• შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე ლევან იზორია მიუნხენში დიდი შვიდიანის მასობრი...
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე ლევან იზორია მიუნხენში დიდი შვიდიანის მასობრივი განადგურების იარაღისა და მასალების გავცელების წინააღმდეგ გლობალური პარტნიორობის სამუშაო ჯგუფის შეხვედრას დაესწრო
შინაგან საქმეთა სამინისტროს დელეგაცია, მინისტრის მოადგილე ლევან იზორიას ხელმძღვანელობით, მიმდინარე წლის 23 აპრილს ვიზიტით იმყოფებოდა გერმანიაში, ქალაქ მიუნხენში, სადაც დაესწრო დიდი შვიდიანის მასობრივი განადგურების იარაღისა და მასალების გავრცელების წინააღმდეგ გლობალური პარტნიორობის (The G7 Global Partnership Against the Spread of Weapons and Materials of Mass Destruction) სამუშაო ჯგუფის შეხვედრას, სადაც გაერო-ს დანაშაულისა და მართლმსაჯულების რეგიონთაშორისი კვლევითი ინსტიტუტისა (UNICRI) და გერმანული მხარის მიწვევით იმყოფებოდა.
აღნიშნულ ღონისძიებაზე, სხვა საკითხებთან ერთად, განიხილებოდა საქართველოს წარმატებული გამოცდილება ქიმიური, ბიოლოგიური, რადიაციული და ბირთვული (ქბრბ) უსაფრთხოების ეროვნული სამოქმედო გეგმის შემუშავებაში. აღსანიშნავია, რომ საქართველო პირველი ქვეყანაა ევროკავშირის ინიციატივის - „ქბრბ რისკების შემცირების გამოცდილების გაზიარების ცენტრები“ ფარგლებში, რომელმაც შეიმუშავა და დაამტკიცა აღნიშნული დოკუმენტი.
საქართველო ყალიბდება, როგორც ქბრბ სფეროში საერთაშორისო თანამშრომლობის ცენტრი. 2013 წლიდან შსს-ს აკადემიაში წარმატებით ფუნქციონირებს ევროკავშირის „ქბრბ რისკების შემცირების გამოცდილების გაზიარების ცენტრები“-ს თბილისის რეგიონული სამდივნო, რომელიც სამხრეთ კავკასიისა და სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპის 9 ქვეყანას აერთიანებს. 2014 წლის ივნისში საქართველომ პირველად უმასპინძლა ქბრბ მეცნიერებისა და შედეგების მართვის მსოფლიო კონგრესს, ასევე, რეგიონული სტაბილურობის საერთაშორისო ფორუმს 2015 წლის თებერვალში. საქართველო მჭიდროდ თანამშრომლობს ევროკავშირის წევრ ქვეყნებთან, აშშ-სთან, ატომური ენერგიის საერთაშორისო სააგენტოსთან (IAEA), ნატო-სთან და ეუთო-სთან აღნიშნულ სფეროში.
სხვადასხვა ქვეყნები უკვე გამოთქვამენ სურვილს, რათა საქართველომ მათ გაუზიაროს საკუთარი გამოცდილება და მეტიც, დაეხმაროს მათ აღნიშნულ სფეროში ეროვნული სამოქმედო გეგმების შემუშავების პროცესში.

• Deputy Minister of Internal Affairs Levan Izoria attended “The G7 Global Partner...
Deputy Minister of Internal Affairs Levan Izoria attended “The G7 Global Partnership against the Spread of Weapons and Materials of Mass Destruction” working meeting
Delegation of the Ministry of Internal Affairs which was headed by Deputy Minister of Internal Affairs Levan Izoria visited Munich, Germany on April 23 where he attended “The G7 Global Partnership Against the Spread of Weapons and Materials of Mass Destruction” working meeting under the invitation of United Nations Interregional Crime and Justice Research Center (UNICRI) and German side.
Along with other issues Georgia’s successful experience in elaboration of CBRN National Action Plan was also discussed at the above mentioned event. It is notable that Georgia is the first country within “Chemical, Biological, Radiological and Nuclear Risk Mitigation Centers of Excellence” of European Union to have elaborated and endorsed the mentioned document.
Georgia is in the process of developing as an international partnership center in the field of CBRN. Beginning from 2013 “Chemical, Biological, Radiological and Nuclear Risk Mitigation Centers of Excellence” Tbilisi regional secretariat successfully operates at MIA Academy, uniting 9 states of south Caucasus and South-East Europe. In 2014 Georgia hosted “World Congress on CBRN Science and Consequence Management” for the first time as well as International Workshop on Regional Stability in February, 2015. Georgia closely cooperates with EU member states, United States, International Atomic Energy Agency (IAEA), NATO and OSCE in the mentioned field.
Various countries have already expressed eagerness to share Georgia’s experience and even more, to receive assistance from Georgia in the mentioned field for elaboration of the National Action Plan.