• საქართველოს ტერიტორიულ წყლებში ამერიკის შეერთებული შტატების საზღვაო ძალების ხომა...
საქართველოს ტერიტორიულ წყლებში ამერიკის შეერთებული შტატების მე-6 ფლოტის სამეთაურო ხომალდი - USS Mount Whitney (LCC 20) და საზღვაო ხომალდი - USS Porter (DDG 78) შემოვიდნენ. ხომალდების ეკიპაჟების წევრებს ბათუმის პორტში შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის დირექტორი, I რანგის კაპიტანი - რამაზ პაპიძე და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე - თორნიკე რიჟვაძე დახვდნენ.
აშშ-ის საზღვაო ძალების ხომალდების ვიზიტი ხაზს უსვამს მნიშვნელოვან ურთიერთობას ნატოს მოკავშირეებსა და შავი ზღვის რეგიონის მნიშვნელოვან პარტნიორს - საქართველოს შორის, ასევე, ადასტურებს ამერიკის შეერთებულ შტატებსა და საქართველოს შორის წარმატებულ თანამშრომლობას და მიზნად ისახავს საზღვაო უსაფრთხოების გაძლიერებას, აშშ-ის რეგიონული პარტნიორების სტაბილურობის უზრუნველყოფას, მზადყოფნისა და საზღვაო შესაძლებლობების გაზრდას.
საქართველოში საპორტო ვიზიტის ფარგლებში, ორი ქვეყნის საზღვაო დანაყოფების წარმომადგენლები, გამოცდილების გაზიარების მიზნით, სხვადასხვა შეხვედრას გამართავენ, ასევე, ერთობლივი საზღვაო წვრთნები გაიმართება შავ ზღვაში, რაც ხელს შეუწყობს ეკიპაჟებს შორის ურთიერთქმედების გაუმჯობესებას და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის შესაძლებლობების განვითარებას.
ხომალდები - USS Mount Whitney და USS Porter საზღვაო ოპერაციებს ამერიკის მე-6 ფლოტის სამოქმედო არეალში ახორციელებენ. მე-6 ფლოტი, რომელიც ბაზირებულია ნეაპოლში, ერთობლივი და საზღვაო ოპერაციების სრულ სპექტრს ახორციელებს. ოპერაციები ტარდება მოკავშირეებსა და პარტნიორებთან კოორდინირებულად, რათა ხელი შეუწყონ ევროპასა და აფრიკაში უსაფრთხოებასა და სტაბილურობას.
USS Mount Whitney (LCC 20) აშშ-ის მე-6 ფლოტის ფლაგმანი ხომალდია. "ბლუ რიჯის" კლასის სამეთაურო გემი აღჭურვილია ახლო მანძილის თავდაცვითი შეიარაღებით. აღნიშნული ხომალდი საქართველოს მეხუთედ სტუმრობს. მასზე წარმოდგენილია ჩრდილოატლანტიკური ალიანსის საზღვაო დამრტყმელი და მხარდამჭერი ძალების მეთაურობა, რომელსაც ხელმძღვანელობს მე-6 ფლოტის უფროსი, ევროპასა და აფრიკაში აშშ-ს სამხედრო-საზღვაო ძალების მეთაურის მოადგილე, ვიცე-ადმირალი ეუჯინ ბლექი.
USS Porter (DDG 78) კი აშშ-ის საზღვაო ძალების "არლი ბურკის" კლასის მართვადი სარაკეტო გამანადგურებელია, რომელსაც შეუძლია წყალქვეშა ნავების საწინააღმდეგო საომარი მოქმედებების და ბალისტიკური სარაკეტო თავდაცვის წვრთნებისა და ოპერაციების ჩატარება. ხომალდი საქართველოს მეოთხედ ეწვია.

• U.S. Navy ships have entered the Georgian territorial waters
U.S. Sixth Fleet (SIXTHFLT) ships USS Mount Whitney (LCC 20) and USS Porter (DDG 78) have entered the territorial waters of Georgia. The crew members were met at the Batumi port by the Director of the MIA Border Police Coast Guard Department, CAPT Ramaz Papidze, and the Chairman of the Government of the Autonomous Republic of Adjara, Tornike Rizhvadze.
The visit of the U.S. Navy ships highlights the important relations between NATO allies and Georgia, as a key partner in the Black Sea region. It also reaffirms the successful cooperation between the United States and Georgia, and aims to strengthen maritime security, ensure the stability of U.S. regional partners, and increase maritime readiness and capabilities.
During the port visit to Georgia, representatives of the naval units of the two countries will hold various meetings to share experiences. Joint naval exercises will be held in the Black Sea, which will help improve the interaction between the crews and develop the MIA Border Police Coast Guard capabilities.
The ships USS Mount Whitney and USS Porter are operating in the U.S. Sixth Fleet (SIXTHFLT) area of operations. The SIXTHFLT, based in Naples, conducts the full spectrum of joint and naval operations in concert with allies and partners to promote security and stability in Europe and Africa.
The USS Mount Whitney (LCC 20) serves as the Command Ship of the SIXTHFLT. The Blue Ridge-class command and control ship is equipped with short-range defensive weapons. The ship is visiting Georgia for the fifth time. Naval Striking and Support Forces NATO (STRIKFORNATO) is led by the Commander of the SIXTHFLT, Deputy Commander of the U.S. Navy in Europe and Africa, Vice-Admiral Gene Black.
The USS Porter (DDG 78) is an Arleigh Burke-class guided-missile destroyer capable of conducting anti-submarine warfare and ballistic missile defense exercises and operations. This is the ship's fourth visit to Georgia