ვიზიტის ფარგლებში გაიმართა ორმხრივი შეხვედრა საფრანგეთის რესპუბლიკის შინაგან საქმეთა მინისტრთან, კრისტოფ კასტანერთან.
შეხვედრაზე ვახტანგ გომელაურმა მადლობა გადაუხადა ფრანგ კოლეგას საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მხარდაჭერისთვის და ხაზი გაუსვა საფრანგეთის რესპუბლიკის მხარდაჭერის მნიშვნელობას საქართველოს ევროპული ინტეგრაციის პროცესში.
ვიზიტის მიზანია ორ ქვეყანას შორის სამართალდაცვით სფეროში თანამშრომლობის შემდგომი გაძლიერება და ევროკავშირთან უვიზო მიმოსვლის გამოწვევების საპასუხოდ ერთობლივი ღონისძიებების და სამომავლო გეგმების განხილვა.
აღსანიშნავია, რომ ევროკავშირთან უვიზო მიმოსვლის გამოწვევების საპასუხოდ, 2019 წლის მაისში ხელი მოეწერა საფრანგეთისა და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროებს შორის ადმინისტრაციულ შეთანხმებას.
შეხვედრაზე მინისტრებმა ხაზი გაუსვეს სექტემბერში მივლენილი ქართველი ოფიცრების წარმატებულ საქმიანობას, რომლებიც საფრანგეთის ჟანდარმერიის, ეროვნული პოლიციისა და სასაზღვრო პოლიციის დანაყოფებში ფრანგ კოლეგებთან ერთად მუშაობენ.
შეხვედრის შემდეგ, საქართველოსა და საფრანგეთის შინაგან საქმეთა მინისტრები პირადად გაესაუბრნენ ქართველ ოფიცრებს და მათ ფრანგ ხელმძღვანელებს, განიხილეს მათი საქმიანობის მიმდინარეობა და ერთობლივ მუშაობაში წარმატება უსურვეს.
შეხვედრის დასასრულს გაიმართა მინისტრების ერთობლივი პრესკონფერენცია, სადაც მედიას უწყებებს შორის მიმდინარე თანამშრომლობის, არსებული გამოწვევების საპასუხოდ გატარებული ზომების და მათი შედეგების შესახებ მიაწოდეს ინფორმაცია.
"პირველ რიგში, მინდა, ძალიან დიდი მადლობა ვუთხრა ბატონ მინისტრს მოწვევისთვის. ძალიან მნიშვნელოვანია ჩვენი ქვეყნისთვის - საქართველოსთვის საფრანგეთის მხარდაჭერა. ვიზალიბერალიზაცია ძალიან მნიშვნელოვანია ჩვენთვის, ჩვენი ქვეყნისთვის და ჩვენ ყველაფერს ვაკეთებთ, რომ ეს არ დავკარგოთ.
ჩვენი ინტეგრირება ევროპაში არის ქართველი ხალხისთვის მნიშვნელოვანი, ამას კიდევ ერთხელ ვუსვამ ხაზს. ვთანამშრომლობთ რა, როგორც მიგრაციის, ასევე, ორგანიზებული დანაშაულის მიმართულებით, რაც დღეს საფრანგეთის მიმართულებით მნიშვნელოვანია. ბატონი მინისტრი ბრძანდებოდა საქართველოში, შეხვდა ყოფილ შინაგან საქმეთა მინისტრს, დღევანდელ უკვე პრემიერ-მინისტრს, შეთანხმდნენ სხვადასხვა მიმართულებაზე, მათ შორის, სწორედ მიგრაციის და ორგანიზებული დანაშაულის კუთხით. დამატებით იქნა მოვლენილი სამი ოფიცერი და ვფიქრობთ, კიდევ ოფიცრების დამატებას, რათა საფრანგეთში არ მოხდეს თავშესაფრის მაძიებლების რაოდენობის ზრდა.
ჩვენ მზად ვართ, საფრანგეთთან თანამშრომლობისთვის და დარწმუნებული ვარ, ერთობლივი ძალებით მივაღწევთ იმას, რომ ეს ციფრები, რა თქმა უნდა, დაიკლებს და წამოვა ქვევით," - განაცხადა საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრმა ვახტანგ გომელაურმა.
