• საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი ბელგიის სამეფოს მიგრაციისა და თავშესაფრის ს...
საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი ბელგიის სამეფოს მიგრაციისა და თავშესაფრის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრს შეხვდა
ვიცე–პრემიერი, შინაგან საქმეთა მინისტრი გიორგი გახარია საქართველოში ოფიციალური ვიზიტით მყოფ ბელგიის სამეფოს მიგრაციისა და თავშესაფრის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრს - თეო ფრანკენს შეხვდა.
შეხვედრაზე მხარეებმა ევროკავშირთან უვიზო რეჟიმის პირობებში ბელგიაში თავშესაფრის მაძიებელთა მატების დინამიკა განიხილეს.
გიორგი გახარიამ თეო ფრანკენს საქართველოდან თავშესაფრის მაძიებლების რაოდენობის შემცირების მიმართულებით საქართველოს მთავრობის მიერ დაგეგმილი, ასევე, განხორციელებული ღონისძიებები გააცნო და სრული მზაობა გამოთქვა ბელგიურ მხარესთან ამ კუთხით დამატებითი თანამშრომლობის თაობაზე.
მხარეებმა განსაკუთრებით აღნიშნეს უნებართვოდ მყოფ პირთა რეადმისიის საკითხებში საქართველოსა და ბელგიას შორის არსებული ნაყოფიერი თანამშრომლობის მნიშვნელობა, რაც გამოიხატება ქართული მხარის მიერ ბელგიიდან რეადმისიის შესახებ მოთხოვნების თითქმის 100%-იან დაკმაყოფილებაში.
ბელგიაში, ისევე, როგორც სხვა ევროპულ ქვეყნებში, საქართველოს მოქალაქეებისთვის თავშესაფრის მაძიებლად აღიარების შესაძლებლობა საკმაოდ დაბალია. ბელგიის სამეფოს საქართველო აღიარებული ჰყავს უსაფრთხო ქვეყნად, რაც ძალიან ამცირებს ქართველების მიერ თავშესაფრის მიღების შესაძლებლობას.
გიორგი გახარიამ და თეო ფრანკენმა ბელგიის დედაქალაქში საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს პოლიციის მეკავშირე ოფიცრის წარგზავნის შესახებაც ისაუბრეს. აღსანიშნავია, რომ კონსულტაციები მეკავშირე ოფიცრის წარგზავნის თაობაზე უკვე დაწყებულია.

• Minister of Internal Affairs of Georgia met with the State Secretary for Asylum ...
Minister of Internal Affairs of Georgia met with the State Secretary for Asylum Policy and Migration of the Kingdom of Belgium
Vice Prime Minister, Minister of Internal Affairs of Georgia, Giorgi Gakharia held a meeting with Mr. Theo Francken, the State Secretary for Asylum Policy and Migration of the Kingdom of Belgium during his official visit in Georgia.
Parties discussed the increase in dynamics of the asylum seekers in Belgium under the visa free regime with the EU.
Giorgi Gakharia introduced the measures to be implemented by the Government of Georgia to decrease the number of asylum seekers from Georgia as well as addressed the activities that have been carried out already; he expressed the readiness to further deepen the cooperation with the Belgian side on this matter.
Both sides particularly stressed the existing fruitful cooperation between Georgia and Belgium on the readmission of persons residing without authorization, which results in nearly 100% performance by Georgian side on the readmission requests from Belgium.
In Belgium, as in other European countries, the possibility of granting Asylum to a Georgian national is considerably low.. The Kingdom of Belgium has recognized Georgia as a safe country of origin, which decreases the possibilities for Georgians to obtain asylum.
Giorgi Gakharia also discussed with Theo Francken deployment of a police liaison officer of the Ministry of Internal Affairs of Georgia in the capital of Belgium. It is noteworthy that consultations on the deployment of a police liaison officer has been already launched.