• საქართველოს და ლატვიის შს მინისტრებმა სასაზღვრო სფეროში თანამშრომლობის შესახებ შ...
საქართველოს და ლატვიის შს მინისტრებმა სასაზღვრო სფეროში თანამშრომლობის შესახებ შეთანხმებაში ცვლილებების ოქმს მოაწერეს ხელი
საქართველოს შს მინისტრმა გიორგი მღებრიშვილმა და ლატვიის რესპუბლიკის შს მინისტრმა რიჰარდს კოზლოვსკისიმ ხელი მოაწერეს ოქმს „საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და ლატვიის რესპუბლიკის შინაგან საქმეთა სამინისტროს შორის სასაზღვრო სფეროში თანამშრომლობის შესახებ“ შეთანხმებაში ცვლილებების შეტანის თაობაზე. ხელმოწერის ცერემონია საქართველოს პრეზიდენტის სასახლეში გაიმართა.
აღნიშნული ცვლილებებით, ორ ქვეყანას შორის სასაზღვრო სფეროში თანამშრომლობა კიდევ უფრო მრავალმხრივი და მასშტაბური ხდება. შსს-ს სასაზღვრო პოლიციისა და საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის გარდა, საქართველოს შსს-ში მიგრაციის დეპარტამენტის შექმნისა და მიგრაციის სფეროში მხარეებს შორის თანამშრომლობის გაღრმავების პრიორიტეტიდან გამომდინარე, შეთანხმება მიგრაციის სფეროსაც მოიცავს. ცვლილებების ოქმი ითვალისწინებს: გამოცდილების გაზიარებას არალეგალური იმიგრანტების გამოვლენის, განთავსებისა და გაძევების სფეროში; ტრენინგების ჩატარებას როგორც მესაზღვრეთა, ასევე, შსს-ს სხვა მოსამსახურეთა პროფესიული დონის ამაღლების მიზნით.

• Minister of Internal Affairs and with Minister of Interior of Latvia Rihards Koz...
Minister of Internal Affairs and with Minister of Interior of Latvia Rihards Kozlovskis have signed protocol on making amendments to the agreement on cooperation
Minister of Internal Affairs Giorgi Mgebrishvili along with Minister of Interior of Latvia Rihards Kozlovskis have signed protocol on making amendments to the agreement on “Cooperation in the field of border protection between the Ministry of Internal Affairs and Ministry of Interior of Larvia”. The signing ceremony was held at the president’s palace.
According to the changes cooperation between the countries in the field of border protection will be more enhanced and large-scale. Besides the border protection sphere and patrol police department the agreement also envisages enhancement of the cooperation in migration sphere. The protocol of amendments envisages: exchange of experience on illegal migrants identification, displacement and deportation; treinings for the border guards as well as for other staff of the Ministry of Internal Affairs.