• საქართველო კანონისა და წესრიგის გლობალური ინდექსის მიხედვით, გერმანიასთან, შვედე...
საქართველო კანონისა და წესრიგის გლობალური ინდექსის მიხედვით, გერმანიასთან, შვედეთთან და სხვა ქვეყნებთან ერთად, მსოფლიოს საუკეთესო ოცეულშია
ამერიკულმა ორგანიზაცია "Gallup" -მა - გლობალური გამოკითხვების ანალიტიკურმა ცენტრმა 2021 წლის კანონისა და წესრიგის ინდექსი გამოაქვეყნა. აღნიშნული ინდექსის მიხედვით, საქართველომ შეფასების 100-ბალიანი სისტემით 88 ქულა აიღო და გერმანიასთან, შვედეთთან და მალტასთან ერთად, მსოფლიოს საუკეთესო ოცეულში მე-17 ადგილზე გავიდა.
ინდექსი ეფუძნება გლობალურ გამოკითხვას, რომლის მეშვეობითაც შეფასებულია ადამიანების პირადი უსაფრთხოება და მათი საკუთარი გამოცდილება დანაშაულსა და სამართალდამცავ ორგანოებთან მიმართებაში.
რესპონდენტებმა გამოკითხვისას უპასუხეს კითხვებს პოლიციის მიმართ ნდობის, ღამით დაცულობის, ბოლო ერთ წელში გადახდენილი ქურდობის, თავდასხმის ან ძარცვის შემთხვევების შესახებ.
2021 წლის კანონისა და წესრიგის გლობალური ანგარიში წარმოადგენს "Gallup"-ის უახლესი კვლევის შედეგებს, რომელიც 120 000-ზე მეტი სრულწლოვანი მოქალაქის ინტერვიუებს ეფუძნება. გამოკითხვა 115 ქვეყანასა და რეგიონში ჩატარდა. კვლევა ასევე შეიცავს 51 ქვეყანაში ჩატარებული საველე სამუშაოების მონაცემებს.
ორგანიზაცია "Gallup" ერთ-ერთია იმ 30-მდე საერთაშორისოდ აღიარებულ სუბიექტს შორის, რომლებსაც მსოფლიო ბანკის გლობალური მმართველობის ინდიკატორები ეფუძნება. 2021 წლის ოქტომბერში გამოქვეყნებული მსოფლიო ბანკის გლობალური მმართველობის ინდიკატორების ანგარიშის ფარგლებში, "Gallup"-მა საქართველო კორუფციისგან თავისუფლების მიხედვით ევროპის თხუთმეტ საუკეთესო ქვეყანაში შეიყვანა, კერძოდ კი, გლობალური გამოკვლევის საფუძველზე - „არის თუ არა გავრცელებული კორუფცია ხელისუფლებაში“ - საქართველო ევროპაში მე-14 ადგილზე გავიდა.

• According to the Global Law and Order Index, Georgia, along with Germany, Sweden...
According to the Global Law and Order Index, Georgia, along with Germany, Sweden and other countries, is in the top twenty among other countries of the world
The American organization "Gallup" - the Analytical Center for Global Surveys has published the 2021 Law and Order Index. According to the index, Georgia scored 88 points on a 100-point rating system and, along with Germany, Sweden and Malta, ranked 17th among top 20 states.
The index is based on a global survey that assesses people's personal safety and their own experience with crime and law enforcement.
Survey respondents answered questions regarding the trust towards police, overnight safety, theft, assault or robbery cases experienced by them throughout the current year.
The 2021 Global Law and Order Report presents the results of the latest Gallup survey, based on interviews from more than 120,000 adult citizens. The survey was conducted in 115 countries and regions. The study also contains data from fieldwork conducted in 51 countries.
Gallup is one of up to 30 internationally recognized entities on which the World Bank's Global Governance Indicators are based. According to the World Bank Global Governance Indicators Report released in October 2021, Gallup ranked Georgia among top 15 countries of Europe in terms of freedom from corruption. Based on the global survey - "Is there corruption in the government" - Georgia ranked 14th in Europe.