• საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი ჯორჯიის შტატის ექსპერტიზის ლაბორატორიის ხელ...
ამერიკის შეერთებულ შტატებში ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში, გიორგი მღებრიშვილი ჯორჯიის შტატის საგამოძიებო ბიუროს ექსპერტიზის ლაბორატორიას ეწვია და უწყების ხელმძღვანელს - ჯორჯ ჰერინის შეხვდა.
საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრს მასპინძლებმა მაღალტექნოლოგიური ლაბორატორია დაათვალიერებინეს, დანაშულის გამოძიებისა და პრევენციის უახლესი მეთოდები გააცნეს.
ჯორჯიის შტატის ექსპერტიზის ლაბორატორიაში წელიწადში 57000-დან 100000-მდე სავარაუდო ნივთმტკიცება მუშავდება და 5000-მდე დნმ-ის ანალიზი ტარდება.
გიორგი მღებრიშვილმა განაღმვის დანაყოფიც მოინახულა და ამერიკული მხარის მიერ საქართველოსთვის გადმოსაცემად განკუთვნილი სპეციალური აღჭურვილობა დაათვალიერა.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და აშშ-ს ჯორჯიას შტატის სამართალდამცველებს მრავალწლიანი, მჭიდრო თანამშრომლობა აკავშირებთ.
აშშ-ს სახელმწიფო ანტინარკოტიკული და სამართალდამცავ ორგანოებთან ურთიერთობის საერთაშორისო ბიუროს (INL) ტრენინგ-პროგრამის „ჯორჯია-საქართველოსთვის“ ფარგლებში, წლების განმავლობაში, წარმატებით განხორციელდა მრავალი სასწავლო ვიზიტი და გაცვლითი პროგრამა, ჩატარდა ათობით ტრენინგი სხვადასხვა სამართალდაცვით სფეროში: კრიმინოლოგია, კრიმინალისტიკა, პროფესიული განვითარება, საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოება, პატრულირება, მენეჯმენტი/მართვა, სპეც.იარაღების გამოყენება და ტაქტიკა, საზოგადოებაზე ორიენტირებული პოლიცია და სხვა. პროგრამა ხელს უწყობს ურთიერთობების განვითარებასა და გამოცდილების გაზიარებას ორი ქვეყნის სამართალდამცავ ორგანოებს შორის.

• Minister of Internal Affairs held meeting with the head of the Crime Laboratory
Within the frames of the official visit to the United States, Minister of Internal Affairs Giorgi Mgebrishvili met the head of Georgia Bureau of Investigation HQ and Crime Laboratory.
Minister had a tour in a laboratory equipped with the latest technology and got familiarized with new methods of crime investigation and prevention.
Annually, from 57000 up to 100000 evidences are studied and up to 5000 DNA tests conducted At the Georgia Bureau of Investigation HQ and Crime Laboratory.
Giorgi Mgebrishvili also visited demining unit and viewed special equipment aimed to be given to the Georgian side from the US.
Georgian Ministry of Internal Affairs and law enforcement agencies of the state Georgia have a long-term and tight cooperation.
Within the frames of “From Georgia to Georgia” program launched by the Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs (INL) a number of visits and exchange programs were implemented namely in the field of: criminology, forensic sphere, professional development, road safety program, patrolling, management, special arms utilization, public-oriented police and etc.
The program contributes to the development of the professional relations and experience sharing between the two countries.