საფრანგეთის შინაგან საქმეთა მინისტრმა ქართველ კოლეგას თანამდებობაზე დანიშვნა მიულოცა. ასევე, კრისტოფ კასტანერმა პრემიერ-მინისტრად დანიშვნა მიულოცა გიორგი გახარიას, რომელსაც მაისში, თბილისში შეხვდა, როდესაც მას შინაგან საქმეთა მინისტრის თანამდებობა ეკავა.
„ამა წლის პირველ თვეში, საქართველო იყო პირველ ადგილზე თავშესაფრის მაძიებელთა რაოდენობით - ეს იყო ანომალია, რადგან საქართველო საფრანგეთის მიერ აღიარებულია უსაფრთხო ქვეყნად და ვიცით, რომ საქართველო არის თანამედროვე და განვითარებადი ქვეყანა, რომელიც ხარისხიან სერვისს სთავაზობს ხელმისაწვდომ ფასად და ხანდახან უფასოდ თავის მოქალაქეებს, დაახლოებით, იგივე ვალდებულებებით, როგორც ეს საფრანგეთშია.
მიმდინარე წლის პირველი თვეების განმავლობაში ძალიან დიდი რაოდენობით დაფიქსირდა ქართველ თავშესაფრის მაძიებელთა განაცხადები, რომლებიც ვიზალიბერალიზაციის ფარგლებში ჩამოვიდნენ საფრანგეთში, თუმცა 97% შემთხვევებზე თანხმობა არ იქნა გაცემული.
ჩვენ ქართულ მხარესთან განვიხილეთ კონტროლის ცალკეული მექანიზმების შემოღების საკითხი, მათ შორის გაფრენის და ჩაფრენის აეროპორტებში, ჩვენ გამოვთქვით ორგანიზებული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის მიმართულებით თანამშრომლობის გაძლიერების სურვილი. მინდა აღვნიშნო ის მიღწევები, რომლებიც გვაქვს და მადლობა გადავუხადო ჩემს ქართველ კოლეგას მაღალი ხარისხის თანამშრომლობისთვის.
საქართველოში ჩემი ვიზიტის შემდეგ, არსებული თანამშრომლობის ფარგლებში, ბოლო თვეების განმავლობაში ფიქსირდება თავშესაფრის მაძიებელთა მნიშვნელოვანი კლება, დაახლოებით, 50%-ით. ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ შევინარჩუნოთ ეს, რაც შეიძლება მაღალ დონეზე.
თანამშრომლობა მნიშვნელოვანია დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის კუთხითაც და ჩვენ მივესალმებით 3 ქართველი სამართალდამცველის ყოფნას პარიზში, რომლებსაც კიდევ დაემატებათ 2 მეკავშირე ოფიცერი, რომლებიც ჩვენს სამსახურებთან ერთად იმუშავებენ.
მესმის, მიგრაციასთან დაკავშირებით, შესაძლოა, არსებობდეს დელიკატური სიტუაციები, მაგრამ მსურს დავაფიქსირო საფრანგეთის პოზიცია, რომ საფრთხის ქვეშ არ დადგება ევროკავშირსა და საქართველოს შორის არსებული შეთანხმება უვიზო მიმოსვლის შესახებ. ბუნებრივია, არ უნდა დავიშუროთ ძალისხმევა, დავიცვათ ის ადამიანები, როგორც ქართველები, ასევე, სხვა ქვეყნის მოქალაქეები, რომლებსაც ვმასპინძლობთ საფრანგეთის საზღვრებში, მაგრამ როდესაც ამ მექანიზმს იყენებენ სხვა მიზნებისთვის, აუცილებელია, რომ გვქონდეს მტკიცე და თანამშრომლობითი პოზიცია.
ამ თანამშრომლობის ფარგლებში, ასევე, უპრეცედენტო რაოდენობით გავზარდეთ საქართველოსთან მიმართებით საკონსულო მიმართულებით მომუშავე კადრების რაოდენობა.
მე მინდა ვუთხრა ყველა იმ ქართველს, ვინც აპირებს, რომ საფრანგეთში ჩამოვიდეს თავშესაფრის მიღების მიზნით, რომ ჩვენი თანამშრომლობის ფარგლებში, ვიქნებით ძალიან მკაცრები და შევთავაზებთ თავშესაფარს მხოლოდ მათ, ვინც ამას ნამდვილად იმსახურებს.
