• შინაგან საქმეთა მინისტრი აზერბაიჯანის რესპუბლიკის საგანგებო სიტუაციების მინისტრს...
შინაგან საქმეთა მინისტრი ალექსანდრე ჭიკაიძე აზერბაიჯანის რესპუბლიკის საგანგებო სიტუაციების მინისტრ ქემალედინ ჰეიდაროვს შეხვდა. მხარეებმა ურთიერთთანამშრომლობის საკითხები და სამომავლო გეგმები განიხილეს. შეხვედრაზე ორი ქვეყნის სამაშველო დანაყოფების ერთობლივი წვრთნები დაიგეგმა.
ალექსანდრე ჭიკაიძემ გაბალის რეგიონში საგანგებო სიტუაციების ბაზა დაათვალიერა და მისი მუშაობის სპეციფიკას გაეცნო.
ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში, საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრმა შეხვედრები გამართა აზერბაიჯანის რესპუბლიკის პრეზიდენტ ილჰამ ალიევთან, შინაგან საქმეთა მინისტრ რამილ უსუბოვთან და სახელმწიფო სასაზღვრო სამსახურის უფროს ელჩინ გულიევთან.

• Minister of Internal Affairs of Georgia met with Minister of Emergency Situation...
Minister of Internal Affairs of Georgia Aleksandre Tchikaidze met with the Minister of Emergency Situations of Azerbaijan Kemaleddin Heiydarov. Sides discussed issues of co-operation and future plans. At the meeting it was agreed that joint training of the rescue services of Georgia and Azerbaijan will be held in the future.
Aleksandre Tchikaidze also visited Emergency Situations Base in Gabal region and got familiarized with work specifics.
Within the frames of the visit Minister of Internal Affairs of Georgia held meetings with the President of Azerbaijan Ilkham Aliyev, Minister of Interior of Azerbaijan Ramil Usubov and State Border Defense Service Elchin Guliyev. Official visit to Azerbaijan has completed.