• საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრისა და გერმანიის ფედერალური შინაგან საქმეთა მ...
საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრისა და გერმანიის ფედერალური შინაგან საქმეთა მინისტრის ერთობლივი განცხადება
დღეს გერმანიამ ჩარტერული რეისით საქართველოს 21 მოქალაქის საქართველოში რეადმისია განახორციელა. რეადმისიაში მონაწილეობა მიიღო ოთხმა ფედერალურმა მიწამ: ჩრდილოეთ რაინ-ვესტფალიამ, ბადენ-ვიურთემბერგმა, რაინლანდ-პფალცმა და ბავარიამ.
ავიარეისის დაგეგმვა და კოორდინაცია საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, გერმანიის ფედერალური პოლიციისა და ევროპის საზღვრის დაცვის სააგენტო „ფრონტექსის“ ერთობლივი ძალისხმევით მოხდა.
გერმანიაში მცხოვრები საქართველოს 22 592 მოქალაქიდან, 2016 წლის 29 თებერვლის მონაცემებით, ქვეყნის დატოვების ვალდებულების მქონე იყო 2 240 პირი. გერმანიამ 2015 წელს თითქმის 300 ქართველის, ხოლო 2016 წლის იანვარ-თებერვალში, დაახლოებით, 50 ქართველის რეადმისია განახორციელა.
გერმანიის ფედერალური შინაგან საქმეთა მინისტრი, დოქტორი თომას დე მეზიე აცხადებს:
„დღევანდელი ღონისძიება ცალსახა გზავნილი უნდა იყოს: ისინი, ვინც ჩვენთან დაცვას არ საჭიროებენ, პროცესის დასრულების შემდგომ, გერმანია სწრაფად უნდა დატოვონ. თუ ეს ნებაყოფლობით არ მოხდება, აღსრულდება გაძევების გზით. ეს არის იმ პირთა ინტერესში, ვინც ნამდვილად საჭიროებს დაცვას და, აგრეთვე, მათივე ქვეყნების ინტერესში. მე და ჩემი ქართველი კოლეგა შევთანხმდით, რომ გავაგრძელებთ საქართველოში იმ პირების რეადმისიას, რომლებიც დაცვას არ საჭიროებენ.“
საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი გიორგი მღებრიშვილი აღნიშნულთან დაკავშირებით აცხადებს:
„საქართველო-ევროკავშირის თანამშრომლობის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი სფერო რეადმისიის შეთანხმების ეფექტური შესრულებაა. ევროკავშირის წევრი ქვეყნების განაცხადების 93%-ზე მეტი საქართველოს მხრიდან კმაყოფილდება, ხოლო გერმანიასთან - თითქმის 100% -იანი მაჩვენებელი გვაქვს.
დარწმუნებული ვარ, ჩვენს უწყებებს შორის თანამშრომლობა არალეგალურ მიგრაციასთან ბრძოლის კუთხით კიდევ უფრო ეფექტიანი გახდება.
ამ შემთხვევაში, საუბარია საქართველოს იმ მოქალაქეებზე, რომლებიც ევროკავშირში არსებულ „თავშესაფრის“ მაძიებელთა საკითხის განხილვის გახანგრძლივებულ პროცედურებს იყენებენ, როგორც შესაძლებლობას, დარჩნენ ქვეყანაში და მოცემული დრო არაკეთილსინდისიერი მიზნებისთვის გამოიყენონ.
საქართველოს საპოლიციო თანამშრომლობა ევროკავშირის ქვეყნებთან უფრო ფართოვდება და ღრმავდება, რაც კრიმინალის წინააღმდეგ ჩვენს ერთობლივ ბრძოლას კიდევ უფრო შედეგიანს ხდის. ჩვენს სახელმწიფოებს ყველა ბერკეტი აქვთ იმისთვის, რომ ეფექტურად დავუპირისპირდეთ დანაშაულს და ისეთ გლობალურ გამოწვევას, როგორიცაა არალეგალური მიგრაცია“.
გერმანიიდან სხვადასხვა სახელმწიფოს მიმართულებით, განსაკუთრებით, დასავლეთ-ბალკანეთის ქვეყნებში, ამჟამად კვირაში ორი-სამი ჩარტერული რეისი სრულდება. გასულ წელს გერმანიამ სხვადასხვა ქვეყნის, ჯამში 20888 მოქალაქის დეპორტი განახორციელა, მათგან - 19712 საჰაერო გზით. წინა წელთან შედარებით, 2015 წელს ეს რიცხვი გაორმაგდა. ფედერალური პოლიციის ინფორმაციით, წელს, თებერვლის თვის ბოლოს ჩათვლით, 4316 უცხოელი საკუთარ სამშობლოში იქნა რეადმისირებული.

• Joint Statement of the Minister of Internal Affairs of Georgia and German Federa...
Joint Statement of the Minister of Internal Affairs of Georgia and German Federal Minister of the Interior
Today Germany has carried out readmission of 21 citizens of Georgia with a charter flight to Georgia. Four Federal Lands were involved in the readmission procedures, namely North Rhine-Westphalia, Baden-Wrttemberg, Rhineland-Pfaltz and Bavaria.
The flight was jointly planned and coordinated by the Ministry of Internal Affairs of Georgia, the Federal Police of Germany and the European Agency for the Management of Operational Cooperation at the External Borders (Frontex).
According to the data provided on February 29, 2016, from 22,592 citizens of Georgia residing in Germany, almost 2,240 were required to leave the country. In 2015, Germany has carried out readmission of nearly 300 citizens of Georgia, while in January-February 2016 readmission of approximately 50 citizens of Georgia was done.
Mr. Thomas de Maiziere, the German Federal Minister of Interior said:
"Today's event should be a clear message: those who do not need the protection in our country, should leave Germany as soon as the process is ended; if this does not happen voluntarily, they will be subjected to expulsion. This is in the interest of the people, who are really in need of protection, as well as the mentioned serves to the interests of their countries. I and my Georgian colleague agreed that we will proceed with the readmission to Georgia of the individuals who are not in need of protection. "
Mr. Giorgi Mghebrishvili, the Minister of Internal Affairs of Georgia declared:
"One of the significant spheres of Georgia-EU cooperation is the effective implementation of the Readmission Agreement. More than 93% of the applications of the EU member states are satisfied by Georgia while this index from the part of Germany is almost 100%.
I am sure that cooperation between our agencies in the fight against illegal migration will become even more effective.
In this case, we are talking about the citizens of Georgia, who use the EU “asylum” seeker review extended procedure as an opportunity to stay in the country and abuse the time given to them for their unfaithful purposes.
Georgia’s police cooperation with the EU countries is becoming deeper and wider and this makes our joint fight against crime even more fruitful. Our states have all the tools to effectively counter crime and the global challenges, such as illegal migration ".
Currently two-three charter flights are made from Germany to different states, especially to the western Balkan countries. Last year, Germany deported totally 20888 citizens of different countries, among them - 19712 individuals were deported by air. Compared to the previous year, in 2015 this number was doubled. According to the information of the Federal Police, 4316 aliens became the subject of readmission to their own countries this year, including the end of February.