• სასაზღვრო პოლიციის მფრინავებმა ახალი სამაშველო ვერტმფრენი გერმანიიდან საქართველ...
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის თანამედროვე, ახალი, ევროპული ტიპის „H 145“ ვერტმფრენი უკვე საქართველოშია.
სასაზღვრო პოლიციის სპეციალური დანიშნულების ავიაციის დეპარტამენტის მფრინავებმა ვერტმფრენი გერმანიიდან საქართველოში ჩამოიყვანეს.
ახალი ბორტი სრულად დაკომპლექტებულია ხანძართან ბრძოლისა და სამთო-სამაშველო აღჭურვილობით.
სამაშველო ვერტმფრენს აქვს 2 ძრავა, რაც ზრდის ფრენის უსაფრთხოებას, ასევე, განსხვავებული, ფენენსტრონის ტიპის კუდა ხრახნი. იგი გაუმჯობესებულია, როგორც აეროდინამიკური, ასევე, ფრენის უსაფრთხოების თვალსაზრისით.
აღნიშნული ტიპის შვეულმფრენები მაღალ სიმაღლეზე ოპერირებისა და მანევრის შესაძლებლობებით გამოირჩევა, რაც, საქართველოს მაღალმთიანი რელიეფის გათვალისწინებით, არსებულ ამოცანებთან სრულად თავსებადია.
სასაზღვრო პოლიციის სპეციალური დანიშნულების ავიაციის დეპარტამენტის მფრინავებმა და ბორტ-ტექნიკოსებმა თეორიული და პრაქტიკული მომზადება გერმანიაში, „Airbus Helicopters“-ის სასწავლო აკადემიაში გაიარეს.
თანამედროვე, ევროპული ტიპის „H 145“, ვერტმფრენი, ფრანგული კომპანია „Airbus Helicopters" -ის მიერ წარმოებული ერთ-ერთი უახლესი მოდელია, რომლის გადმოცემა გერმანიაში, „Airbus Helicopters“-ის საწარმოში განხორციელდა.

• The new rescue helicopter has been delivered by Border Police pilots from German...
The modern, new and European-made "H 145" helicopter of the Border Police under the Ministry of Internal Affairs of Georgia is already in Georgia.
Pilots of the Special Purpose Aviation Division of the Border Police delivered the helicopter from Germany to Georgia.
New air transport is fully equipped with firefighting and mountain rescue equipment. The rescue helicopter is provided with 2 engines and a unique “Fenestron” enclosed tail rotor, increasing the safety of the flight. Helicopter tail has been improved both in terms of aerodynamics and flight safety.
It is characterized by maneuverability and is fully compatible with the existing tasks, considering the mountainous terrain of Georgia.
The pilots and flight technicians of the Border Police Special Purpose Aviation Division received theoretical and practical training at the “Airbus Helicopters” Training Academy in Germany.
The modern, "H 145" helicopter of European standard is one of the latest models manufactured by the French company "Airbus Helicopters", which was delivered to the Georgian side at the "Airbus Helicopters" plant in Germany.
The next two aerial transportation means are planned to be handed over to the Georgian side till June 2024.