• შინაგან საქმეთა მინისტრი გერმანელ კოლეგას შეხვდა
ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში, საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი ვახტანგ გომელაური გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის შინაგან საქმეთა მინისტრ ტომას დე მეზიერს შეხვდა. მხარეებმა ევროკავშირთან სავიზო რეჟიმის ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის იმპლემენტაციის პროცესში მიღწეული პროგრესი, საპოლიციო სფეროში ორმხრივი თანამშრომლობის საკითხები და სამომავლო გეგმები განიხილეს.
შეხვედრის დასრულების შემდეგ მინისტრებმა კომენტარები გააკეთეს. საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრმა ვახტანგ გომელაურმა განაცხადა: „ეს იყო ჩემი პირველი ოფიციალური ვიზიტი გერმანიაში, მე მეორედ შევხვდი ბატონ მინისტრს, გერმანიის შინაგან საქმეთა მინისტრს. პირველი შეხვედრა მქონდა ლატვიაში, რიგაში, არაოფიციალური, მინისტერიალზე როცა ვიყავით ჩასული. ვისაუბრეთ ბატონ მინისტრთან ვიზა ლიბერალიზაციის თემაზე, ეს არის ერთ-ერთი უმთავრესი ჩვენი ქვეყნისთვის. ასევე გვქონდა საუბარი ორგანიზებულ კრიმინალთან ბრძოლაზე. ამ ერთი წლის განმავლობაში ჩვენ მნიშვნელოვნად გავაუმჯობესეთ თანამშრომლობა. მე ვიმედოვნებ, უფრო გაღრმავდება ჩვენი თანამშრომლობა იქიდან გამომდინარე, რომ სულ მალე გერმანიაში ჩამოვა ჩვენი პოლიციის ატაშე და რა თქმა უნდა, ეს უფრო გაამარტივებს ჩვენს ურთიერთობას“.
გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის შინაგან საქმეთა მინისტრმა ტომას დე მეზიერმა განაცხადა: „ძალიან კარგი თანამშრომლობა გვაქვს საქართველოს ახალ მთავრობასთან. გასულ წელს დავდეთ შეთანხმება, რომლითაც დავადასტურეთ ორგანიზებული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლაში თანამშრომლობის სურვილი. გერმანიის ფედერაციის კრიმინალური სამსახურის პრეზიდენტი იმყოფებოდა საქართველოში, ჩემი ქართველი კოლეგის წინამორბედი იმყოფებოდა აქ გერმანიაში. ჩვენ განვაახლეთ ეს თანამშრომლობა, ჩვენ არ გვსურს, რომ საქართველოს კარგი რეპუტაცია ბოროტად გამოიყენონ ორგანიზებული დანაშაულის წარმომადგენლებმა და ზიანი მიაყენონ ჩვენს კარგ ურთიერთობებს, ამიტომ ჩვენ გვინდა, რაც შეიძლება მჭიდროდ ვითანამშრომლოთ, რათა კრიმინალებს საქართველოსა და გერმანიაში არავითარი მომავალი არ ჰქონდეთ“.
ვიზიტის ფარგლებში, საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრმა შეხვედრა გამართა ბუნდესტაგის საშინაო საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარე ვოლფგანგ ბოსბახთან. საუბარი ვიზა ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის იმპლემენტაციას, ევროინტეგრაციის საკითხებს და ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლას შეეხო.
ვახტანგ გომელაური ასევე ფედერალური კრიმინალური სამსახურის პრეზიდენტ ჰოლგერ მიუნხს შეხვდა. მხარეებმა ურთიერთთანამშრომლობის საკითხებზე, სამომავლო გეგმებსა და ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლაზე ისაუბრეს.

• Minister of Internal Affairs of Georgia met his German colleague
Within the frames of the official visit, Minister of Internal Affairs of Georgia Vakhtang Gomelauri met with Minister of the Interior of the Federal Republic of Germany Thomas de Maiziere. Sides discussed progress achieved in the implementation process of the visa liberalization action plan, issues of mutual cooperation in the law enforcing sphere and future plans.
After the completion of the meeting Ministers made comments. Minister of Internal Affairs of Georgia Vakhtang Gomelauri stated “This was my first visit to Germany; I met Mr. de Maiziere- Minister of the Interior of the Federal Republic of Germany for the second time. First meeting was held in Riga, Lithuania. This was unofficial meeting during the ministerial. We discussed the visa liberalization which is one of the important priorities for our country. We also tackled the issue of the fight against the organized crime. During this year we have significantly improved our cooperation. I hope that our cooperation will be enhanced owning to the fact that in the nearest future our police attach will be sent to Germany which in deed will make our relations even more simple”.
Minister of the Interior of the Federal Republic of Germany Thomas de Maiziere stated that “We have very good relations with the new government of Georgia. Last year we signed agreement by which we confirmed our willingness to cooperate in the fight against organized crime. President of the German Federal Criminal Police Office visited Georgia and former Minister of Internal Affairs also visited Germany. We renewed our cooperation and we do not want Georgia’s reputation to be abused by the representatives of the organized crime and damage our excellent relations. Thus we want to cooperate as closely as possible in order to deprive criminals of any future perspectives”.
Within the frames of the visit Minister of Internal Affairs held meeting with chairman of the Bundestag Home Affairs Committee Wolfgang Basboch. Sides discussed VLAP implementation, issues connected to Euro Integration and the fight against organized crime.
Vakhtang Gomelauri also met the President of the German Federal Criminal Police Office Holger Munch. Sides reviewed issues of mutual cooperation, future plans and the fight against organized crime.
It should be noted that cooperation between the Ministries of Internal Affairs of Georgia and Germany in recent years has moved to the active phase. On 8-10 July, 2014 Minister of Internal Affairs of Georgia officially visited the Federal Republic of Germany within the frames of which “The Agreement between the Government of Georgia and the Government of the Federal Republic of Germany on Cooperation in Combating Organized Crime, Terrorism and Other Serious Criminal Offences” was signed.