• საქართველოში რეგისტრირებული დანაშაულის მეთოდოლოგია, ყოველთვიური დინამიკა, ტენდენ...
საქართველოს ყველა საგამოძიებო უწყება მოიცავს საქართველოში არსებულ იმ სამინისტროებში შემავალ სტრუქტურულ დანაყოფებს, რომლებიც თავიანთი ქვემდებარეობის მიხედვით აწარმოებენ გამოძიებას სისხლის სამართლის საქმეებზე. კერძოდ: შსს, საქართველოს მთავარი პროკურატურა, იუსტიციის სამინისტრო, თავდაცვის სამინისტრო, სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტრო, ფინანსთა სამინისტრო.
წარმოდგენილი პრეზენტაცია მოიცავს რეგისტრირებული დანაშაულის განსაზღვრებას, დათვლა-დაანგარიშების ერთიანი ელექტრონული სისხლის სამართალწარმოების სტატისტიკური მოდულით და მის უპირატესობას 2012 წლამდე არსებულ მეთოდთან (ოპერატორის მიერ ხელით დათვლასთან).
პრეზენტაციაში მოცემულია დანაშაულის კლება-მატების ტენდენცია 2012 წლიდან დღემდე თვეების მიხედვით. ასევე ცალკეულ პუნქტებადაა გამოყოფილი იმ დანაშაულების განვითარების დინამიკა, რომლებიც გავლენას ახდენენ ზოგად კრიმინალურ ვითარებაზე და ასახავენ ქვეყანაში არსებულ კრიმინოგენულ სიტუაციას, კერძოდ როგორებიცაა: განზრახ მკვლელობა, მკვლელობის მცდელობა, სხეულის მძიმე დაზიანება, თავისუფლების უკანონო აღკვეთა, გატაცება, ქურდობა, ძარცვა, ყაჩაღობა, და ნარკოტიკული დანაშაული.
პრეზენტაციაში გრაფიკულად ასახულია წინა წლებში შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ გამოქვეყნებული შსს-ს ტერიტორიული დანაყოფების საგამოძიებო ქვემდებარეობის მიხედვით და საქართველოს ყველა საგამოძიებო უწყების მიერ რეგისტრირებული დანაშაულის განვითარების შედარებითი ტენდენცია თვეების მიხედვით.

• Methodology, monthly dynamics, trends of crimes registered in Georgia
All investigative agencies of Georgia cover structural units of Ministries which conduct investigation according to their jurisdictions, in particular: Ministry of Internal Affairs, General Prosecutor’s Office, Ministry of Justice, Ministry of Defense, Ministry of Corrections and Ministry of Finances.
The attached presentation includes the definition of the registered crime according to integrated electronic criminal proceedings statistic module and also includes it’s superiority in comparison with the method of calculation before 2012.
Presentation covers increasing and decreasing tendencies of the crime from 2012 up to date, according to monthly results. Paragraphs depicting development of certain crime dynamics which generally affect the criminogenic situation are allocated separately: premeditated murder, attempted murder, causing severe health injury, illegal restriction of freedom, abduction, stealing, robbery, armed assault and drug-related crime.
Presentation graphically reflects comparative trend of crime development by months, registered by the MIA territorial units according to their jurisdiction and published by the same agency as well as criminal cases registered by all investigative agencies of the country.