• შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების გ...
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების გამოძიების ფედერალური ბიუროს (FBI) ატაშესთან გაცნობითი ხასიათის შეხვედრა გამართა
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ ალექსანდრ ტიგაის აღნიშნულ თანამდებობაზე დანიშვნა მიულოცა და სამომავლო საქმიანობაში წარმატებები უსურვა.
შეხვედრის ფარგლებში, მხარეებმა არსებულ თანამშრომლობასა და სამომავლო პერსპექტივებზე ისაუბრეს. ალექსანდრე დარახველიძემ ხაზი გაუსვა ბიუროსთან თანამშრომლობის მნიშვნელობას ერთობლივი ღონისძიებების, პოლიციელთა გადამზადებისა და სამინისტროს ინსტიტუციური შესაძლებლობების გაძლიერების მიმართულებით.
შეხვედრის დასასრულს, მხარეებმა იმედი გამოთქვეს, რომ არსებული ორმხრივი თანამშრომლობა ერთობლივი ძალისხმევით მომავალში კიდევ უფრო ეფექტიანი გახდება.

• Deputy Minister of Internal Affairs held an introductory meeting with the Legal ...
Deputy Minister of Internal Affairs held an introductory meeting with the Legal Attache of the Federal Bureau of Investigation (FBI) in Georgia
Deputy Minister of Internal Affairs, Aleksandre Darakhvelidze, held an introductory meeting with the Legal Attache of the Federal Bureau of Investigation (FBI) in Georgia, Alexander Tiguy.
The Deputy Minister of Internal Affairs congratulated Alexander Tiguy on his appointment to the position and wished him success in his future endeavors.
Within the framework of the meeting, the parties discussed the existing cooperation and future prospects. Aleksandre Darakhvelidze emphasized the importance of collaboration with the FBI through joint events, the retraining of police officers, and strengthening the institutional capabilities of the Ministry.
At the end of the meeting, the parties expressed hope that the existing bilateral cooperation would become even more effective in the future through joint efforts.