აქვე, მინდა, მივესალმო საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის ჩართულობას და ძალისხმევას," - აღნიშნა საფრანგეთის რესპუბლიკის შინაგან საქმეთა მინისტრმა კრისტოფ კასტანერმა.

Within the framework of the visit, a bilateral meeting was held with the Minister of Interior of the French Republic,Christophe Castaner.
During the meeting, Vakhtang Gomelauri expressed appreciation to his French colleague for the support to Georgia’s sovereignty and territorial integrity and underlined the significance of the support of the French Republic to country's European integration process.
The visit aims to strengthen further the law-enforcement cooperation between the two countries, as well as to discuss the joint measures and future activities regarding the challenges of visa free regime with the EU. It is noteworthy that in response to the visa free challenges, an Administrative Arrangement between the Ministry of Interior of Republic of France and the Ministry of Internal Affairs of Georgia was singed in May 2019. To this end, the Ministers highlighted success of the activities undertaken by the Georgian officers deployed to French Gendarmerie, National Police and Border Police who work side by side with French colleagues.
After the meeting, the Ministers of Internal Affairs personally met with the Georgian officers together with their French supervisors, discussed progress of their work and wished them success in their joint activities. At the joint press conference after the meeting, the Ministers provided information for the media on existing cooperation between the agencies, joint measures implemented to address the current challenges as well as their outcomes.
“Firstly, I would like to express my gratitude to the Minister for the invitation. Support of France is of utmost importance to our country - Georgia. Visa liberalization is a significant achievement for us, for our country and we spare no efforts to maintain visa free travel to the EU. I would like to reiterate that integration in the EU is important for our people. We cooperate in the area of migration as well as fight against organized crime that is of concern for France today. Minister Castaner has already visited Georgia and met with the former Minister of Internal Affairs who currently serves as the Prime Minister, they agreed on various directions, including migration and organized crime. We have deployed 3 more police officers and we are considering deploying more officers to prevent arrival of asylum seekers and avoid their increase in France. We remain committed to continue cooperation with France and I am confident the numbers will decrease through our joint effort” - stated the Minister of Internal Affairs of Georgia, Vakhtang Gomelauri.
The Minister of Interior of France congratulated his Georgian colleague on the appointment. Furthermore, Christophe Castaner extended his best wishes to Giorgi Gakharia on his new position as Prime Minister, who he had met in Tbilisi while he served as the Minister of Internal Affairs.
“In the first month of this year, Georgia held the first position in numbers of asylum seekers – this was anomaly since Georgia is recognized as a safe country of origin and we know that Georgia is a modern and dynamic country that offers quality services to its citizens at an affordable price, sometimes even for free, almost with the same obligations as in France. During the first months of this year we have registered extremely large number of asylum seekers that have traveled through the visa liberalization. However, 97% of their requests were not satisfied. We have discussed adoption of specific measures of control with Georgian side, including at the departure and arrival airports; we have expressed readiness to enhance cooperation to fight again organized crime. I would like to underline the progress we have made and express my gratitude to my Georgian colleague for high-level cooperation. After my visit to Georgia, within the framework of existing cooperation, the number of asylum seekers has been decreased during recent months, approximately 50%. It is important to maintain this outcome. Our cooperation is also significant in the area of fight against crime and we welcome 3 Georgian police officers in Paris who will be further reinforced by 2 liaison officers that will work together with our departments. I understand that there could be delicacies related to migration but I would like to state the position of France that we would not endanger the agreement between Georgia and the European Union on visa free travel. Certainly, we should spare no efforts, protect not only citizens of Georgia, but also other nationalities that we host in France. However, when this mechanism is abused it is crucial to have a firm and cooperative position. In the framework of this cooperation we have unprecedentedly increased consular staff working on Georgia. I would like to state for all Georgians who intend to travel to France to seek for asylum that in frames of our cooperation we will be rather strict and offer asylum only those who truly deserve it. Hereby, I would like to underscore the engagement and efforts of the Minister of Internal Affairs”, stated the Minister of Interior of the French Republic, Christophe Castener.