• საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და საბერძნეთის რესპუბლიკის ეროვნული თავ...
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და საბერძნეთის რესპუბლიკის ეროვნული თავდაცვის სამინისტროს შორის უწყებათაშორის საერთაშორისო შეთანხმებას მოეწერა ხელი
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის უფროსი, ნიკოლოზ შარაძე საქართველოში საბერძნეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩს მარია თეოდორუს შეხვდა.
შეხვედრაზე მხარეებმა ხელი მოაწერეს, საქართველოს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის მოსამსახურეების NATO-ს საზღვაო უსაფრთხოების ოპერაციაში „ზღვის მცველი“ მონაწილეობისას საბერძნეთის საზღვაო ძალების ხომალდებზე განთავსებასთან დაკავშირებით“ უწყებათაშორის საერთაშორისო შეთანხმებას, რომლის მიზანია, დაარეგულიროს ორმხრივი ვალდებულებები საბერძნეთის საზღვაო ძალების ხომალდებზე NATO-ს საზღვაო ოპერაცია „ზღვის მცველის“ (OSG) ფარგლებში, სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის ტაქტიკური ქვედანაყოფის ასვლის, განთავსების, მოვალეობებისა და პასუხისმგებლობის დეტალებთან დაკავშირებით.
საბერძნეთი იყო პირველი სახელმწიფო რომელმაც, მზაობა გამოთქვა, ნატო-ს ოპერაციის ფარგლებში, საკუთარი საზღვაო ძალების ხომალდებზე საქართველოს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის ტაქტიკური ქვედანაყოფი განეთავსებინა.
2022 წლის მაისში, ჩრდილოატლანტიკურმა ალიანსმა საქართველო საზღვაო ოპერაცია „ზღვის მცველის“ (OSG) ოპერაციულ პარტნიორად აღიარა.
აღნიშნული გადაწყვეტილების საფუძველზე, საქართველო გახდა უფლებამოსილი შეიტანოს საკუთარი კონტრიბუცია NATO-ს ოპერაციაში და მხარდაჭერა აღმოუჩინოს ალიანსს საზღვაო უსაფრთხოების კუთხით.

• An international inter-agency agreement was signed between the Ministry of Inter...
An international inter-agency agreement was signed between the Ministry of Internal Affairs of Georgia and the Ministry of National Defense of the Hellenic Republic of Greece
The head of the Border Police of the Ministry of Internal Affairs - Nikoloz Sharadze met with the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Hellenic Republic of Greece - Maria Theodorou.
At the meeting, the parties signed an international inter-agency agreement regarding the deployment of the officers of the Coast Guard Department of the Georgian Border Police on the ships of the Hellenic Navy during the participation in the NATO maritime security operation "Sea Guard", aiming to regulate the bilateral obligations on while boarding, deployment as well as duties and responsibilities of the tactical unit of the Coast Guard Department of the Border Police on the ships of the Hellenic Navy within the framework of the NATO Maritime Operation “Sea Guard” (OSG).
Greece was the first state that was ready to place a tactical unit of the Coast Guard of the Georgian Border Police on the ships of its own navy within the framework of the NATO operation.
In May 2022, the North Atlantic Treaty Organization recognized Georgia as an operational partner of the “Sea Guard” (OSG) naval operation.
Based on the mentioned decision, Georgia became authorized to make its own contribution to the NATO operation and support the alliance in terms of maritime security.