• შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე ნინო ჯავახაძე, ოფიციალური ვიზიტით, გერმანიას...
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე ნინო ჯავახაძე, ოფიციალური ვიზიტით, გერმანიასა და ავსტრიაში იმყოფებოდა
საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე ნინო ჯავახაძე, გერმანიაში ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში, ჩრდილოეთ რაინ-ვესტფალიის ფედერალური მიწის შინაგან საქმეთა მინისტრს, ჰერბერტ როილს შეხვდა.
შეხვედრაზე ნინო ჯავახაძემ ჰერბერტ როილს საქართველოდან თავშესაფრის მაძიებლების და მათ მიერ ჩადენილი დანაშაულის შემცირების მიმართულებით დაგეგმილი ღონისძიებები, მათ შორის, გვარის შეცვლასთან დაკავშირებული საკანონმდებლო ინიციატივები გააცნო. მხარეებმა მთავრობის მიერ დაგეგმილ საინფორმაციო კამპანიასა და საქართველოსთვის უსაფრთხო ქვეყნის სტატუსის მინიჭების მნიშვნელობაზეც ისაუბრეს.
ნინო ჯავახაძემ ხაზგასმით აღნიშნა ჩრდილოეთ რაინ-ვესტფალიის და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროებს შორის ურთიერთგაგების მემორანდუმის გაფორმების საჭიროება და ჰერბერტ როილს მემორანდუმის ტექსტი პირადად გადასცა.
შეხვედრაზე, ასევე, აღინიშნა, რომ გერმანიაში უნებართვოდ მცხოვრებ პირთა რეადმისიის მოთხოვნების თითქმის 100% სრულდება. ნინო ჯავახაძემ ჰერბერტ როილს ინფორმაცია მიაწოდა ევროპოლთან მარტში დაგეგმილი მემორანდუმების გაფორმების შესახებ, რაც, ევროპოლში მეკავშირე ოფიცრის მივლინებასთან ერთად, ოპერატიული ინფორმაციის გაცვლის უსაფრთხო არხის ამოქმედებას გულისხმობს.
გერმანული მხარის თქმით, ჩრდილოეთ რაინ-ვესტფალიის მიწაზე შექმნილ ვითარებასთან დაკავშირებით, საქართველოს მიერ კონკრეტული გზების მოძიება ძალიან მნიშვნელოვანია. როგორც ვესტფალიის შინაგან საქმეთა მინისტრმა აღნიშნა, ის მიესალმება ქართული დელეგაციის ვიზიტს და საქართველოსთან თანამშრომლობის გაღრმავებას. ჰერბერტ როილმა ქართული მხარის მიერ დაგეგმილი კონკრეტული ინიციატივები მოიწონა და მემორანდუმის გაფორმების პროცედურების დაწყებასთან დაკავშირებით მზადყოფნა გამოთქვა. მისი თქმით, მიუხედავად იმისა, რომ ვესტფალიის ადგილობრივი მოსახლეობა უკმაყოფილოა უსაფრთხოებასთან დაკავშირებული საკითხებით, ქართველების მიერ ჩადენილი დანაშაულის სტატისტიკა საგანგაშო არ არის.
საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე ნინო ჯავახაძე, გერმანიის რეპუბლიკაში ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში, ასევე, შეხვდა გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის ჩრდილოეთ რაინ-ვესტფალიის ფედერალური მიწის კრიმინალური პოლიციის სამსახურის უფროსს, ფრანკ ჰოევერსა და ჩრდილოეთ ვესტფალიის ფედერალური მიწის ბავშვთა, ოჯახის, ლტოლვილთა და ინტეგრაციის საქმეთა მინისტრის მოადგილეს, ანდრეას ბოთეს. მხარეებმა მიმდინარე და დაგეგმილი პროექტების შესახებ ისაუბრეს და თანამშრომლობის სამომავლო გეგმები განიხილეს.
