• საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და ესპანეთის სამართალდამცავ ორგანოებთან...
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და ესპანეთის სამართალდამცავ ორგანოებთან თანამშრომლობით ბარსელონაში მასშტაბური სპეცოპერაცია ჩატარდა
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო, საერთაშორისო ორგანიზებული დანაშაულის წინააღმდეგ ეფექტიანი ბრძოლის მიზნით, ევროპის ქვეყნებში წარგზავნილი პოლიციის ატაშეების მეშვეობით, კვლავ აქტიურად განაგრძობს თანამშრომლობას ევროკავშირის წევრი ქვეყნების სამართალდამცავ უწყებებთან.
მიმდინარე წლის 20 ოქტომბერს ქალაქ ბარსელონაში ჩატარდა მასშტაბური სპეცოპერაცია, სახელწოდებით - „ბანუს". სპეცოპერაციას წინ უძღოდა ესპანეთის სამეფოს კატალონიის ავტონომიური პოლიციის ტრანსნაციონალურ დანაშაულთან ბრძოლის დანაყოფის, ესპანეთის სამოქალაქო გვარდიისა და ესპანეთის სამეფოში საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის პოლიციის ატაშეს თანამშრომლობით დანაშაულის გამოვლენის, ზემოთ აღნიშნული ორგანიზებული დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრების, ასევე, მათი კავშირების დადგენისა და ოპერაციის დაგეგმვის მიზნით განხორციელებული ერთწლიანი ინტენსიური ოპერატიულ-საგამოძიებო სამუშაოები.
ესპანელმა სამართალდამცველებმა, სპეცოპერაციის შედეგად, კრიმინალური დაჯგუფების წევრები - 9 პირი დააკავეს, მათ შორის საქართველოს 8, ერთი კი რუსეთის ფედერაციის მოქალაქე.
მათ ბრალად ედებათ ესპანეთის სისხლის სამართლის კოდექსის 237-ე და 570-ე მუხლებით გათვალისწინებული დანაშაულები, რაც გულისხმობს ესპანეთის სამეფოს ტერიტორიაზე ჩადენილ ბინების ქურდობას, ასევე კრიმინალურ-დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრობას და 5 წლამდე ვადით პატიმრობას ითვალისწინებს.

• A large-scale special operation carried out in Barcelona in cooperation with the...
A large-scale special operation carried out in Barcelona in cooperation with the Ministry of Internal Affairs of Georgia and the Spanish law enforcement agencies
The Ministry of Internal Affairs of Georgia continues to actively cooperate with the law enforcement agencies of the EU member states through the police attaches deployed to European countries in order to effectively fight international organized crime.
A large-scale special operation under the name of "Banu" was launched in Barcelona on October 20 of the current year. The special operation was preceded by one-year intensive operative-investigative work carried out by Transnational Crime Unit of the Autonomous Police of Catalonia, Civil Guard of Spain in cooperation with the police attache of the Central Criminal Police Department under the Ministry of Internal Affairs of Georgia to establish the identities of the criminal group and their criminal connections.
Spanish law enforcement officers, as a result of a special operation, arrested members of a criminal group - 9 people, including 8 Georgian and one Russian citizen.
They are charged with crimes in accordance with Articles 237 and 570 of the Spanish Criminal Code of Georgia, including apartment theft committed on the territory of the Kingdom of Spain, as well as membership of the criminal group and envisions imprisonment for up to 5 years.