საქართველოს სახელმწიფო საზღვარზე გადაადგილებულ ვიზიტორთა სტატისტიკური მონაცემები (2017 წელი, ივნისი)
2017 წლის ივნისის თვე 666 493 ვიზიტით განისაზღვრა, რაც 2016 წლის იგივე პერიოდის მაჩვენებელზე 28,5 %-ით მეტია.
რაც შეეხება იანვარ-ივნისის ინტერვალს, ქვეყანაში უკვე 2 996 170 ვიზიტი განხორციელდა, რაც 13,4%-ით მეტია 2016 წლის ანალოგიური საანგარიშო პერიოდის მაჩვენებელზე, ხოლო რაც შეეხება ტურისტულ ვიზიტს 1 309 982-ით განისაზღვრა, რაც 2016 წლის იგივე პერიოდის მაჩვენებელზე 29%- ით მეტია.
ამასთან, შემოღებული პირობითი დაყოფის მიხედვით, 2017 წლის ივნისის თვეში ხვედრითი წილის ურთიერთმიმართება შემდეგია:
ა) ტურისტი - 328 314 ვიზიტი (საერთო რაოდენობის 49,3%, მატება წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან 43%);
ბ) ტრანზიტი - 158 079 ვიზიტი (საერთო რაოდენობის 23,7%, მატება წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან 42,9%);
გ) სხვა - 180 100 ვიზიტი (საერთო რაოდენობის 27%, მატება წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან 0,8%).
2017 წლის ივნისშიც ყველაზე მეტი ვიზიტი კვლავ სომხეთიდან (+28,8%), რუსეთიდან (+45%), აზერბაიჯანიდან (+16,6%), თურქეთიდან (-6,4%), უკრაინიდან (+14,4%) და ირანიდან (+222%) განხორციელდა. ასევე, პოზიტიური ტენდენცია ნარჩუნდება ევროკავშირის ქვეყნების მიმართულებიდან, საიდანაც საქართველოში ჩამოსვლების რაოდენობის ზრდის კუთხით, იანვარ-ივნისშიც გამოირჩნენ ნიდერლანდები, გერმანია, დიდი ბრიტანეთი, პოლონეთი, საფრანგეთი, საბერძნეთი და ლატვია (შესაბამისად 36%, 32%, 28%, 25%, 23%, 18% და 18%), ახლო აღმოსავლეთიდან - ისრაელი (48%), შუა აზიის ქვეყნებიდან - ყაზახეთი (21%), უზბეკეთი (163%). აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებიდან - ბელორუსია (26%). აქვე აღსანიშნავია ამერიკის შეერთებული შტატების მოქალაქეების 17%-იანი ზრდა.

In June 2017 666 493 visitors arrived to Georgia which is more by 28,5% than the index of the same period in 2016.
In January-June period the number of visitors amounted to 2 996 170 which is more by 13,4% than the index of the same period in 2016, as for the number of tourists, it has amounted to 1 309 982 visits which is more by 29% than the index of the same period in 2016.
According to the new method of a conditional division the number of visitors having crossed the state border of Georgia in June 2017 is the following:
a) Tourist – 328 314 (49.3%, of general number; increase by 43% in comparison with the index of the same period in 2016);
b) Transit –158 079 visits (23.7% of general number, in comparison with the index of the last year the number increased by 42.9%);
c) Other – 180 100 visits (27% of general number, increase by 0,8% in comparison with the index of the last year).
The most of the visits in June 2017, were paid again from Armenia (+28,8%), Azerbaijan (+16,6%), Turkey (-6,4), Russia (+45%), Ukraine (+14,4%) and Iran (+222%); Positive tendencies are also retained by the EU states in January-June. The following countries took leading position: Netherlands, Germany Great Britain, Poland, France, Greece, Latvia (36%, 32%, 28%, 25%, 23%, 18% and 18%%). Near Esat-Israel (48%) Central Asian countries - Kazakhstan (21%), Uzbekistan (163%). In East European countries Belarus is leading with 26% .Herewith, the number of visitors from the United states has reached 17%.