• საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროში მზის ენერგიის ელექტროსადგური გაიხსნა
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, გიორგი ბუთხუზმა და ლიეტუვის რესპუბლიკის ელჩმა, ანდრიუს კალინდრამ ნოე რამიშვილის ქუჩაზე მდებარე საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ადმინისტრაციული შენობის ავტოსადგომზე მზის ენერგიის ელექტროსადგური გახსნეს.
აღნიშნული სადგურის მზის პანელების მეშვეობით, მოქმედი ტარიფის გათვალისწინებით, ელექტროენერგიის ხარჯი წლის განმავლობაში 23%-ით დაიზოგება.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს პრიორიტეტია ადმინისტრაციული ხარჯების შემცირება. შესაბამისად, ყოველწლიურად ხდება შენობებში არსებული მოძველებული ტიპის სანათების ეტაპობრივად ჩანაცვლება თანამედროვე, ენერგოეფექტური სანათებით, ხოლო ინფრასტრუქტურული პროექტები ისე ხორციელდება, რომ სამშენებლო ობიექტის მიერ მოხმარებული ელექტროენერგია და გაზი დათბუნებისა და თანამედროვე აგრეგატების ხარჯზე იყოს მინიმალური.
პროექტი შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და ლიეტუვის რესპუბლიკის გარემოს დაცვის სამინისტროს თანადაფინანსებით, კლიმატის ცვლილების პროგრამის ფარგლებში, ლიეტუვურმა კომპანია JSC „Saulės grąža“-მ განახორციელა. იგი მიზნად ისახავს უწყების მიერ მოხმარებული ენერგორესურსების მაქსიმალურად შემცირებას, ასევე, კლიმატის ცვლილების შემსუბუქების მიმართულებით ლიეტუვის საუკეთესო პრაქტიკისა და გამოცდილების გაზიარებას, საქართველოში მზის ენერგიის თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვის გზით.
პროექტი საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტისა და ლოჯისტიკის დეპარტამენტის კოორდინაციით განხორციელდა.

• Solar Power Station Opened at the Ministry of Internal Affairs of Georgia
The Deputy Minister of Internal Affairs, Giorgi Butkhuzi and the Ambassador of the Republic of Lithuania, Andrius Kalindra opened a solar power station on the parking lot of the administrative building of the Ministry of Internal Affairs of Georgia at Noe Ramishvili street.
Solar panels of the station will reduce the expenditure for the electricity by 23% per year, taking into consideration the current costs.
Saving administrative costs is the priority for the Ministry of Internal Affairs. Hence, every year old type light systems are gradually substituted by modern, energy-efficient light bulbs in the buildings of the Ministry and infrastructural projects are implemented in such way as to minimize the usage of electricity and natural gas by introducing modern technologies.
The project was implemented by a Lithuanian company - "Saules Graza" JSC, within the Climate Change Program, co-financed by the Ministry of Environment of Lithuania and the Ministry of Internal Affairs of Georgia. It aims at minimizing the usage of energy resourses to a maximum extent, as well as at transferring Lithuanian knowledge and experience for climate change mitigation by integrating state-of-the-art solar power technologies in Georgia.
The project was implemented with the coordination from MIA International Relations Department and MIA Logistics Department.