• საქართველო ადამიანით ვაჭრობის (ტრეფიკინგის) წინააღმდეგ მებრძოლი ქვეყნების შეფასე...
საქართველო ადამიანით ვაჭრობის (ტრეფიკინგის) წინააღმდეგ მებრძოლი ქვეყნების შეფასების უმაღლეს საფეხურზეა
აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტმა ადამიანით ვაჭრობის (ტრეფიკინგის) წინააღმდეგ მსოფლიოს მასშტაბით სხვადასხვა სახელმწიფოს მიერ განხორციელებული ღონისძიებების შეფასების შესახებ მორიგი ანგარიში გამოაქვეყნა.
მიმდინარე წლის 25 ივნისს გამოცემულ დოკუმენტში საქართველო ადამიანით ვაჭრობის (ტრეფიკინგის) წინააღმდეგ მებრძოლი ქვეყნების შეფასების უმაღლეს საფეხურზეა.
მსოფლიოს მასშტაბით შეფასებული 190 სახელმწიფოდან, საქართველო ადამიანით ვაჭრობის (ტრეფიკინგის) წინააღმდეგ მებრძოლი ქვეყნების ე.წ. პირველ კალათაში ინარჩუნებს ადგილს, სხვა 34 ქვეყანასთან ერთად.
ანგარიშში აღნიშნულია, რომ საქართველოს მთავრობა სრულად აკმაყოფილებს ტრეფიკინგის აღმოფხვრისთვის დადგენილ სტანდარტებს.
დოკუმენტში პოზიტიურადაა შეფასებული საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტში სპეციალიზებული დანაყოფის არსებობა და მობილური ჯგუფების გაზრდის დადებით მხარე. ასევე, ხაზგასმულია აჭარის რეგიონში სპეციალისტთა ჯგუფის „TASK FORCE” ფუნქციონირება სპეციალიზებული გამომძიებლებისა და პროკურორების მონაწილეობით.
ანგარიშში აღნიშნულია სამართალდამცველების კვალიფიკაციის გაზრდის მიზნით, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიის საქმიანობა, რომელიც უზრუნველყოფს საბაზისო სასწავლო კურსში ტრეფიკინგის საგნის სწავლებას და ასევე, საერთაშორისო ორგანიზაციებთან თანამშრომლობით განხორციელებული პერმანენტული ტრენინგები.
ანგარიშში დადებითადაა შეფასებული ადამიანით ვაჭრობის (ტრეფიკინგის) დანაშაულის გამოვლენის, ტრეფიკიორთა სისხლისსამართლებრივ პასუხისგებაში მიცემისა და მსხვერპლთა დახმარების მიზნით სამართალდამცავ უწყებათა ძალისხმევის გაძლიერება.
პრიორიტეტული რეკომენდაციები მიმართულია მსხვერპლთა პროაქტიური იდენტიფიცირებისკენ, სამართალდამცველთა შესაძლებლობების განვითარებისკენ, გამოიძიონ ტრეფიკინგთან დაკავშირებული დანაშაულები (ფულის გათეთრება, ორგანიზებული დანაშაული, ციფრული მტკიცებულებების მოპოვება და სხვა), მსხვერპლთა მხარდაჭერისა და მათთან თანამშრომლობის გაძლიერებისკენ.
დოკუმენტში ასახულია გამოძიებული საქმეების, სისხლისსამართლებრივი დევნის, განაჩენების სტატისტიკური მონაცემები, რაც არის უწყებების კოორდინირებული მუშაობის შედეგი.
სახელმწიფოს მხრიდან ჩატარებული პრევენციული ღონისძიებებიც შეფასებულია პოზიტიურად, მათ შორის, ხაზგასმულია შინაგან საქმეთა სამინისტროში ცხელი ხაზის არსებობა.

• Georgia remains on the highest level among countries fighting human trafficking...
The U.S. Department of State has released another report on human trafficking in various countries and activities undertaken around the world in this regard.
In the given report published on June 25 of the current year, Georgia is on the highest level in fighting human trafficking and demonstrating serious and sustained efforts in tackling the issue.
Out of 190 countries in the world, Georgia remained in the so called tier 1 along with 34 other states fighting human trafficking.
The report states that Georgian government fully meets standards for the elimination of trafficking. In the report it is positively assessed that Georgian government maintained several specialized units, under the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs and increase of mobile groups. The operation of the Task Force in the Adjara region with specialized investigators and prosecutors has also been outlined.
The report notes the activities of the Academy of the Ministry of Internal Affairs for boosting qualification of the law enforcers and inclusion of human trafficking into basic training courses as well as permanent trainings in cooperation with international organizations.
The report positively assessed the increased efforts of law enforcement agencies to identify victims proactively, prosecution of traffickers and strengthening the efforts of the law enforcement agencies to assist victims.
Prioritized recommendations are directed to increasing efforts to identify victims proactively, capacity building of the law enforcers, improving law enforcement capacity to investigate complex, trafficking-related cases, including money laundering, organized crime, digital evidence and etc. as well as support for victims and cooperation with them.
The document reflects the statistical data of the investigated cases, criminal prosecution and verdicts, which is the result of the coordinated work of the agencies.
The report outlines that the Georgian government is unable to take anti-trafficking measures in the occupied territories.
Preventive measures taken by the government are positively assessed, including the existence of the hotline within the Ministry of Internal Affairs.
Popular trend of trafficking in Georgia still remains recruitment of female victims from Middle Asia with false promises of well-paid jobs and their sexual exploitation on the territory of Georgia or through Georgia in neighboring countries. The report notes that Georgian citizens are being exploited in countries where they travel by labor migration.