• საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს და თურქეთის რესპუბლიკის შინაგან საქმეთა ...
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს და თურქეთის რესპუბლიკის შინაგან საქმეთა სამინისტროს ეროვნული პოლიციის წარმომადგენელთა ერთობლივი კომისიის მე-6 სხდომა გაიმართა
შინაგან საქმეთა სამინისტროში, „საქართველოს მთავრობასა და თურქეთის რესპუბლიკის მთავრობას შორის უსაფრთხოების სფეროში თანამშრომლობის შესახებ“ 1994 წლის შეთანხმებით გათვალისწინებული თანამშრომლობის ფარგლებში, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს და თურქეთის რესპუბლიკის ეროვნული პოლიციის წარმომადგენელთა ერთობლივი კომისიის მე-6 სხდომა გაიმართა. შეხვედრას საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროდან საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტის დირექტორი შალვა კვინიხიძე, ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის დირექტორი ივანე პაპიაშვილი, საქართველოში ინტერპოლის ეროვნული ცენტრალური ბიუროს უფროსი ალექსანდრე არაყიშვილი, კონტრტერორისტული ცენტრის დირექტორი ირაკლი ჩიმაკაძე და საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
სხდომაზე მხარეებმა ნარკოტიკების უკანონო ბრუნვის, ტრეფიკინგის, ტერორიზმის და ორგანიზებული დანაშაულის სხვა სახეების წინააღმდეგ ბრძოლის საკითხები განიხილეს. ასევე ისაუბრეს ამ კუთხით არსებული თანამშრომლობის, გამოწვევების და სასაზღვრო სფეროში თანამშრომლობის შესახებ. შეხვედრის დასასრულს, მხარეებმა ხელი მოაწერეს სხდომის ოქმს, რომელშიც სამომავლო თანამშრომლობის გეგმები განისაზღვრა. აღსანიშნავია, რომ მსგავსი ფორმატის შეხვედრები ერთი წლის განმავლობაში წამოჭრილი საკითხების გადაჭრის ეფექტურ მექანიზმს წარმოადგენს. ერთობლივი კომისიის შეხვედრები მონაცვლეობით, რეგულარულად იმართება საქართველოსა და თურქეთის რესპუბლიკაში.

• 6th Joint Commission Meeting between the Representatives of the Ministry of Int...
6th Joint Commission Meeting between the Representatives of the Ministry of Internal Affairs of Georgia and the Turkish National Police of the Ministry of Interior of the Republic of Turkey was held
The 6th Joint Commission Meeting between the Representatives of the Ministry of Internal Affairs of Georgia and the Turkish National Police of the Ministry of Interior of the Republic of Turkey was held within the framework of cooperation determined by the “Agreement between the Government of Georgia and the Government of the Republic of Turkey on Cooperation in the Field of Security” signed in 1994.
Georgian side was represented by Mr. Shalva Kvinikhidze, Director of the International Relations Department, Mr. Ivane Papiashvili, Director of Central Criminal Police Department, Mr. Alexander Arakishvili, Head of the Interpol NCB Tbilisi, Mr. Irakli Chimakadze, Director of the Counter-Terrorism Center and the representatives of the Patrol Police Department.
During the Meeting the Parties discussed the issues on the fight against illicit drug trafficking, human trafficking, terrorism and other forms of organized crime, existing cooperation and challenges as well as border cooperation. The parties signed the Minutes of Meeting, where future cooperation perspectives are envisaged. It is notable that this format of bilateral meetings proved to be a successful tool for addressing issues raised throughout the year. Joint Commission Meetings are held annually, alternately in Georgia and the Republic of Turkey.