• საქართველოს სახელმწიფო საზღვარზე თებერვალში ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების შემ...
საქართველოს სახელმწიფო საზღვარზე თებერვალში ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების შემოტანის არც ერთი შემთხვევა არ დაფიქსირებულა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიაში ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების გავრცელების აღკვეთის ხელშეწყობის სახელმწიფო კომისიის მეათე სხდომა გაიმართა. კომისიის შემადგენლობაში შედიან საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს და ფინანსთა სამინისტროს წარმომადგენლები. სახელმწიფო კომისია ყოველთვიურად იკრიბება და მუდმივ მონიტორინგს ახორციელებს შესაბამისი კანონმდებლობის იმპლემენტაციასა და საქართველოში ახალ ფსიქოაქტიურ ნივთიერებებთან დაკავშირებულ გამოწვევებზე.
შეხვედრის მონაწილეებმა დადებითად შეაფასეს სახელმწიფოს მიერ განხორციელებული კომპლექსური ანტინარკოტიკული პოლიტიკა. ხაზგასმით აღინიშნა, რომ 2014 წლის მაისის სტატისტიკასთან შედარებით, ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების უკანონო ბრუნვის დაბალი მაჩვენებლები შენარჩუნებულია. კლების ტენდენციაზე მეტყველებს აგრეთვე საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს მიერ შეხვედრაზე წარმოდგენილი ინფორმაცია, რომლის თანახმად, თებერვალში საზღვარზე ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების შემოტანის არც ერთი შემთხვევა არ დაფიქსირებულა.
სახელმწიფო კომისიის სხდომაზე მოხდა 2015 წლის მარტში ქალაქ ვენაში გაერო-ს ნარკოტიკულ ნივთიერებათა კომისიის (CND) 58-ე სესიაზე განხილული საკითხების ანალიზი ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების კუთხით. CND-ის სესიას ესწრებოდა ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების გავრცელების აღკვეთის ხელშეწყობის სახელმწიფო კომისიის მდივანი და შსს-ს აკადემიის პრორექტორი სოფიო კილაძე. გაერო-ს ნარკოტიკულ ნივთიერებათა კომისიის სესიაზე, სხვა საკითხებთან ერთად, აქცენტი გაკეთდა ახალ ფსიქოაქტიურ ნივთიერებებთან მიმართებით მსოფლიოს ახალ გამოწვევებზე, რამდენიმე ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერების შესაძლო შეტანაზე გაერო-ს საერთაშორისო კონვენციების სიებში, ასევე, საერთაშორისო თანამშრომლობის გაღრმავებაზე.
სხდომაზე აღინიშნა, რომ ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებები, რომელთა გაერო-ს საერთაშორისო კონვენციებში შეტანაზეც მიმდინარეობს დისკუსია, „ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების შესახებ“ 2014 წლის კანონით საქართველოში უკვე კონტროლს არის დაქვემდებარებული.

• In February there were no cases of smuggling new psychoactive substances across ...
The Tenth Meeting of the State Commission Supporting Suppression of Distributing New Psychoactive Substances was held at the Academy of the Ministry of Internal Affairs of Georgia. The Commission is composed of the representatives from the Ministry of Internal Affairs, Ministry of Labour, Health and Social Affairs and Ministry of Finance of Georgia. The State Commission meets every month and conducts permanent monitoring over the implementation of relevant legislation and over the challenges related to new psychoactive substances in Georgia.
At the meeting the complex anti-drug policy conducted by the State was positively assessed. It was highlighted that, in comparison to the 2014 May statistical data, the low numbers of illicit traffic in new psychoactive substances have been maintained. The decrease tendency was further highlighted by the Ministry of Finance information, according to which in February there were no cases of smuggling new psychoactive substances across the borders.
Furthermore, at the State Commission meeting the NPS issues discussed at Session 58 of the UN Commission on Narcotic Drugs (CND) have been analyzed. The CND Session was attended by Sophie Kiladze, Secretary of the State Commission Supporting Suppression of Distributing New Psychoactive Substances and Deputy Head of the Academy of the Ministry of Internal Affairs of Georgia. Among other issues, new global challenges towards NPS, certain substances for possible scheduling in UN drug control treaties, strengthening international cooperation have been analyzed at the CND Session.
It is noteworthy that the new psychoactive substances which are viewed for scheduling in drug control treaties, are already subject to control in Georgia due to the 2014 Law “On New Psychoactive Substances”.