• საქართველოს საზღვარზე გადაადგილებულ ვიზიტორთა სტატისტიკური მონაცემები 2015 წელი,...
2015 წლის აპრილის თვე 394 634 ვიზიტით განისაზღვრა, რაც 2014 წლის იგივე პერიოდის მაჩვენებელზე 0,4 %-ით მეტია.
რაც შეეხება იანვარ-აპრილის ინტერვალს, ქვეყანაში უკვე 1 381 000 ვიზიტი განხორციელდა, რაც -1,6%-ით ნაკლებია 2014 წლის ანალოგიური საანგარიშო პერიოდის მაჩვენებელზე.
ა) ტურისტი - 491 378 ვიზიტი (საერთო რაოდენობის 35,6%, კლება წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან 6%);
ბ) ტრანზიტი - 298 539 ვიზიტი (საერთო რაოდენობის 21,6%, მატება წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან 11%);
გ) სხვა - 591 083 ვიზიტი (საერთო რაოდენობის 42,8%, კლება წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან 3%).
2015 წლის აპრილშიც ყველაზე მეტი ვიზიტი კვლავ თურქეთიდან (-1,7%), აზერბაიჯანიდან (+8%), სომხეთიდან (-1,3%), რუსეთიდან (-0,7%) და უკრაინიდან (-17%) განხორციელდა. ასევე, პოზიტიური ტენდენცია ნარჩუნდება ევროკავშირის ქვეყნების მიმართულებიდან, საიდანაც საქართველოში ჩამოსვლების რაოდენობის ზრდის კუთხით, იანვარ-აპრილშიც გამოირჩნენ ლიტვა, გერმანია და დიდი ბრიტანეთი (შესაბამისად 67%, 42% და 14%), შუა აზიის ქვეყნებიდან უზბეკეთი (101%) და ყაზახეთი (29%), ხოლო აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებიდან კი - ბელორუსიის და მოლდოვას მოქალაქეები 37% და 28%–იანი მატებით. აქვე აღსანიშნავია, რომ ცენტრალური აზიის ქვეყნებიდან გამოირჩა არაბთა გაერთიანებული საემიროები - 540%-იანი მატებით.

• Statistic data on the number of visitors entering Georgia (April, 2015)
The number of visitors in April, 2015 amounted to 394 634, which has increase by – 0,4% than the index of the same period in 2014.
As for the January-April period, 1 381 000 visits have been registered, which is less by 1,6% in comparison with the same period of 2014.
According to the adopted conditional division the correlation of specific number is the following:
A) Tourist -491 378 visits (35,6 %, of overall number; less by -6 % in comparison with the same index of the last year);
B) Transit –298 539 visits (21,6% of overall number, increase by 11 % in comparison with the same index of the last year);
C) Other -591 083 visits (42,8 % of overall number; decrease by 3% in comparison with the same index of the last year).
The most of the visits in April, 2015 was paid again from Turkey (-1,7%), Azerbaijan (+8%), Armenia (-1,3%), Russia (-0,7%) and Ukraine (-17%). Positive tendency is also preserved with regard to EU countries; in terms of the increasing number of arrivals to Georgia in January-April the following countries took the leading position traditionally: Lithuania and Germany, Great Britain (67%, 42% და 14% respectively) Central Asian countries –Uzbekistan (101%) and Kazakhstan (29%), among the countries of Eastern Europe: citizens of Belarus with +37% and +28%. Herewith it should be pointed out that among countries of the central Asia United Arab Emirates is leading according to the number of visitors having crossed Georgian state border by 540%.