შინაგან საქმეთა სამინისტროს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტს ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო ანტინარკოტიკული და სამართალდამცავ ორგანოებთან ურთიერთობების საერთაშორისო ბიურომ (INL) სიჩქარის მზომი 9 რადარი საჩუქრად გადასცა.
ახალი რადარების ეფექტიანი გამოყენების მიზნით, ამერიკელმა ინსტრუქტორებმა საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის 18 თანამშრომელს 4-დღიანი ტრენინგი ჩაუტარეს. სწავლება პრაქტიკულ და თეორიულ მეცადინეობებს მოიცავდა.
მიმდინარე წლის დეკემბრიდან, გადამზადებული პატრულ-ინსპექტორები ხელის რადარებს პირველად მცხეთა-მთიანეთის მუნიციპალიტეტში, კერძოდ, დარიალის ხეობაში, მცხეთა-სტეფანწმინდა-ლარსის საავტომობილო გზის კობი-გუდაურის მონაკვეთზე გამოიყენებენ.
საპატრულო პოლიცია ხელის რადარებს საავტომობილო გზის იმ მონაკვეთებში დანერგავს, სადაც „ჭკვიანი“ ვიდეოკამერების დაფარვის არეალი არ ვრცელდება და ავტოსაგზაო შემთხვევების რისკი მაღალია.
სიჩქარის მზომი ხელის რადარების დანერგვის მიზანია ავტოსაგზაო შემთხვევების პრევენციის და საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების გაზრდა.

The Bureau of Intl Narcotics and Law Enforcement (INL) of the US Department of State handed over 9 speed measuring radars to the Patrol Police Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia.
For effective use of new radars, 18 employees of the Patrol Police Department completed 4-day training conducted by American instructors.The training included practical and theoretical exercises.
From December 2018, the retrained patrol-inspectors will apply hand-held radars in Mtskheta-Mtianeti Municipality, in particular, in Dariali gorge and on Kobi-Gudauri road section of Mtskheta-Stepantsminda-Larsi highway.
The Patrol Police will introduce hand-held radars in road sections not covered by the s.c. "smart" cameras and in sections where the risk of road accidents is high.
The purpose of introduction of speed measuring hand radars is to prevent traffic accidents and increase the level of traffic safety.