• საქართველოს საზღვარზე გადაადგილებულ ვიზიტორთა სტატისტიკური მონაცემები (2016 წელ...
2016 წლის სექტემბრის თვე 631 302 ვიზიტით განისაზღვრა, რაც 2015 წლის იგივე პერიოდის მაჩვენებელზე 11 %-ით მეტია.
რაც შეეხება იანვარ-სექტემბრის ინტერვალს, ქვეყანაში უკვე 4 879 031 ვიზიტი განხორციელდა, რაც 8,6%-ით მეტია 2015 წლის ანალოგიური საანგარიშო პერიოდის მაჩვენებელზე, ხოლო რაც შეეხება ტურისტულ ვიზიტს 2 156 731 განისაზღვრა, რაც 2015 წლის იგივე პერიოდის მაჩვენებელზე 19,5% ით მეტია.
ამასთან, შემოღებული პირობითი დაყოფის მიხედვით, 2016 წლის სექტემბერში ხვედრითი წილის ურთიერთმიმართება შემდეგია:
ა) ტურისტი - 304 814 ვიზიტი (საერთო რაოდენობის 48,3%, მატება წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან 34,2%);
ბ) ტრანზიტი - 148 718 ვიზიტი (საერთო რაოდენობის 23,5%, მატება წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან 3,8%);
გ) სხვა - 177 770 ვიზიტი (საერთო რაოდენობის 28,2%, კლება წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან -10%).
2016 წლის სექტემბერშიც ყველაზე მეტი ვიზიტი კვლავ სომხეთიდან (+4,2%), აზერბაიჯანიდან (+7,6%), თურქეთიდან (-21,5%), რუსეთიდან (+31,3%), უკრაინიდან (+28,1%) და ირანიდან (+571,9%) განხორციელდა. ასევე, პოზიტიური ტენდენცია ნარჩუნდება ევროკავშირის ქვეყნების მიმართულებიდან, საიდანაც საქართველოში ჩამოსვლების რაოდენობის ზრდის კუთხით, იანვარ-სექტემბერშიც გამოირჩნენ ლატვია, იტალია, ლიტვა და საფრანგეთი (შესაბამისად 26%, 9%, 9% და 7%), შუა აზიის ქვეყნებიდან - ყაზახეთი (34%). აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებიდან - ბელორუსია (29%), ახლო აღმოსავლეთიდან - ისრაელი (56%), ხოლო აზიის ქვეყნებიდან - არაბთა გაერთიანებული საემიროები 15%-იანი მატებით. აქვე აღსანიშნავია ამერიკის შეერთებული შტატების მოქალაქეების 12%-იანი ზრდა.

• STATISTIC DATA ON THE NUMBER OF VISITORS ENTERING GEORGIA (September, 2016)
In January-September period, the country was visited by 631 302 visitors, which is more by 11% than the index of the same period in 2015.
The number of visitors in January-September, 2016 amounted to 4 879 031, that is more by 8,6 % than the index of the same period in 2015. Number of tourist visits has reached 2 156 731 which is more by 19,5% than the index of of the same period in 2015.
According to the new method of a conditional division the visitors having crossed the state border of Georgia in January-September, 2016 is the following:
a) Tourist – 304 814 visits (43.3% of general number; increase by 34,2% in comparison with the index of the same period in 2015);
b) Transit – 148 718visits (20.9% of general number, decrease by 23,5% in comparison with the index of the last year 3,8%);
c) Other – 177 770 visits (28,2% of general number, increase by -10% in comparison with the index of the last year).
The most of the visits in September, 2016 were paid again from Armenia (+4,2%), Azerbaijan (+7,6%), Turkey (-21,5%), Russia (+31,3%), Ukraine (+28,1%) and Iran (+571,9%); also, positive position is retained by the EU countries: respecting the increase of the number of arrivals to Georgia in January-September the following countries take leading position: Latvia, Italy, Lithuania and France (relevantly 26%, 9%, 9% და 7%), Central Asian countries - Kazakhstan (34%), among the countries of Easter Europe – Belarus (29%), Middle East – Israel – 56%), and Asian countries - UAE (15%). Also, the number of tourists form the United States of America has also increased by 12 %.