შინაგან საქმეთა მინისტრმა, ვახტანგ გომელაურმა ესპანელ კოლეგასთან ფერნანდო გრანდე-მარლასკა გომესსთან ერთად „საქართველოსა და ესპანეთის სამეფოს შორის ეროვნული მართვის მოწმობების ურთიერთაღიარებისა და გადაცვლის შესახებ“ შეთანხმებას მოაწერა ხელი.
ვახტანგ გომელაური, დელეგაციასთან ერთად ოფიციალური ვიზიტით ესპანეთის სამეფოში იმყოფება.
ესპანეთის სამეფოში შინაგან საქმეთა მინისტრს ესპანელმა კოლეგამ - ფერნანდო გრანდე-მარლასკა გომესმა უმასპინძლა. შეხვედრაზე, მხარეებმა სამართალდაცვით სფეროში არსებული თანამშრომლობის მნიშვნელობასა და სამომავლო გეგმებზე ისაუბრეს.
ვახტანგ გომელაურმა ფერნანდო გრანდე-მარლასკა გომესს მადლობა გადაუხადა საქართველოსა და ესპანეთის სამეფოს სამართალდამცავ უწყებებს შორის არსებული თანამშრომლობის გაღრმავებაში შეტანილი მნიშვნელოვანი წვლილისთვის და იმედი გამოთქვა, რომ მხარეები მომავალშიც აქტიურად განაგრძობენ მუშაობას, რათა არსებული პარტნიორული ურთიერთობები კიდევ უფრო გაფართოვდეს სხვადასხვა მიმართულებით.
შეთანხმების ძალაში შესვლის შემდგომ, მხარეთა მიერ გაცემული მოქმედი მართვის მოწმობის მფლობელები, თეორიული ან პრაქტიკული გამოცდის ჩაბარების გარეშე შეძლებენ მიიღონ თანაბარი ძალის მქონე მართვის მოწმობა იმ სახელმწიფოში, რომელიც მათ კანონიერ საცხოვრებელს წარმოადგენს.
შეთანხმებით განსაზღვრულია მართვის მოწმობის კლასები, რომლებიც შეთანხმების ძალაში შესვლის შემდეგ დაექვემდებარებიან გადაცვლას, კერძოდ AM, A1, A2, A, B, B+E კლასის მართვის მოწმობების გადაცვლა თეორიული ან პრაქტიკული გამოცდების ჩაბარების გარეშე იქნება შესაძლებელი, ხოლო C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D და D+E კლასის მართვის მოწმობების გადაცვლისათვის, განმცხადებლებს მოუწევთ ჩააბარონ მართვის მოწმობის გამოცდა ზოგადი მოძრაობისთვის განკუთვნილ ღია გზებზე, იმ სატრანსპორტო საშუალების ან მისაბმელიანი სატრანსპორტო საშუალებების გამოყენებით, რომელთა მართვაც აღნიშნული მოწმობებით იქნება ნებადართული.
საქართველოსა და ესპანეთის სამეფოს შორის ეროვნული მართვის მოწმობების ურთიერთაღიარებისა და გადაცვლის შესახებ შეთანხმება შესაბამისი სამართლებრივი პროცედურების დასრულების შემდგომ, უახლოეს პერიოდში, შევა ძალაში.

The Minister of Internal Affairs – Vakhtang Gomelauri, along with his Spanish colleague- Fernando Grande-Marlaska Gomez signed “Agreement between Georgia and the Kingdom of Spain on the Mutual Recognition and Exchange of National Driving Permits”.
Vakhtang Gomelauri, along with the delegation payed an official working visit in the Kingdom of Spain.
In the Kingdom of Spain, the Minister of Internal Affairs was hosted by his Spanish colleague- Fernando Grande-Marlaska Gomez.
At the meeting parties discussed the essence of existing cooperation and future plans in the field of law enforcement.
Vakhtang Gomelauri thanked his Spanish colleague for his significant contribution in deepening current cooperation between the law enforcement agencies of Georgia and the Kingdom of Spain and expressed hope that parties will continue active work in the future in order to further enhance existing cooperation in different directions.
Upon entry into force of the Agreement, holders of a valid driving permit in force issued by one of the parties will be able to obtain the equivalent driving permits in the state of their legal residence without passing a theoretical or practical test.
The Agreement defines the classes of driving permits that will be subject to exchange after the Agreement enters into force, namely the exchange of AM, A1, A2, A, B, B+E driving licenses will be possible without passing theoretical or practical test, and as for the C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D and D+E driving permits, applicants will have to pass a driving test on roads open to general traffic, using a vehicle or set of vehicles the driving of which is authorized by said permits.
"Agreement between Georgia and the Kingdom of Spain on the Mutual Recognition and Exchange of National Driving Permits” will enter into force in the nearest future upon completing respective legal procedures.