საქართველოს სახელმწიფო საზღვარზე გადაადგილებულ ვიზიტორთა სტატისტიკური მონაცემები (2017 წელი, აპრილი)
2017 წლის აპრილის თვე 510 594 ვიზიტით განისაზღვრა, რაც 2016 წლის იგივე პერიოდის მაჩვენებელზე 10,2 %-ით მეტია.
რაც შეეხება იანვარ-აპრილის ინტერვალს, ქვეყანაში უკვე 1 776 719 ვიზიტი განხორციელდა, რაც 11,1%-ით მეტია 2016 წლის ანალოგიური საანგარიშო პერიოდის მაჩვენებელზე, ხოლო რაც შეეხება ტურისტულ ვიზიტს 736 265-ით განისაზღვრა, რაც 2016 წლის იგივე პერიოდის მაჩვენებელზე 26,9%- ით მეტია.
ამასთან, შემოღებული პირობითი დაყოფის მიხედვით, 2017 წლის აპრილის თვეში ხვედრითი წილის ურთიერთმიმართება შემდეგია:
ა) ტურისტი - 222 622 ვიზიტი (საერთო რაოდენობის 43,6%, მატება წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან 29,7%);
ბ) ტრანზიტი - 107 865 ვიზიტი (საერთო რაოდენობის 21,1%, მატება წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან 0,3%);
გ) სხვა - 180 107 ვიზიტი (საერთო რაოდენობის 35,3%, კლება წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან -2,1%).
2017 წლის აპრილშიც ყველაზე მეტი ვიზიტი კვლავ სომხეთიდან (+13,2%), აზერბაიჯანიდან (+7,1%), თურქეთიდან (-19,2%), რუსეთიდან (+16,5%), უკრაინიდან (+27,2%) და ირანიდან (+183,9%) განხორციელდა. ასევე, პოზიტიური ტენდენცია ნარჩუნდება ევროკავშირის ქვეყნების მიმართულებიდან, საიდანაც საქართველოში ჩამოსვლების რაოდენობის ზრდის კუთხით, იანვარ-აპრილშიც გამოირჩნენ გერმანია, პოლონეთი, საფრანგეთი, დიდი ბრიტანეთი, ლიტვა და ბულგარეთი (შესაბამისად 43%, 30%, 30%, 26%, 25% და 22%), ახლო აღმოსავლეთიდან - ისრაელი (67 %), შუა აზიის ქვეყნებიდან - ყაზახეთი (18%), უზბეკეთი (190%), თურქმენეთი (113%). აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებიდან - ბელორუსია (28%) და მოლდოვა (7%). აქვე აღსანიშნავია ამერიკის შეერთებული შტატების მოქალაქეების 17%-იანი ზრდა.

• STATISTIC DATA ON THE NUMBER OF VISITORS ENTERING GEORGIA (April 2017))
In April 2017 510 594 visitors arrived to Georgia which is more by 10.2% than the index of the same period in 2016.
In January-April period the number of visitors amounted to 1 776 719, which is more by 11,1% than the index of the same period in 2016, as for the number of tourists it has amounted to 736 265 visits which is more by 26.9% than the index of the same period in 2016
According to the new method of a conditional division the number of visitors having crossed the state border of Georgia in April 2017 is the following:
a) Tourist – 222 622 (43.6%, of general number; increase by 29.7% in comparison with the index of the same period in 2016);
b) Transit –107 865 visits (21,1% of general number, in comparison with the index of the last year the number increased by 0,3%);
c) Other – 180 107 visits (35,3% of general number, increase by -2,1% in comparison with the index of the last year).
The most of the visits in April 2017, were paid again from Armenia (+13.2%), Azerbaijan (+7.1%), Turkey (-19.2), Russia (+16.5%), Ukraine (+27.2%) and Iran (+183.9%); Positive tendencies are also retained by the EU states in January-April. The following countries took leading position: Germany Poland, France, Great Britain, Lithuania and Bulgaria (43%, 30%, 30%, 26%, 25% and 22%). Near Esat-Israel (67%) Central Asian countries - Kazakhstan (18%), Uzbekistan (190%) Turkmenistan (113%). In East European countries Belarus is leading with 28% and Moldova with 7%. Herewith, the number of visitors from the United states has reached 17%.