებს სერტიფიკატები გადასცეს
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე ლევან იზორიამ და საქართველოში აშშ-ს ელჩის მოადგილის მოვალეობის შემსრულებელმა ჯეიმს ჰაინმა შსს-ს აკადემიაში „სისხლის სამართლებრივი გამოძიების კურსი“-ს მონაწილეებს სერტიფიკატები საზეიმოდ გადასცეს. სერტიფიკატების გადაცემის ცერემონიას შსს-ს აკადემიის რექტორი ნუკრი გელაშვილი, აშშ-ს საელჩოს ანტინარკოტიკული და სამართალდამცავ ორგანოებთან ურთიერთობის საერთაშორისო ბიუროს ხელმძღვანელი ტრეისი ნიუველი, მრჩეველი პოლიციის საკითხებში მაიკლ უილსონი და სხვა ოფიციალური პირები დაესწრნენ.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს, ფინანსთა სამინისტროს, სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს და მთავარი პროკურატურის გამომძიებლებისა და პროკურორებისთვის 6 კვირიანი სასწავლო კურსი ჩატარდა, რომელიც საქართველოში პირველად განხორციელდა. სწავლების კურსი მიზნად ისახავდა ინსტრუქტორების მომზადებას სისხლის სამართლის გამოძიების საბაზისო სტანდარტული პროგრამით, რომელიც ადაპტირებულია საქართველოს კანონმდებლობასთან და ქართულ რეალობაზეა მორგებული.
ინსტრუქტორთა მომზადების კურსს შეერთებული შტატების გამოცდილი სამართალდამცავი და სამართლის მცოდნე სპეციალისტები უძღვებოდნენ.
პროგრამა შედგებოდა 240 საათიანი საგამოძიებო და მეთოდოლოგიის სალექციო კურსისგან, რომელიც საუკეთესო პრაქტიკის საერთაშორისო სტანდარტებზეა აგებული. სწავლება მოიცავდა ისეთ თემატიკას, როგორიცაა სამართლებრივი საფუძვლები (სისხლის სამართლის პროცესი), კრიმინალისტიკა, გამოკითხვის ტექნიკა, გამოძიების მეთოდიკა, ჩვენების მიცემის სპეციფიკა და სწავლების მეთოდოლოგია.
სწავლების შედეგად მომზადებული ქართველი ინსტრუქტორები თავად შეძლებენ აღნიშნული კურსის ჩატარებას. ფართომასშტაბიანი სწავლება აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის ანტინარკოტიკული და სამართალდამცავ ორგანოებთან ურთიერთობის საერთაშორისო ბიუროს (INL) მიერ იყო ინიცირებული და ორგანიზებული.

• Deputy Minister of Internal Affairs and US Embassy's Acting Deputy Chief of Miss...
Deputy Minister of Internal Affairs and US Embassy's Acting Deputy Chief of Mission handed certificates to students of Criminal Investigation Course
Deputy Minister of Internal Affairs Levan Izoria and US Embassy's Acting Deputy Chief of Mission James Hine handed certificates to students of Criminal Investigation Course. The solemn ceremony was attended by the Rector of MIA Academy Nukri Gelashvili, head of U.S. Embassy’s Office of International Narcotics and Law Enforcement (INL), Advisor in Police matters Michael Willson and other officials.
Six-week training course was held for investigators and prosecutors from the Ministry of Internal Affairs, the Prosecutor’s Office, the Ministry of Finance, and the Ministry of Corrections for the first time. The course is aimed at training instructors according to the basic, standard program on criminal investigation, adapted to the Georgian legislation and reality.The classes were taught by experienced American law enforcement professionals.
The program is comprised of 240-hour course covering investigation and methodology subjects, criminology, interrogation technics, investigation methods and teaching methodology based on best practice of the international standards.
After the completion of the course Georgian instructors will be able to hold the same courses for other investigators. The mentioned six-week course was initiated and organized by the U.S. Embassy’s Office of International Narcotics and Law Enforcement (INL).