• შინაგან საქმეთა მინისტრი ბაბუშერას აეროპორტში დაღუპული ოთხი ქართველი მებრძოლის დ...
შინაგან საქმეთა მინისტრი ალექსანდრე ჭიკაიძე, პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილთან და მთავრობის წევრებთან ერთად, ბაბუშერას აეროპორტში თვითმფრინავის აფეთქებისას დაღუპული ოთხი ქართველი მებრძოლის დაკრძალვას დაესწრო. ვასიკო და ნუკრი წიკლაურები, თემურ და ზურაბ ზალდასტანიშვილები დიღმის ძმათა სასაფლაოზე სამხედრო პატივით დაკრძალეს.
ბაბუშერას აეროპორტში აფეთქება 1993 წლის 22 სექტემბერს მოხდა. ბაბუშერას სასაფლაოზე ძმათა სამარხის ექსჰუმაცია 2014 წლის გაზაფხულზე, არგენტინელი ექსპერტ-ანთროპოლოგის მონაწილეობით განხორციელდა. იდენტიფიცირების მიზნით, ნეშტები გადმოასვენეს ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნულ ბიუროში. დნმ პროფილები და დაღუპულთა ოჯახების ბიოლოგიური მასალები იდენტიფიცირებისთვის ზაგრების ლაბორატორიაში იყო გადაგზავნილი. 2014 წლის 4 დეკემბერს წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტმა დევნილთა და განსახლების სამინისტროს ოთხი ნეშტის იდენტიფიკაციის შესახებ ექსპერტიზის დასკვნა წარუდგინა.

• Minister of Internal Affairs attended funerals of four warriors who died during ...
Minister of Internal Affairs attended funerals of four warriors who died during the explosion in Babushera Airport
Minister of Internal Affairs Aleksandre Tchikaidze, Prime Minister Irakli Gharibashvili along with members of the Georgian government attended funerals of four Georgian warriors who died in the plane crash in Babushera Airport. Vasiko Tsiklauri, Nukri Tsiklauri, Temur Zaldastanishvili and Zurab zaldastanishvili were buried at Didi Dighomi cemetery with military honors.
Explosion in Babushera Airport took place on September 22, 1993. Exhumation of brothers’ burial place at on Babushera cemetery was carried out in summer of 2014 with the involvement of Argentinian expert-anthropologists. With the aim of identification remains were transferred to Levan Samkharauli National Forensics Bureau. DNA profiles and biological materials of the family members of the deceased were transferred to laboratory in Zagreb for identification. On December 4, 2014 Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees of Georgia received report on identification of four remains by the Red Cross International Committee.