• შინაგან საქმეთა მინისტრის, გიორგი მღებრიშვილის ბრიფინგი
2016 წლის 19 ივნისს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ დაიწყო გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 223-ე (პრიმა) მუხლის მე-2 ნაწილით, რაც ქურდული სამყაროს წევრობას ან კანონიერ ქურდობას გულისხმობს.
გამოძიებას საფუძვლად დაედო გავრცელებული ინფორმაცია იმის თაობაზე, რომ დანაშაულებრივი სამყაროს ერთ-ერთმა წევრმა, ე.წ. კანონიერმა ქურდმა საქართველოს სახელმწიფო საზღვარი გადმოკვეთა.
3 დღის განმავლობაში უწყებამ გააზრებულად არ გააკეთა კომენტარი, რათა ხელი არ შეშლოდა საგამოძიებო მოქმედებებს. ზემოაღნიშნული პირის ადგილსამყოფელის დადგენის მიზნით განხორციელებული ინტენსიური ოპერატიულ-საგამოძიებო და სამძებრო ღონისძიებების შედეგად, საქართველო-სომხეთის სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთის მცდელობისას, კანონიერი ქურდობის ბრალდებით, აღნიშნული პირი დაკავებული იქნა. დაკავებულის პირადი ჩხრეკისას ამოღებულია მის სახელზე გაცემული უკრაინის რესპუბლიკის პასპორტი.
ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებების შედეგად დადგინდა, რომ ხსენებული პირი 2016 წლის 22 ივნისს სასაზღვრო-გამშვები პუნქტის გვერდის ავლით ცდილობდა საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის დატოვებას.
მედიაში და ასევე, უკრაინის შსს-ს ოფიციალურ ვებ-გვერდზე გავრცელდა ინფორმაცია იმის თაობაზე, რომ რამდენიმე დღის წინ აღნიშნული პირის, როგორც ე.წ.კანონიერი ქურდის, უკრაინიდან საქართველოში დეპორტაცია განხორციელდა.
მომხდარ ფაქტთან დაკავშირებით გაჩნდა კითხვა, თუ რატომ ვერ მოხერხდა „საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და უკრაინის შინაგან საქმეთა სამინისტროს შორის დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის სფეროში თანამშრომლობის შესახებ“ შეთანხმების საფუძველზე, ქართული მხარისთვის წინასწარ ინფორმაციის მიწოდება აღნიშნული პიროვნებისა და მისი უკრაინიდან, კერძოდ, ქალაქ ოდესიდან შესაძლო დეპორტაციის შესახებ. მით უფრო, თუკი უკრაინულ მხარეს ჰქონდა ინფორმაცია იმის თაობაზე, რომ აღნიშნული პირი შესაძლოა ყოფილიყო დანაშაულებრივი დაჯგუფების წევრი, ე.წ. კანონიერი ქურდი, რომლისგანაც მოსალოდნელი იყო საზოგადოებრივი უსაფრთხოებისთვის საფრთხის შექმნა.
გამოძიების ფარგლებში, ჩვენ უკვე ოფიციალური წერილით მივმართეთ უკრაინელ კოლეგებს და ვთხოვეთ განმარტება. კერძოდ, იყო თუ არა აღნიშნული პირის უკრაინული პასპორტი ავთენტური და თუ არა, რატომ არ მოხდა მისთვის აღნიშნული პასპორტის ჩამორთმევა.
ჩვენ ველით კოლეგებისგან პასუხს.
მანამდე კი, კიდევ ერთხელ გიდასტურებთ, რომ ზემოაღნიშნული პირი უკვე დაკავებულია და მას 48 საათის განმავლობაში ბრალი წარედგინება.
საქმეზე გრძელდება გამოძიება.
აქვე მსურს, მოვუწოდო ჩვენს მოქალაქეებს, რომ სოციალურ ქსელებში დანაშაულის შესახებ ინფორმაციის გავრცელებას და ჩასაფრებულის პოზიციიდან დაკვირვებას, თუ რას მოიმოქმედებს პოლიცია, ვფიქრობ, აჯობებს, რომ ყველამ მოიხადოს თავისი მოქალაქეობრივი ვალი და შეატყობინოს სამართალდამცავ უწყებებს შესაძლო დანაშაულის შესახებ. ჩვენ, პოლიცია, უფრო ეფექტურად, უფრო ხარისხიანად და უფრო ოპერატიულად შევძლებთ ასეთ გარემოებებზე რეაგირებას.

• Briefing of Mr. Giorgi Mgebrishvili, the Minister of Internal Affairs
On June 19, 2016 the Ministry of Internal Affairs launched investigation under the 2nd part of the Article 2231 (membership of the criminal underworld; thief in law) of the Criminal Code of Georgia.
The investigation was based on the information that one of the members of the criminal underworld, the so-called thief-in-law crossed the State Border of Georgia.
During 2 days the Ministry did not comment judiciously in order not to impede the investigation. As a result of operative-searching and investigative activities at the moment of attempt to illegally cross Georgia-Armenian State border was detained the above mentioned individual for being thief-in-law. During the personal search of the detainee the law enforcers seized the passport of the citizen of Ukraine issued in his name.
As a result of operative activities, it was determined that on June 22, 2016 the above mentioned individual bypassing the border checkpoint attempted to leave the State border of Georgia.
The media and the official website of the Ministry of Internal Affairs of Ukraine leaked information that a few days ago, the above mentioned individual as the so-called “thief-in-law” was deported from Ukraine to Georgia.
This fact raised questions about why on the basis of the Agreement on “Cooperation in the Field of Fight against Crime between the Ministry of Internal Affairs of Georgian and the Ministry of Internal Affairs of Ukraine” the Georgian side was not provided with the information regarding the mentioned individual in advance, as well as the information regarding his possible deportation from Ukraine, Odessa. Moreover, if the Ukrainian side had information that this individual might be the member of the criminal group, the so-called “thief-in-law”, who endanger the public safety.
Within the framework of the investigation, we have addressed our Ukrainian colleagues with an official letter and asked them for clarification. In particular, whether his Ukrainian passport was authentic and if not, why they did not withdraw it.
We are waiting for a response from our colleagues.
In the meantime, we would like to confirm once again that the above-mentioned individual is arrested and will be charged in 48 hours.
The investigation will be continued.
I would like to call on our citizens to service their civil duty and inform the law enforcement agency about a possible crime rather than spread information about it via social networks and thus being in siege position observe what the Police will do. We, the Police will be able to response in such circumstances more efficiently, more accurately and more efficiently.