• სასაზღვრო პოლიციამ საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთის მცდელობის ფაქტზე ორი პირი დააკავ...
შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის პირველი სამმართველოს და საგამოძიებო-ოპერატიული მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, 1972 წელს დაბადებული ვარდენ რ. და 1988 წელს დაბადებული ზურაბ ქ. საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ ჯგუფურად გადაკვეთის მცდელობის ბრალდებით დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ დაკავებულები კირნათის სასაზღვრო სექტორის დასაცავ მონაკვეთზე, სასაზღვრო-საკონტროლო გამშვები პუნქტის გვერდის ავლით, საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის თურქეთის რესპუბლიკის მიმართულებით უკანონოდ გადაკვეთას ცდილობდნენ. ვარდენ რ. საზღვრის კვეთისას დააკავეს, ხოლო ზურაბ ქ-მ გაქცევა და მიმალვა მოახერხა. სამართალდამცველებმა ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო მოქმედებების შედეგად იგი ბათუმში დააკავეს. დადგინდა, რომ ზურაბ ქ. ქობულეთის რაიონული სამმართველოს მიერ 2010 წლის 11 იანვრიდან ქურდობისთვის იძებნებოდა.
გამოძიება საქართველოს საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთის მცდელობის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ს 19-344-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით). გამოძიებას სასაზღვრო პოლიციის საგამოძიებო-ოპერატიული მთავარი სამმართველო აწარმოებს.

• Two persons detained for the attempted crossing of the state border illegally
The officers of Border Police first division along with investigative-operative main division, as a result of jointly held operative-investigative activities detained Varden R. (DoB 1972) and Zurab Q. (DoB 1988) for attempting to cross Georgia state border illegally.
Investigation established that detainees attempted to cross Georgian state border illegally in vicinities of Kirnati border checkpoint to the direction of the Republic of Turkey Varden R. was detained while crossing state border, while Zurab Q. managed to leave the place of crime. He was detained later as a result of operative searching activities held in Batumi. It was established that Zurab Q. was wanted for stealing from January 11, 2010.
Investigation is in progress on the fact of the attempted crossing of the state border illegally, committed by the group, article 19-344, II part, sub-paragraph A of the Criminal Code.