• შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე ქალთა მიმართ ძალადობის საკითხებზე გაერო-ს სპე...
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე ქალთა მიმართ ძალადობის საკითხებზე გაერო-ს სპეციალურ მომხსენებელს შეხვდა
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე არჩილ თალაკვაძე ქალთა მიმართ ძალადობის საკითხებზე გაერო-ს სპეციალურ მომხსენებელს - დუბრავკა სიმონოვიჩს შეხვდა.
შეხვედრაზე ქალთა მიმართ ძალადობის და ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მხრიდან გაწეული სამუშაო და შედეგები შეაჯამეს. შს მინისტრის მოადგილემ გაერო-ს სპეციალურ მომხსენებელს სამინისტროს მიერ 2014 წელს დაწყებული პროგრამა გააცნო. პროგრამის ფარგლებში, საზოგადოების ცნობიერების ამაღლების მიზნით, მოსახლეობასთან 2100-ზე მეტი შეხვედრა გაიმართა; ჩატარდა მედია-კამპანია ოჯახში ძალადობის საკითხებზე; შსს-ს ვებ-გვერდზე განთავსდა ინტერაქტიული რუკა და ანგარიშები, რომელიც ძალადობის ფაქტებზე რეაგირების შესახებ ამომწურავ ინფორმაციას იძლევა; პოლიციელებმა სპეციალური გადამზადება გაიარეს და 500-მდე პოლიციელი ქალი ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ აქტიურ ბრძოლაში ჩაერთო; საქართველოს ხელისუფლებამ ამ კუთხით კანონმდებლობა შეცვალა და გაამკაცრა.
პროგრამის განხორციელების შედეგად, 2015 წელს მოძალადეთა დევნის მაჩვენებელი 40%-დან 90%-მდე გაუმჯობესდა, შემაკავებელი ორდერების გაცემის მაჩვენებელი კი წელიწადში 227-დან 2598-მდე გაიზარდა. ასევე, ორჯერ გაიზარდა ოჯახში მომხდარი დანაშაულის გამოვლენის მაჩვენებელიც.
2016 წელს, ევროკავშირის მხარდაჭერით, შსს ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ უკვე მეორე, ახალ პროგრამას იწყებს, რომელიც დამატებითი ღონისძიებების განხორციელებას ადრეული ქორწინების წინააღმდეგაც ითვალისწინებს.
დუბრავკა სიმონოვიჩი ქალთა მიმართ ძალადობის საკითხებზე გაერო-ს სპეციალური მომხსენებლის რანგში პირველი ოფიციალური ვიზიტით ეწვია საქართველოს. მან 2016 წლის ივნისში გაერო-ს ადამიანის უფლებათა საბჭოს 32-ე სესიაზე საქართველოს შესახებ ანგარიში უნდა წარადგინოს.

• Deputy Minister of Internal Affairs held meeting with UN Special Rapporteur on V...
Deputy Minister of Internal Affairs held meeting with UN Special Rapporteur on Violence against Women
Mr. Archil Talakvadze, the Deputy Minister of Internal Affairs held a meeting with Dr. Dubravka Simonovic, the United Nations Special Rapporteur on Violence against Women.
At the meeting the activities carried out by the Ministry of Internal Affairs of Georgia in the field of violence against women and domestic violence as well as the achievements in this direction were summarized. The Deputy Minister familiarized the UN Special Rapporteur with the program launched by the Ministry in 2014. Within the frames of the mentioned program, more than 2100 meetings were organized with the population with the aim of public awareness; media campaign on domestic violence issues was conducted; map and reports uploaded at the web-site of the Ministry provide comprehensive information on relevant responses to the facts of violence; special trainings for police officers were held and approximately 500 female police officers are actively involved in the process of fight against domestic violence; the authority of Georgia has changed and tightened the legislation.
As a result of implementation of the above mentioned program, in 2015 the index of prosecution of perpetrators has increased from 40% to 90%, number of restraining orders has increased from 227 to 2598. Also, the rate of detection of domestic crimes has doubled.
In 2016 with the support of the European Union the Ministry of Internal Affairs will launch a new program on fight against domestic violence, which envisages implementation of certain measures against early marriages.
Dr. Dubravka Simonovic is on her first official visit to Georgia in a position of the the United Nations Special Rapporteur on Violence against Women. In June 2016 she shall submit a report on Georgia at the 32nd session of the UN Human Rights Council.