• საქართველოში ინტერპოლის ეროვნული ცენტრალური ბიუროს მიერ წითელი ცირკულარით ძებნილ...
საქართველოში ინტერპოლის ეროვნული ცენტრალური ბიუროს მიერ წითელი ცირკულარით ძებნილი თურქეთის რესპუბლიკის მოქალაქის ექსტრადიცია განხორციელდა
მიმდინარე წლის 11 დეკემბერს საქართველოში ინტერპოლის ეროვნული ცენტრალური ბიუროს მიერ წითელი ცირკულარით საერთაშორისო ძებნაში მყოფი, თურქეთის რესპუბლიკის მოქალაქის, 1983 წელს დაბადებული ალი ო.-ს საქართველოში ექსტრადიცია განხორციელდა.
აღნიშნული პიროვნება საქართველოს სამართალდამცავი ორგანოების მიერ იძებნებოდა საქართველოს სსკ-ის 276-ე მუხლის მე-5 ნაწილითა და 128-ე მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულის ჩადენისათვის, რაც გულისხმობს ტრანსპორტის მოძრაობის უსაფრთხოების ან ექსპლუატაციის წესის დარღვევას, რამაც გამოიწვია ადამიანის სიცოცხლის მოსპობა და განსაცდელში მიტოვება.
2014 წლის 12 მარტს ალი ო. ქალაქ თბილისში „მერსედესის“ მარკის ავტომანქანით მოძრაობდა, რა დროსაც დაეჯახა ქვეითად მოსიარულე ანა ს.-ს, მიატოვა იგი სიცოცხლისათვის საშიშ მდგომარეობაში და დანაშაულის ადგილიდან მიიმალა. ანა ს. მიყენებული დაზიანებების შედეგად გარდაიცვალა.
ალი ო. საქართველოში ინტერპოლის ეროვნული ცენტრალური ბიუროს მიერ 2015 წლის 10 მარტს წითელი ცირკულარით საერთაშორისო ძებნაში გამოცხადდა. მისი ლოკალიზების და დაკავების მიზნით, ინტერპოლის წევრ სახელმწიფოებთან აქტიური მუშაობა მიმდინარეობდა. გაწეული სამუშაოების შედეგად დადგინდა, რომ ძებნილი პიროვნება რუსეთის ფედერაციაში იმყოფებოდა. 2015 წლის 18 ივნისს, შსს-ს თბილისის ინტერპოლის და საქართველოს მთავარი პროკურატურის მოთხოვნის საფუძველზე, ალი ო. დაკავებულ იქნა რუსეთის ფედერაციაში, ჩრდილოეთ ოსეთის რესპუბლიკაში, ქალაქ ალანიაში. მის მიმართ განხორციელდა კანონით გათვალისწინებული საექსტრადიციო პროცედურები.

• Turkish citizen wanted worldwide under the red notice upon the request of the ...
Turkish citizen wanted worldwide under the red notice upon the request of the Georgian Bureau of Interpol has been extradited to Georgia
On December 11 Georgian Bureau of Interpol conducted the extradition of the Turkish citizen Ali O. (DoB 1983) wanted under the red notice by the Georgian law enforcement agencies.
The mentioned perso was wanted by Georgian law enforcement agencies Violation of Traffic Safety or Maintenance Rule which caused the death and for leaving a person in danger.
On March 12, 2014 Ali O. crashed into a pedestrian Ana S. with his Mercdes Benz made vehicle in Tbilisi and left her, fleeing from the place of crime. Due to the received injuries Ana S. died at the place of crime.
Ali O. became wanted under the red notice on March 10, 2015. Law enforcers actively cooperated with the Interpol member states for his detention and localization.
It was established that the wanted person was on the territory of Russian federation. On June 18, 2015 Ali O. was detained in Russia on the basis of the request of the Georgian Prosecutor’s Office, namely in North Ossetia Republic. He was subject to procedures of extradition defined by the legislation.