• საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ საერთაშორისო კონფერენციაში ,,ყოვ...
საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ საერთაშორისო კონფერენციაში ,,ყოვლისმომცველი მიდგომა დანაშაულის პრევენციისთვის“ მიიღო მონაწილეობა
საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ალექსანდრე დარახველიძემ საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს მიერ ორგანიზებულ საერთაშორისო კონფერენციაში ,,ყოვლისმომცველი მიდგომა დანაშაულის პრევენციისთვის“ მიიღო მონაწილეობა.
კონფერენცია იუსტიციის მინისტრმა, რატი ბრეგაძემ გახსნა. კონფერენციის მონაწილეებს სიტყვით მიმართეს საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარემ - რატი იონათამიშვილმა, შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ - ალექსანდრე დარახველიძემ, საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრის მოადგილემ - გელა გელაძემ, ადამიანის უფლებათა დაცვის საკითხებში საქართველოს პრემიერ-მინისტრის მრჩეველმა - ნიკო თათულაშვილმა, დანაშაულის პრევენციის, არასაპატიმრო სასჯელთა აღსრულებისა და პრობაციის ეროვნული სააგენტოს უფროსმა - ლადო ხელაძემ.
ალექსანდრე დარახველიძემ სიტყვით გამოსვლისას დანაშაულის პრევენციის მნიშვნელობას და აუცილებლობას გაუსვა ხაზი. აღნიშნა, რომ დანაშაულის პრევენციაზე მუშაობა, განსაკუთრებით კი არასრულწლოვნებთან მიმართებაში, შინაგან საქმეთა სამინისტროსთვის პრიორიტეტულ მიმართულებას წარმოადგენს. უწყება მუდმივად ახორციელებს სხვადასხვა აქტივობებს და დგამს შესაბამის ნაბიჯებს როგორც საზოგადოების ცნობიერების, ისე, სამართალდამცველთა კვალიფიკაციის ამაღლების მიმართულებით.
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ საზოგადოებაზე ორიენტირებული პოლიციის საქმიანობის ეფექტიანობას გაუსვა ხაზი და ამ მიმართულებით სამინისტროში მოქმედ მართლწესრიგის ოფიცრის ინსტიტუტზე ისაუბრა. ალექსანდრე დარახველიძემ კონფერენციის მონაწილეებს მიაწოდა ინფორმაცია ადამიანის უფლებების დაცვის დეპარტამენტის მუშაობის სპეციფიკის შესახებ, რომელიც 2024 წლის 1 მაისიდან ახალი მანდატით განაგრძობს საქმიანობას და რომლის პრიორიტეტულ მიმართულებას დანაშაულის პრევენციისკენ მიმართული ღონისძიებების დაგეგმვა/განხორციელება, არასრულწლოვნებთან დაკავშირებული სამართალწარმოების ხარისხის მონიტორინგი და ბავშვთა მიმართ ძალადობის შემთხვევებზე კოორდინაციისა და რეფერირების სათანადო წესით განხორციელების უზრუნველყოფა წარმოადგენს.
ალექსანდრე დარახველიძემ ასევე ისაუბრა შინაგან საქმეთა სამინისტროს საინფორმაციო კამპანიებზე, რომელიც საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებისა და დანაშაულის პრევენციის მიზნით ხორციელდება.

Deputy Minister of Internal Affairs, Aleksandre Darakhvelidze participated in international conference “Comprehensive Approach For Crime Prevention” organized by the Ministry of Justice.
Conference was opened by the Minister of Justice, Rati Bregadze. Participants of conference were addressed by Chairman of the Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament - Rati Ionatamishvili, Deputy Minister of Internal Affairs – Aleksandre Darakhvelidze, Deputy Minister of Education, Science and Youth of Georgia – Gela Geladze, Advisor to the Prime Minister of Georgia on Human Rights – Niko Tatulashvili, Head of National Agency For Crime Prevention, Execution of Non-Custodial Sentences and Probation – Lado Kheladze.
During his speech, Aleksandre Darakhvelidze highlighted the importance and necessity of crime prevention. Deputy Minister noted that working on crime prevention, especially in relation to minors, is a priority for Ministry of Internal Affairs. Agency constantly implements different activities and makes relevant steps to raise public awareness as well as enhances qualification of law enforcement officers.
Deputy Minister of Internal Affairs emphasized effectiveness of community-oriented police activities and spoke about the Institute of community officers operating in Ministry in this direction. Aleksandre Darakhvelidze provided conference participants with information about the specifics of work of Human Rights Protection Department which continues its activities with a new mandate since May 1 of 2024 and its priorities being planning/implementation of measures aimed at crime prevention, monitoring of the quality of proceedings related to minors and ensuring proper implementation of coordination and referral in cases of violence against children.
Aleksandre Darakhvelidze also spoke about information campaigns of the Ministry of Internal Affairs carried out for the purpose of raising public awareness and crime prevention.