• შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ COVID-19-ის პანდემიის დროს გენდერისა და უსაფ...
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ COVID-19-ის პანდემიის დროს გენდერისა და უსაფრთხოების საკითხებზე გამართულ ონლაინ შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღო
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ნინო ცაციაშვილმა მონაწილეობა მიიღო გენდერისა და უსაფრთხოების საკითხებზე გამართულ ონლაინ შეხვედრაში - „გენდერი და COVID -19 - უსაფრთხოების სექტორის მიერ მიღებული გამოცდილება“.
შეხვედრა საქართველოში გაეროს ქალთა ორგანიზაციის წარმომადგენელმა, ერიკა კვაპილოვამ გახსნა.
ონლაინ ღონისძიებაზე გაეროს ქალთა ორგანიზაციამ (UN Women) ჟენევის უსაფრთხოების სექტორის მართვის ცენტრთან (DCAF) ერთად წარმოადგინა გენდერისა და უსაფრთხოების შესახებ პრაქტიკული მითითებების კრებულის ქართული თარგმანის პრეზენტაცია.
შეხვედრაზე შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ნინო ცაციაშვილმა COVID-19-ით გამოწვეული პანდემიის წინააღმდეგ ბრძოლაში პოლიციის მიერ გენდერული პერსპექტივით მიღებულ გამოცდილებაზე ისაუბრა.
„შინაგან საქმეთა სამინისტროს ადამიანის უფლებათა დაცვისა და გამოძიების ხარისხის მონიტორინგის დეპარტამენტი ყოველდღიურად უწევს მონიტორინგს გენდერული ძალადობისა და ოჯახში ძალადობის შემთხვევებს. მონაცემთა ანალიზის შედეგების თანახმად, დეპარტამენტმა შეიმუშავა სტრატეგიული გეგმა, რათა გამოვლენილიყო არსებული პრობლემები და გამოწვევები. COVID-19-ის პანდემიის დროს ერთ-ერთი გამოწვევა ოჯახში ძალადობის შემთხვევების შესაძლო ზრდა იყო. აღნიშნულიდან გამომდინარე, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ გენდერული თანასწორობის, ქალთა მიმართ ძალადობის და ოჯახში ძალადობის საკითხთა უწყებათშორის კომისიასთან და შესაბამის არასამთავრობო ორგანიზაციებთან მჭიდრო თანამშრომლობით შეიმუშავა სტრატეგია - „კომუნიკაციის სტრატეგია ოჯახური და გენდერული ძალადობის შესახებ COVID-19-ის კრიზისის დროს“. აღნიშნული კომუნიკაციის სტრატეგია წარმატებით განხორციელდა, რის შედეგადაც მოსახლეობას დეტალური ინფორმაცია მიეწოდა ოჯახში ძალადობის და მისი სამართლებრივად გადაჭრის გზების თაობაზე“, - აღნიშნა ნინო ცაციაშვილმა.
გენდერისა და უსაფრთხოების შესახებ პრაქტიკული მითითებების კრებული შემუშავებულია 2020 წელს, გაეროს ქალთა ორგანიზაციის (UN Women), ჟენევის უსაფრთხოების სექტორის მართვის ცენტრის (DCAF) და ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისის (ODIHR) მიერ. კრებული მიმოიხილავს გენდერული მეინსტრიმინგის მნიშვნელობას უსაფრთხოების ისეთ სექტორებში, როგორიცაა: პოლიცია და მართლწესრიგი, საზღვრების მართვა და გენდერი, დაზვერვის სამსახურები და გენდერი, მართლმსაჯულება და გენდერი, თავისუფლების აღკვეთის ადგილები და გენდერი და სხვ.

• Deputy Minister of Internal Affairs, Nino Tsatsiashvili participated in online m...
Deputy Minister of Internal Affairs, Nino Tsatsiashvili participated in online meeting dedicated to gender and security issues during COVIN-19 pandemic
Deputy Minister of Internal Affairs, Nino Tsatsiashvili participated in online meeting dedicated to gender and safety issues during COVID-19 pandemic – “Gender and COVID – 19- experience received by the safety sector”.
The meeting was opened by the representative of UN Women in Georgia, Erika Kvapilova.
At the online event, UN Women along with the Geneva Center for Security Sector Management (DCAF) presented Georgian translation of a collection of practical guidelines on gender and security.
At the meeting, Deputy Minister of Internal Affairs, Nino Tsatsiashvili reviewed the experience received by the police from a gender perspective in the fight against the COVID-19 pandemic.
“Human Rights Protection and Investigation Quality Monitoring Department monitors cases of gender-based violence and domestic violence on a daily basis. Based on the results of the data analysis, the department developed a strategic plan to identify existing problems and challenges. One of the challenges during the COVID-19 pandemic was the threat of increasing cases of domestic violence. Based on the mentioned, Ministry of Internal Affairs, in close cooperation with the Interagency Commission on Gender Equality, Violence against Women and Domestic Violence and relevant non-governmental organizations, has developed a strategy - "Communication Strategy on Domestic and Gender-Based Violence in the COVID-19 Crisis". The mentioned communication strategy was successfully implemented, as a result of which, the population was provided with detailed information on domestic violence and ways to solve it legally,”- stated Nino Tsatsiashvili.
A set of practical guidelines on gender and security was developed in 2020 by the United Nations Women (UN Women), the Geneva Center for Security Sector Management (DCAF) and the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR).
The collection reviews the importance of gender mainstreaming in security sectors, such as: police and law enforcement, border management and gender, intelligence services and gender, justice and gender, places of detention and gender and etc.