საქართველოს სახელმწიფო საზღვარზე გადაადგილებულ ვიზიტორთა სტატისტიკური მონაცემები (2017 წელი, სექტემბერი)
2017 წლის სექტემბრის თვე 763 729 ვიზიტით განისაზღვრა, რაც 2016 წლის იგივე პერიოდის მაჩვენებელზე 20,9 %-ით მეტია.
რაც შეეხება იანვარ-სექტემბრის ინტერვალს, ქვეყანაში უკვე 5 822 835 ვიზიტი განხორციელდა, რაც 19,2%-ით მეტია 2016 წლის ანალოგიური საანგარიშო პერიოდის მაჩვენებელზე, ხოლო ტურისტული ვიზიტი 2 783 594-ით განისაზღვრა, რაც 2016 წლის იგივე პერიოდის მაჩვენებელზე 28,8%- ით მეტია.
ამასთან, შემოღებული პირობითი დაყოფის მიხედვით, 2017 წლის სექტემბრის თვეში ხვედრითი წილის ურთიერთმიმართება შემდეგია:
ა) ტურისტი - 380 895 ვიზიტი (საერთო რაოდენობის 49,9%, მატება წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან 24,8%);
ბ) ტრანზიტი - 182 356 ვიზიტი (საერთო რაოდენობის 23,9%, მატება წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან 22,6%);
გ) სხვა - 200 478 ვიზიტი (საერთო რაოდენობის 26,2%, მატება წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან 12,7%).
2017 წლის სექტემბერშიც ყველაზე მეტი ვიზიტი კვლავ რუსეთიდან (+32%), აზერბაიჯანიდან (+15,6%), სომხეთიდან (+11,8%), თურქეთიდან (+10,5%), უკრაინიდან (+0,2%) და ირანიდან (+80%) განხორციელდა. ასევე, პოზიტიური ტენდენცია ნარჩუნდება ევროკავშირის ქვეყნების მიმართულებიდან, საიდანაც საქართველოში ჩამოსვლების რაოდენობის ზრდის კუთხით, იანვარ-სექტემბერშიც გამოირჩნენ დიდი ბრიტანეთი, გერმანია, საფრანგეთი, პოლონეთი, ლიტვა და იტალია (შესაბამისად 33%, 32%, 29%, 21%, 18%, და 16%), ახლო აღმოსავლეთიდან - ისრაელი (35%), შუა აზიის ქვეყნებიდან - ყაზახეთი (17%), უზბეკეთი (93%). აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებიდან - ბელორუსია (30%). აქვე აღსანიშნავია ამერიკის შეერთებული შტატების მოქალაქეების 26%-იანი ზრდა.

• STATISTIC DATA ON THE NUMBER OF VISITORS ENTERING GEORGIA (September 2017))
In September, 2017 763 729 visitors arrived to Georgia which is more by 20,9% than the index of the same period in 2016.
In January-September period the number of visitors amounted to 5 822 835 which is more by 19,2% than the index of the same period in 2016, as for the number of tourists, it has amounted to 2 783 594visits which is more by 28,8% than the index of the same period in 2016.
According to the new method of calculation, the number of visitors having crossed the state border of Georgia in September 2017 is the following:
a) Tourist – 380 895 (49.9%, of general number; increase by 24,8% in comparison with the index of the same period in 2016);
b) Transit –182 356 visits (23,9%, of general number, in comparison with the index of the last year the number increased by 22,6%);
c) Other – 200 478 visits (26,2% of general number, increase by 12,7% in comparison with the index of the last year).
The most of the visits in September 2017, were paid from Russia (+32%) Azerbaijan (+15.6%), Armenia (+11.8%%) Turkey (+10,5%), Ukraine (+0,2%) and Iran (+80%); Positive tendencies are also retained by the EU states in January-September. The following countries took leading positions: Great Britain,Germany, France, Poland, Lithuania and Italy (33%, 32%, 29%, 21%, 18% and 16%), Near Esat -Israel (35%) Central Asian countries: Kazakhstan (17%), Uzbekistan (93%). In East European countries Belarus is leading with (30%). Herewith, the number of visitors from the United states has reached 26%.