• საზღვაო ოპერაციების ერთობლივი მართვის ცენტრს აშშ-ის ელჩი ეწვია
საზღვაო ოპერაციების ერთობლივი მართვის ცენტრს საქართველოში აშშ-ის ელჩი კელი დეგნანი ესტუმრა. ელჩს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის უფროსის პირველმა მოადგილემ, პოლკოვნიკმა გოჩა ჯანჯღავამ უმასპინძლა.
სამუშაო შეხვედრას სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის დირექტორი - I რანგის კაპიტანი რამაზ პაპიძე, საზღვაო ოპერაციების ერთობლივი მართვის ცენტრის უფროსი - II რანგის კაპიტანი შოთა მიროტაძე და აშშ-ის ექსპორტის კონტროლისა და საზღვრის უსაფრთხოების (EXBS) პროგრამის ხელმძღვანელი როზი პეტროვი ესწრებოდნენ.
შეხვედრაზე პოლკოვნიკმა გოჩა ჯანჯღავამ ელჩს სტუმრობისა და წარმატებული თანამშრომლობისთვის მადლობა გადაუხადა. მხარეებმა ერთობლივ პროექტებზე, შავი ზღვის უსაფრთხოების საკითხებსა და საზღვაო ოპერაციების ერთობლივი მართვის ცენტრის პროგრესზე ისაუბრეს. JMOC-ის უფროსმა აშშ-ის დელეგაციის წევრებს ცენტრის საქმიანობის, მიღწეული შედეგებისა და განვითარების გეგმების შესახებ დეტალური პრეზენტაცია წარუდგინა. აშშ-ის ელჩმა ყურადღება სასაზღვრო პოლიციასთან ნაყოფიერ თანამშრომლობაზე გაამახვილა და აღნიშნა, რომ ამაყობს მიღწეული პროგრესით.
საზღვაო ოპერაციების ერთობლივი მართვის ცენტრი აშშ-ის ექსპორტის კონტროლისა და საზღვრის უსაფრთხოების პროგრამის (EXBS) დაფინანსებით შეიქმნა. მასში სხვადასხვა სახელმწიფო უწყებაა გაერთიანებული, რომელთა კოორდინაციასაც შინაგან საქმეთა სამინისტრო ახდენს.

• THE US AMBASSADOR VISITED THE JOINT MARITIME OPERATIONS CENTER
The U.S. Ambassador to Georgia Kelly C. Degnan visited the Joint Maritime Operations Center (JMOC). 1st Deputy Head of the MIA Border Police of Georgia, Colonel Gocha Janjgava hosted the guests.
The meeting was attended by the Director of the Coast Guard Department, CAPT Ramaz Papidze, the Head of the Joint Maritime Operations Center, CDR Shota Mirotadze, and the Regional Advisor of the Export Control and Related Border Security (EXBS) Program of the U.S. Department of State, Rosie Petrov.
At the meeting, Colonel Gocha Janjgava thanked the Ambassador for the visit and expressed gratitude for the successful cooperation. The parties discussed the directions of the ongoing cooperation, issues of Black Sea Regional security, and the progress achieved by the JMOC. CDR Shota Mirotadze informed the guests about the activities, achievements, and plans of the Center. The U.S. Ambassador highlighted the fruitful cooperation between the MIA Border Police and the United States of America and mentioned, that she is proud of the progress that the Center has made.
JMOC has been established with the assistance of the US Export Control and Related Border Security (EXBS) program. The Center is integrating the efforts of several ministries and agencies. Jmoc is being coordinated, administrated, and provided with organizational-technical support by the Ministry of Internal Affairs of Georgia.