• შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილედ შალვა თადუმაძე დაინიშნა
შალვა თადუმაძე 2019 წლიდან დღემდე საქართველოს უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის მოადგილის პოსტს იკავებდა, ასევე, იყო უზენაესი სასამართლოს უვადოდ არჩეული მოსამართლე.
შალვა თადუმაძეს 2018-2019 წლებში საქართველოს მთავარი პროკურორის თანამდებობა ეკავა, ასევე, მუშაობდა საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსის თანამდებობაზე.
შალვა თადუმაძემ 1998 წელს დაამთავრა თბილისის ჰუმანიტარული ინსტიტუტი, მიენიჭა იურისტის კვალიფიკაცია; 2006 წელს ჩააბარა ადვოკატთა ტესტირება საერთო სპეციალიზაციით; 2006-2007 წლებში სწავლობდა თბილისის პოლიტიკური სწავლების სკოლაში.
შინაგან საქმეთა მინისტრის ახლად დანიშნულ მოადგილეს როგორც საჯარო, ასევე, კერძო სექტორში მუშაობის მრავალწლიანი გამოცდილება აქვს.

• Shalva Tadumadze was appointed as the Deputy Minister of Internal Affairs
Shalva Tadumadze was appointed on the possition of the deputy of the Minister of Internal Affairs, Vice Prime Minister - Vakhtang Gomelauri.
Shalva Tadumadze has held the post of Deputy Chairman of the Supreme Court of Georgia since 2019, and was also a life-elected judge of the Supreme Court.
Shalva Tadumadze held the position of Chief Prosecutor of Georgia in 2018-2019, and also worked as the head of the administration of the Government of Georgia.
Shalva Tadumadze graduated from Tbilisi Humanitarian Institute in 1998, was granted the qualification of lawyer; In 2006, he passed the bar exam with general specialization; In 2006-2007 he studied at Tbilisi School of Political Studies.
The newly appointed Deputy Minister of Internal Affairs has many years of experience in both the public and private sectors.