ვიზიტის ფარგლებში, ნინო ჯავახაძე ავსტრიის რესპუბლიკასაც ეწვია, სადაც შეხვედრები გამართა: ავსტრიის რესპუბლიკის შინაგან საქმეთა ფედერალური სამინისტროს გენერალურ მდივანთან - პეტერ გოლდგრუბერთან, ავსტრიის რესპუბლიკის კრიმინალური პოლიციის ფედერალური სამსახურის დირექტორთან - ფრანც ლანგთან და ფედერალური სამინისტროს სხვა მაღალი რანგის თანამდებობის პირებთან. ნინო ჯავახაძე ავსტრიის რესპუბლიკის ევროპის, ინტეგრაციის და საგარეო საქმეთა ფედერალური სამინისტროს აღმოსავლეთ ევროპის, სამხრეთ კავკასიის, ცენტრალური აზიის, ევროკავშირის სამეზობლო პოლიტიკისა და აღმოსავლეთის პარტნიორობის დეპარტამენტის დირექტორს, კატარინა ვიზერსაც შეხვდა.
შეხვედრებზე მხარეებმა საქართველოსა და ავსტრიის რესპუბლიკას შორის არსებული თანამშრომლობა დადებითად შეაფასეს, ურთიერთობების გაღრმავების სამომავლო გეგმებზე ისაუბრეს, ასევე, ხაზი გაუსვეს დანაშაულთან ბრძოლის ძალზედ ეფექტურ თანამშრომლობას და რეადმისიის ხელშეკრულებით ნაკისრი ვალდებულებების სათანადოდ შესრულების მნიშვნელობას.

• The deputy MInister of internal affairs, ms. nino javakhadze has paid official v...
The deputy MInister of internal affairs, ms. nino javakhadze has paid official visits to germnay and austria
In framework of the official visit to Germany, the Deputy Minister Nino Javakhadze has held a meeting with the Minister of the German federal state North Rhine-Westphalia, Mr. Herbert Reul.
During the meeting, Ms. Jvakhadze informed Mr. Herbert Reul about the measures planned in order to decrease the number of asylum seekers from Georgia and crimes committed by them, including legislative initiatives related to change of the last name. The parties have also discussed the information campaign initiated by the Government of Georgia as well as the importance of granting Georgia the status of a Safe Country.
Nino Javakhadze has underlined the necessity of concluding the Memorandum of Understanding between the Ministries of Interior of North Rein Westphalia and Georgia and has personally handed the MoU draft text to Mr. Reul.
During the meeting, it was also noted that almost 100% of applications for the readmission of persons residing without authorization have been approved and fulfilled. Nino Javakhadze also informed the Minister Reul about the signing of Memoranda of Understanding with EUROPOL, planned for March, 2018 which envisions deployment of Liaison Officer as well as launching the secure line for communication of operative information.
According to German side, the concrete steps planned by Georgia to address the situation in Nord Rein Westphalia are very important. The Minister of Nord Rein Westphalia expressed his appreciation of the visit of the Georgian delegation and the possibility of enhancing the cooperation. Herbert Reul also expressed his appreciation of the initiatives of the Georgian side and his readiness to start the procedures for the conclusion of the MoU. According to him, despite the fact that the population of Westphalia is concerned about their security issues, the statistics of crime conducted by Georgian nationals are not alarming.
In framework of her visit, Deputy Minister Nino Javakhade also had meetings with the Head of Criminal Police Service of North Rein Westphalia, Frank Hoever and the State Secretary of the Ministry of Children, Family, Refugees and Integration of Nord Rein Westphalia, Mr. Andreas Bothe. The sides discussed ongoing and planned projects and plans for cooperation.
Ms. Nino Javakhadze also visited Republic of Austria, where she held meetings with: General Secretary of the Federal Ministry of Interior – Peter Goldgruber, Director of Federal Service of Criminal Police of the Republic of Austria – Franz Lange and other high-level officials of the Federal Ministry.
Nino Javakhadze also held meeting with the Director of the Department for Eastern Europe, South Caucasus, Central Asia, European Neighborhood Policy and Eastern Partnership of the Federal Ministry of Europe, Integration and Foreign Affairs of the Austrian Republic, Ms. Katharina Wieser.
During the meeting, the sides positively evaluated the existing cooperation between Georgia and the Republic of Austria, discussed the ways for future cooperation, and praised very effective cooperation in fight against organized crime as well as the importance of fulfillment of obligation under the Readmission Agreement.