• შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე „ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტის“ (NDI) სადა...
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე „ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტის“ (NDI) სადამკვირვებლო მისიის წარმომადგენლებს შეხვდა
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ალექსანდრე დარახველიძემ „ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტის“ (NDI) 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნების გრძელვადიან სადამკვირვებლო მისიას უმასპინძლა.
შეხვედრის ფარგლებში, მხარეებმა დეტალურად განიხილეს მოახლოებულ საპარლამენტო არჩევნებთან დაკავშირებული რელევანტური საკითხები. ალექსანდრე დარახველიძემ დელეგაციის წევრებს ინფორმაცია მიაწოდა წინასაარჩევნო პერიოდსა და საარჩევნო პროცესებში შინაგან საქმეთა სამინისტროს როლზე, მათ შორის, წინასაარჩევნო კამპანიისა და უშუალოდ არჩევნების დღის მიმდინარეობისას. მინისტრის მოადგილემ ხაზი გაუსვა არჩევნების თავისუფალ, დემოკრატიულ და უსაფრთხო გარემოში ჩატარების მნიშვნელობას და ამ კუთხით, შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომელთა ჩართულობასა და უფლებამოსილ უწყებებთან თანამშრომლობას. ალექსანდრე დარახველიძემ ასევე ყურადღება გაამახვილა საქართველოს პარლამენტის 2024 წლის 26 ოქტომბრის არჩევნების თავისუფალ, უსაფრთხო და მშვიდ გარემოში ჩატარების უზრუნველსაყოფად, საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის მიერ გამოცემულ ბრძანებაზე.
მინისტრის მოადგილემ სადამკვირვებლო მისიას დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებზე, როგორიცაა: შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლების გადამზადება არჩევნების თავისუფალ, დემოკრატიულ და უსაფრთხო გარემოში ჩატარების უზრუნველსაყოფად; თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნების უწყებათაშორის კომისიაში შინაგან საქმეთა სამინისტროს ჩართულობა; არჩევნების მიმდინარეობისას გამოვლენილ სამართალდარღვევებზე რეაგირება; საზოგადოების პროაქტიულად ინფორმირება და სხვ.
შეხვედრის ბოლოს, მინისტრის მოადგილემ ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტის (NDI) სადამკვირვებლო მისიის წარმომადგენლებს ვიზიტისთვის მადლობა გადაუხადა და მოახლოებული არჩევნების მშვიდ, უსაფრთხო და დემოკრატიულ გარემოში ჩატარების იმედი გამოთქვა.

• The Deputy Minister of Internal Affairs met with the representatives of the moni...
The Deputy Minister of Internal Affairs met with the representatives of the monitoring mission of the ”National Democratic Institute” (NDI)
The Deputy Minister of Internal Affairs - Aleksandre Darakhvelidze, hosted the "National Democratic Institute" (NDI) long-term monitoring mission of the 2024 parliamentary elections.
Within the framework of the meeting, the parties discussed in detail the relevant issues related to the upcoming parliamentary elections. Aleksandre Darakhvelidze informed the members of the delegation about the role of the Ministry of Internal Affairs related to the pre-election period and election processes, including during the pre-election campaign and the Election Day. In addition, the Deputy Minister emphasized the importance of conducting elections in a free, democratic and safe environment and in this regard - the involvement of the employees of the Ministry of Internal Affairs and their cooperation with authorized agencies. Aleksandre Darakhvelidze paid special attention to the Order issued by the Minister of Internal Affairs of Georgia, that ensures the conducting of the Parliamentary Elections of Georgia scheduled on October 26, 2024 in a free, safe and peaceful environment.
In addition, Aleksandre Darakhvelidze provided the monitoring mission with detailed information on various important issues, such as: training of the employees of the Ministry of Internal Affairs to ensure the conducting of elections in a free, democratic and safe environment; participation of the Ministry of Internal Affairs in the “Interagency Commission for Free and Fair Elections”; addressing violations detected during the elections, proactively informing the public, etc.
At the end of the meeting, the Deputy Minister thanked the representatives of monitoring mission of the National Democratic Institute for their visit and expressed hope that the upcoming elections will be held in a peaceful, safe and democratic environment.