• საქართველოს შსს-ს სასაზღვრო პოლიციას აშშ-ს თავდაცვის საფრთხეების შემცირების სააგ...
საქართველოს შსს-ს სასაზღვრო პოლიციას აშშ-ს თავდაცვის საფრთხეების შემცირების სააგენტოს (DTRA) წარმომადგენლები ეწვივნენ
შსს-ს სასაზღვრო პოლიციასა და ამერიკის შეერთებული შტატების თავდაცვის საფრთხეების შემცირების სააგენტოს (DTRA) შორის, საერთაშორისო მხარდაჭერისა და დახმარების ფარგლებში, საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის დაცვის მოდერნიზების მიზნით, დაახლოებით 10 მილიონი აშშ დოლარის ღირებულების შეთანხმებებს ხელი მოეწერა.
ხელშეკრულების ფარგლებში, პირველ ეტაპზე, შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის სასაზღვრო სექტორების -„კასუმლოსა“ და „ქედის“ მშენებლობა დაიწყება, ასევე, საქართველო-სომხეთის სახელმწიფო საზღვრის მონაკვეთი დაკვირვების, თვალთვალისა და მონიტორინგის ტექნიკური საშუალებებით აღიჭურვება.
შეთანხმების საფუძველზე დაიგეგმა სასაზღვრო სექტორების კოშკურებით, ღამის ხედვისა და სითბური კამერებით აღჭურვა, სპეცავტოტექნიკისა და ავტოსატრანსპორტო საშუალებებით უზრუნველყოფა. 2017 წლის მარტამდე საქართველო-სომხეთის სახელმწიფო საზღვრის მონაკვეთი მთლიანად აღიჭურვება დაკვირვების სისტემებითა და ტექნიკური საშუალებებით.
თებერვლიდან ასევე იგეგმება შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის კინოლოგიური ცენტრის მშენებლობის დაწყება, სადაც შესაძლებელი იქნება ინსტრუქტორების გადამზადება და სამომსახურეო ძაღლების გაწვრთვნა. ახალი კინოლოგიური ცენტრი თანამედროვე სტანდარტების ვოლიერებით, სანაშენე ბოქსებითა და საოპერაციოებით იქნება აღჭურვილი.

• Representatives of the Defense Threat Reduction Agency (DTRA) of the United Stat...
Representatives of the Defense Threat Reduction Agency (DTRA) of the United States of America visited the MIA border poice of Georgia
Within the scopes of international support and assistance, approximately 10 million USD valued agreements are signed between the Border Police of the MIA and the Defense Threat Reduction Agency (DTRA) of the USA for modernization of protection of Georgian state border.
The first stage of the agreement envisages construction of the border sectors – “KASUMLO” and “KEDI” - of the Border Police of the MIA, also the section of Georgian-Armenian state border shall be equipped with observation, surveillance and monitoring technical means.
Provision of the border sectors with tower, night vision and thermal cameras as well as the special technique and vehicles is planned on the basis of the Agreement. Before March, 2017 the border section of Georgian-Armenian border shall be fully equipped with the monitoring systems and technical means.
Construction of the Cynology Center of the Border Police shall be commenced in February; the Center shall ensure the retraining of the instructors and training of service dogs. New Cynology Center shall be equipped with cages, breeding boxes and surgeries of modern standards.