• სატყეო დეპარტამენტის მეტყევე-რეინჯერ დათო ცინდელიანის გაუჩინარების საქმე გახსნი...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სახელმწიფო უსაფრთხოების სააგენტოს და საქართველოს მთავარი პროკურატურის თანამშრომლების მიერ ერთობლივად ჩატარებული საგამოძიებო-ოპერატიული ღონისძიებების შედეგად დადგენილია:
2008 წლის აგვისტოს შუა რიცხვებში საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის ერთ-ერთმა მაღალჩინოსანმა იმჟამინდელი კუდ-ის ხელმძღვანელობისაგან მიიღო დავალება, რომ მესტიის რაიონის სოფელ ჭუბერში მცხოვრები, მეტყევე-რეინჯერი დათო ცინდელიანი ჩამოეყვანა სვანეთიდან ქალაქ თბილისში და მომხდარიყო მასთან გასაუბრება. მათ ხელთ არსებული ინფორმაციით, თითქოსდა დათო ცინდელიანი თანამშრომლობდა აფხაზ სეპარატისტებთან.
კუდ-ის მაღალჩინოსნისათვის ცნობილი იყო, რომ 2008 წლის 16 აგვისტოს სატყეო დეპარტამენტის ხელმძღვანელობას ქალაქ ქუთაისში დანიშნული ჰქონდა იმერეთისა და სამეგრელო-ზემო სვანეთის სატყეო სამმართველოს თანამშრომლების გაერთიანებული თათბირი, სადაც სხვა თანამშრომლებთან ერთად დაბარებული იყო დათო ცინდელიანიც.
2008 წლის 16 აგვისტოს, დაახლოებით 17:00 საათზე, კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის თანამშრომლები, რომლებიც გადაადგილდებოდნენ ,,მერსედესი“-სა და ,,ოპელი“-ს მარკის ავტომანქანებით, ქალაქ ქუთაისში, ნინოშვილისა და გრიშაშვილის ქუჩების კვეთასთან დახვდნენ ,,ნივის“ მარკის ავტომანქანას, რომელშიც სხვა მეტყევე რეინჯერებთან ერთად ისხდნენ დათო ცინდელიანი და მამამისი – ზაურ ცინდელიანი. დათო ცინდელიანი გადასვეს ,,მერსედესი“-ს მარკის ავტომანქანაში, ხოლო ქუთაისი-ბაღდათის საავტომობილო გზის მონაკვეთიდან დათო ცინდელიანი ავტომანქანა ,,ტოიოტა ჰაილუქსი“-თ ბაღდათი-საირმის შემოვლითი გზით წაიყვანეს თბილისის მიმართულებით. მოგვიანებით, ტელეფონით მიღებული დავალების შესაბამისად, დათო ცინდელიანი ნაცვლად ქალაქ თბილისისა ჩაიყვანეს ქალაქ ბათუმში და გადასცეს კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის აფხაზეთის მთავარი სამმართველოს უფროს რომან შამათავას.
რომან შამათავამ და მისმა რამდენიმე თანამშრომელმა დათო ცინდელიანი მიიყვანეს ქალაქ ბათუმში, შავი ზღვის ნავმისადგომთან, სადაც რომან შამათავა დათო ცინდელიანს აფხაზ სეპარატისტებთან თანამშრომლობაში ადანაშაულებდა, რასაც იგი უარყოფდა.
რომან შამათავას დავალებით, ზემოაღნიშნულ პირებს ნავმისადგომთან ელოდებოდა აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის კუდ-ის მთავარი სამმართველოს კუთვნილი მოტორიანი ნავი, რომელსაც მართავდა ამავე დანაყოფის თანამშრომელი. რომან შამათავამ დათო ცინდელიანი ჩასვა აღნიშნულ ნავში, აუხვია თვალები და ნავმისადგომზე მყოფ აფხაზეთის კუდ-ის ერთ-ერთ თანამშრომელს ნავიდან უბრძანა, რომ გაჰყოლოდა მას, რომელმაც შეასრულა ბრძანება და შევიდნენ შავი ზღვის სიღრმეში, დაახლოებით 4 კილომეტრის მანძილზე.
რომან შამათავამ ცეცხლსასროლი იარაღიდან თავის არეში ერთი გასროლით მოკლა დათო ცინდელიანი. ამის შემდეგ რომან შამათავამ დათო ცინდელიანის გვამს სხეულზე თოკით შეაბა ნავზე არსებული ბეტონნარევი რკინის ღუზა და ცხედარი შავ ზღვაში გადააგდო.
ჩადენილი დანაშაულისათვის რომან შამათავა მიცემულია სისხლის სამართლის პასუხისგებაში თავისუფლების უკანონო აღკვეთისა და დამამძიმებელ გარემოებებში განზრახ მკვლელობის ბრალდებით, საქართველოს სსკ-ის 143-ე მუხლის მეორე ნაწილის ,,გ“ ქვეპუნქტით და სსკ-ის 109-ე მუხლის მეორე ნაწილის ,,ბ“ ქვეპუნქტით. საქმეზე გამოძიებას აწარმოებს სახელმწიფო უსაფრთხოების სააგენტოს საგამოძიებო მთავარი სამმართველო.

As a result of jointly held investigative-operative activities State Security Service of the Ministry of Internal Affairs and Main Prosecutor’s Office established the following:
In August of 2008 high-rank official of MIA Constitutional Security Department received order from the leadership of the mentioned Department to take Ranger Davit Tsindeliani (the resident of Tchiberi village, Svaneti) to Tbilisi with the purpose of his questioning. According to the information of the Constitutional Security Department, Tsindeliani was linked to Abkhaz separatists.
Constitutional Security Department was informed that on August 16, Forestry Department appointed Meeting of Samegrelo-Zemo Svaneti employees, where Davit Tsindeliani was supposed to appear.
Approximately at 17:00 of August 16, 2008 employees of Constitutional Security Department who operated Mercedes and Opel made vehicles, made an ambush to the vehicle on crossing of Ninoshviil and Grishashvili Streets located in Kutaisi where Tsindeliani and his father were supposed to be. Davt Tsindeliani was taken to Kutaisi-Baghdati route and after some period employees of Constitutional Security Department changed vehicle and went to Baghdati-Sairme bypass road the direction of Tbilisi. Lately, after receiving direction through the phone Davit Tsisndeliani was taken to the direction of Batumi instead of Tbilisi and was handed over to Roman Shamatava Head of Abkhazia Division of Constitutional Security Department. Roman Shamatava and his co-workers took Davit Tsindeliai to the Batumi Port and accused him in co-operation with Abkhazian separatists. The accusations were denied from the side of Tsindeliani.
Under the order of Roman Shamatava, his group and Shamatava himself was awaited by the boat at Batumi port owned by the Ajara division of Constitutional Security Department, which was operated by the employee of the mentioned Department. Handcuffed and blindfolded Tsindeliani was taken on board. Shamatava ordered his employee to accompany him and sailed deep in the sea, 4 km away from the shore, where Tsindeliani was shot in head with a single bullet by Shamatava, who fastened the anchor to the victim’s head and threw the body in the water.
For the committed crime Roman Shamatava was accused of illegal restriction of freedom and premeditated murder in aggravating circumstances under the article 143 II part, sub-paragraph C and article 109 II part, sub-paragraph B of the Criminal Code. Investigation is conducted by the employees of Investigation Division of State Security Service of the Ministry of Internal Affairs.